شهرداری و افزایش درآمد حاصل از ساخت‌وساز

شهرداری و افزایش درآمد حاصل از ساخت‌وساز

http://www.bananews.ir/شهرداری برای سال‌آینده درآمد حاصل از ساخت‌وساز را افزایش نداده است.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) در جزئیات بودجه سال آینده شهرداری‌تهران نوعی «انقباض درآمدی از محل ساخت‌وساز» دیده ‌می‌شود که از پیش‌بینی «مسیر بدون‌رشد ساخت‌وسازهای مسکونی در سال۹۱» حکایت دارد؛ به طوری که این نوع درآمد از یک‌سو ثابت تعریف شده و از سوی دیگر سهم آن از کل بودجه کاهش یافته است.

شهرداری‌تهران برای سال جدید، هیچ افزایشی در درآمد حاصل از ساخت‌وساز درنظر نگرفته و در حالی که طی سال‌های اخیر، تامین حداقل نیمی از منابع مالی اداره پایتخت، به عوارض دریافتی از ساخت‌وساز –پروانه و تراکم- متکی بوده، برای سال آینده این سهم به کمتر از ۴۰ درصد رسیده است.

حدود ۳ هزار میلیارد تومان از بودجه ۹ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومانی سال ۹۱ شهرداری قرار است از محل اخذ انواع عوارض ساخت‌وساز تامین شود. این در حالی است که امسال شهرداری در بودجه ۷ هزار میلیارد تومانی خود، سهم عوارض ساخت را حدود ۳ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان تعیین کرده بود. محاسبات شهرداری در بودجه ۹۱ به این معنی است که حجم احداث واحدهای مسکونی در سال آینده در بهترین حالت ممکن معادل حجم فعالیت‌های ساختمانی در سال جاری خواهد بود.

معاون برنامه‌ریزی شهرداری ‌تهران در این باره ضمن تاکید بر رعایت «اصل احتیاط» در بودجه ۹۱ به دنیای‌اقتصاد گفت: بودجه سال آینده شهرداری را به دلیل پیش‌بینی رکودی، محتاطانه تنظیم کرده‌ایم به این معنی که سقف درآمدها در مقایسه با امسال رشد زیادی پیدا نکرده تا بتوانیم هر آنچه را به عنوان منبع درآمدی پیش‌بینی کرده‌ایم، محقق کنیم.مدیریت شهری پایتخت در بودجه سال آینده خود با نگاه کاهش درآمدهای ناپایدار، رقم درآمدهای حاصل از عوارض ساخت‌وساز را افزایش نداده و درآمد حاصل از این محل را در حدود رقم بودجه سال ۹۰ تعیین کرده است. مدیران شهری معتقدند گرچه شهرداری تهران در کسب درآمدهای مصوب در شورای شهر در سال آینده مشکلی نخواهد داشت؛ اما پیش‌بینی‌های موجود از وضعیت اقتصادی سال آینده نشان از بروز رکود در ساخت‌وساز دارد.به گفته هاشمی، برخلاف سالیان گذشته سهم درآمدهای حاصل از ساخت‌وساز در سال جدید نه‌تنها افزایش نیافته، بلکه با توجه به پیش‌بینی از وضعیت سخت درآمدی در سال آینده اتکای درآمد شهرداری تهران به ساخت‌وساز به همان میزان سال گذشته (۳ هزار میلیارد تومان) باقی مانده است.معاون برنامه‌ریزی شهری تهران معتقد است بودجه سال آینده انقباضی بسته نشده است؛ اما چون پیش‌بینی از وضعیت سال آینده چندان خوب نیست بودجه با احتیاط بسته شد.

لایحه پیشنهادی بودجه شهرداری تهران در حالی به شورای شهر ارائه شد که رقم پیشنهادی مسوولان شهری برای منابع درآمدی شهرداری تهران در سال آینده با ۱۰ درصد رشد نسبت به امسال به ۱۰ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان رسیده بود، اما شورای شهر در گام نهایی برای تصویب منابع درآمدی شهرداری تنها به رقم ۹ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان کفایت کرد و باقی منابع درآمدی پیشنهادی شهرداری را در قالب تبصره هزار و ۲۰۰ میلیارد تومانی تعیین کرد تا در صورت وصول رقم‌های پیش‌بینی شده در این تبصره همچون مبلغ قانون هدفمندی یارانه‌ها، برای آنها هزینه تعریف شود.

آنچه به شورا ارائه شد

لایحه بودجه پیشنهادی شهرداری تهران از حیث درآمد و منابع ۵/ ۵۰ درصد نقدی (۵ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان) و ۵/ ۴۹ درصد غیرنقدی (۴ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان) است. از سوی دیگر ۷۴ درصد از بودجه از طریق درآمدها و ۲۶ درصد آن از طریق منابعی مثل وام، فاینانس یا درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها و فروش اموال خواهد بود.

