بسیج دولت برای جمع‌آوری لامپ‌های چینی

بسیج دولت برای جمع‌آوری لامپ‌های چینی

http://www.bananews.ir/همزمان با تصرف بازار برق تهران در خیابان لاله زار توسط سازندگان چینی، چهار دستگاه دولتی برای جمع آوری لامپ‌های غیر استاندارد و بی کیفیت ساخت چین بسیج شده اند.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) ورود و توزیع گسترده لامپ‌های بی کیفیت و غیر استاندارد چینی در بازار برق ایران به یک چالش اساسی برای سازندگان و متولیان صنعت برق کشور تبدیل شده است.

برای نخستین بار در برنامه چهارم توسعه وزارت نیرو به منظور کاهش پیک مصرف برق تابستانی، با اجرای یک طرح ضربتی ضمن جمع آوری لامپ‌های پر مصرف برق، جایگزینی لامپ‌های LED را در دستور کار قرار دارد.

در حال حاضر با حمایت دولت امکان ساخت سالانه حدود ۵۰ میلیون شعله لامپ استاندارد در داخل کشور فراهم شده است که با توجه به ظرفیت تولید داخل هیچگونه مشکلی در تامین نیازهای کشور وجود ندارد.

با این وجود اخیرا ورود لامپ‌های کم مصرف غیر استاندارد و بی کیفیت ساخت چین به بازار ایران، علاوه بر در سایه قرار دادن ساخت داخل، زمینه افزایش پیک مصرف برق کشور را به ویژه در ماه‌های گرم سال فراهم کرده است.

به اعتقاد کارشناسان در شرایط فعلی پایین بودن عمر مصرف، کاهش شدید درخشندگی، بالا و غیر بهینه بودن مصرف برق، نداشتن ضمانت نامه، استاندارد، خروج ارز و کاهش ظرفیت تولید ساخت سازندگان داخلی از مهمترین چالش‌های ورود این کالاهای بی کیفیت به بازار برق کشور است.

تولیدکنندگان و سازندگان لامپ‌ روشنایی هم اخیرا با هشدار نسبت به ورود گسترده لامپ‌های غیر استاندارد چینی به بازار برق کشور، تاکید می کنند: برخی از این لامپ‌ها اگر چه توان اسمی ۴۰ وات دارند، اما نوردهی آن ۸۸۰ لومن است.

این در حالی است که برخی از تولیدات با کیفیت داخلی، اگرچه توان اسمی ۲۵ وات را دارند، اما نوردهی آن ۱۶۰۰ لومن است ضمن آنکه مقایسه عمر این لامپ‌ها نشان می دهد عمر یک لامپ بی‌کیفیت و غیراستاندارد ۲۵۰۰ ساعت است، ولی عمر یک لامپ استاندارد بیش از ۱۰ هزار ساعت است.

از سوی دیگر سازندگان داخلی مدعی هستند: میزان جیوه و فسفر درون لامپهای غیر استاندارد چینی، بسیار بالا بوده و حتی نسبت به استفاده از این تجهیزات هشدارهایی به مشترکان برق داده شده است.

بسیج ۴ دستگاه دولتی برای مقابله لامپ چینی

محمد بهزاد در گفتگو با مهر درباره برنامه وزارت نیرو برای جمع آوری لامپ‌های بی کیفیت ساخت چین از بازار داخلی با اشاره به ضرورت مشارکت و همکاری تمامی دستگاه‌های دولتی برای مقابله با ورود این تجهیزات غیر استاندارد برقی، گفت: وزارت نیرو اخیرا با انجام مکاتباتی با گمرک و وزارت صنعت و تجارت خواستار توقف واردات این محصولات بی کیفیت شده است.

معاون وزیر نیرو با تاکید بر اینکه وزارت نیرو استفاده از این لامپ‌های ارزان و بی کیفیت برق را به مشترکان توصیه نمی کند، تصریح کرد: مشترکان در خرید لامپ دقت کرده و از خرید لامپ‌های ارزان و غیر استاندارد خودداری کنند.

این مقام مسئول در خصوص برنامه وزارت نیرو برای جمع آوری این لامپ ها از بازارهای داخلی، اظهار داشت: وزارت نیرو به تنهایی نمی تواند با این پدیده برخورد کند و سایر دستگاهها همچون وزارت صنعت، موسسه استاندارد و گمرک باید همکاری لازم را داشته باشند.

وی با اشاره به انجام مکاتبات و نامه نگاری با دستگاه‌های مختلف متولی، تاکید کرد: در مبادی گمرکی هم باید نسبت به واردات این کالاهای غیر استاندارد برقی به داخل کشور تدابیر لازم دیده شود.

وزارت صنعت، معدن و تجارت هم اخیرا با اشاره به رشد ۴۰ درصدی تولید لامپ استاندارد در صنایع داخلی کشور در سالجاری، اعلام کرده است: هم اکنون تولید لامپ در صنایع داخلی باید دارای استانداردهای تعیین شده ملی باشد.

این دستگاه دولتی همچنین با ارائه یک بسته پیشنهادی خواستار ایجاد گمرک تخصصی در این بخش شده و تاکید کرده است: علاوه بر این به منظور مقابله با ورود لامپ‌های بی‌کیفیت از مبادی غیررسمی، اجرای صحیح و کامل سیستم کد رهگیری کالا و نصب ایران کد، کنترل مبادی ورودی غیرقانونی، اجرای کامل مبحث ارزش گذاری کمی و کیفی کالاهای وارداتی و تعامل لازم با سازندگان داخلی ضروری به نظر می رسد.

بازار برق لاله زار در تصرف چشم بادامی ها

این روزها عرضه کالاهای مختلف برقی ساخت چین در بدو ورود به بازار برق لاله زار تهران چشم هر بیننده ای را به خود جلب می کند و حتی برخی از کالاهای برقی چینی همچون لامپ با بسته بندی و برچسب فارسی به مردم عرضه می شوند.

علیرضا احمد یزدی مدیر دفتر مدیریت مصرف توانیر با بیان اینکه در حال حاضر ایران هیچ گونه نیازی به واردات لامپ از خارج کشور و به ویژه کشور چین ندارد به مهر گفت: لامپ های چینی عرضه شده در بازار داخلی نه تنها هیچگونه نشان استاندارد و ضمانت نامه ای ندارند بلکه دارای مشکلات فنی متعددی هستند.

این مقام مسئول میزان روشنایی لامپ‌های وارداتی چینی را نصف لامپ‎‌های ساخت داخل عنوان کرد و افزود: همچنین بر خلاف لامپ ایرانی که ۸ تا ۱۰ هزار ساعت عمر مصرف دارند عمر لامپ‌های چینی پنج هزار ساعت هم نمی رسد.

وی با یادآوری اینکه استفاده از لامپ‌های غیر استاندارد علاوه بر افزایش هزینه اقتصادی خانوارها منجر به افزایش مصرف برق و اتلاف انرژی هم می شود، بیان کرد: با توجه به اینکه لامپها به صورت قاچاق و از مبادی غیر رسمی وارد کشور می‌شود دارای قیمت بسیار پایینی هستند.

این در حالی است که برخی از گمانه زنی‌ها نشان می دهد که هم اکنون ۵۰ درصد از لامپ‌های موجود در بازار قاچاق است و اگر چه حدود ۷۰ تا ۸۰ میلیون شعله لامپ در کشور مصرف می‌شود اما حدود ۴۰ میلیون آن به صورت قاچاق در بازار توزیع شده است.

 

    نظرات