از مجموع بودجه پیشنهادی شهرداری ۸ درصد از هزینه‌ها به بودجه جاری، ۱۵ درصد مربوط به هزینه نگهداشت و ۶۰ درصد از هزینه‌های سرمایه‌ای و ۱۶ درصد مربوط به کمک‌های هزینه‌ای شهرداری به سازمان‌هایی همچون مترو می‌شود.

آنچه مصوب شد

معاون برنامه‌ریزی و توسعه شهری شهرداری تهران در خصوص لایحه پیشنهادی اظهار کرد: پیشنهاد ما برای بودجه سال ۹۱، ۱۰ هزار و ۲۸۰ میلیارد تومان بود، اما در حال حاضر بخش درآمدی بودجه در سال آینده رقمی معادل ۹ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان تصویب شده است.

مناف هاشمی در ادامه به تعیین تکلیف شورا برای پیگیری مبالغ حاصل از هدفمندی یارانه‌ها اشاره کرد و گفت: علاوه بر ۹ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان، حدود ۵۰۰ میلیارد تومان مربوط به پرداخت نقدی یارانه و ۷۰۰ میلیارد تومان نیز در قالب تبصره تعریف شد تا اگر در برخی ردیف‌ها افزایش درآمد داشتیم ردیف‌های هزینه‌ای مربوط به آن نیز تعریف شود.هاشمی اضافه کرد: اگر هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان تکلیفی را به مبلغ مصوب برای بخش درآمدهای بودجه اضافه کنیم به رقم پیشنهادی شهرداری یعنی ۱۰ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان می‌رسیم.

ساخت‌وساز افزایش نیافت

معاون شهردار تهران در مورد رقم تعیین شده در بودجه برای عوارض ساخت‌وساز و تراکم اظهار کرد: بودجه سال ۹۱ چندان به ساخت‌وساز اتکا ندارد، اما به هیچ عنوان شهرداری با مشکل تامین درآمد روبه‌رو نخواهد شد و پیش‌بینی ما این است که می‌توانیم بدون اتکا به این منبع به رقم ۹ هزار و ۱۰۰ میلیارد تا ۱۰ هزار میلیارد تومان برسیم.هاشمی تاکید کرد: در بودجه سال ۹۱ ردیف مربوط به درآمدهای ناشی از فعالیت‌های ساختمانی را نسبت به بودجه سال ۹۰ افزایش ندادیم.

بودجه محتاط یا انقباضی؟

هاشمی بودجه سال ۹۱ را محتاطانه توصیف کرد و گفت: بودجه را انقباضی نبستیم حتی نسبت به سال جاری هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان افزایش داشتیم، اما به جهت اینکه باید پیش‌بینی دقیق‌تری از وضعیت سال آینده داشته باشیم و وضعیت سال ۹۱ را خوب نمی‌دانیم با احتیاط قدم برداشتیم.

روایتی دیگر از سهم عوارض ساخت در بودجه ۹۱

معاون مالی واداری شهرداری تهران در تحلیلی متفاوت علت افزایش نیافتن سهم عوارض ساخت وساز و تراکم در بودجه سال آینده شهرداری تهران را گرایش به سمت درآمدهای پایدار شهری عنوان کرد و گفت: افزایش نیافتن سهم عوارض ساخت وساز در بودجه سال ۹۱ به رکود یا کاهش فعالیت‌های ساختمانی در سال آینده ارتباطی ندارد بلکه سعی داریم سهم درآمدهای پایدار شهری را افزایش دهیم.حسین محمد پورزرندی تصریح کرد: با توجه به اهداف طرح تفصیلی نمی‌توانیم سهم درآمد حاصل از ساخت وساز را افزایش دهیم؛ چرا که در حال حاضر هیچ تراکم غیرمجازی نداریم و تنها تراکم مجاز است که از فعالیت‌های ساختمانی دریافت می‌شود.پورزرندی در مورد وضعیت ساخت وسازهای پایتخت در سال آینده اظهار کرد: نمی‌توان به طور دقیق عنوان کرد که وضعیت ساخت و سازها در سال آینده چطور خواهد بود، اما بدون شک نحوه بودجه‌بندی و سهم عوارض ساخت وساز از آن، ارتباطی به رکود یا رونق سال آینده ندارد.او افزود: رویکرد اصلی ما در بودجه‌بندی سال ۹۱ افزایش سهم درآمدهای پایدار شهری است.

 

 

    نظرات