برج‌سازی در تهران با «پی‌نوشت»

برج‌سازی در تهران با «پی‌نوشت»

http://www.bananews.ir/شورای‌شهر تهران به دنبال رونق ماه‌های اخیر فعالیت‌های ساختمانی در پایتخت اقدام به تهیه گزارشی از «وضعیت کنونی ساخت‌وسازهای مسکونی و میزان انطباق آنها با چارچوب‌های شهرسازی» کرده که نتایج آن نشان می‌دهد: خط‌قرمز مدیریت شهری در ساختمان‌سازی به راحتی با پی‌نوشت‌هایی که در قالب مجوز به انبوه‌سازان داده می‌شود، یکی پس از دیگری سبز می‌شود. در تهران سقف مجاز برای ارتفاع ساختمان‌های در حال احداث براساس آنچه مصوبات شهرداری و نقشه‌راه جدید –طرح‌تفصیلی تهران- حکم می‌کند در حد «۹طبقه» تعیین شده است اما آنچه که هم‌اکنون در مناطق مختلف شهر دیده می‌شود دو برابر ارتفاع مصوب است.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) در جلسه علنی دیروز شورای‌شهر، نتایج بازدید اعضای کمیسیون عمران شورا از وضعیت ساخت‌وسازهای سطح شهر تهران، برای سه معاون ارشد قالیباف قرائت شد که جزئیات آن حکایت از عملیات احداث تعدادی برج ۲۰ تا ۲۵ طبقه در نقاط شمالی پایتخت دارد در حالی‌که مقررات جاری در شهرداری که به تایید شورای‌شهر نیز رسیده، سقف ارتفاع ساخت‌وساز در این مناطق را بین ۶ تا حداکثر ۹ طبقه تعیین کرده است.

حمزه شکیب رییس کمیسیون شورای‌شهر تهران ضمن گلایه شدید از آنچه تحت عنوان مجوز‌ساخت در پایتخت صادر می‌شود، گفت: هنوز جوهر طرح تفصیلی تهران خشک نشده که شاهد مغایرت و کم‌‌توجهی به مصوبات طرح تفصیلی هستیم طوری که در کمیسیون ماده۵ که ترکیبی از نمایندگان دولت و شهرداری در آن حضور دارند، مجوزهایی برخلاف طرح تفصیلی برای ساخت‌وساز صادر می‌شود.

حمزه شکیب همچنین تصاویر بازدید اعضای شورای ‌شهر از برج‌های در حال ساخت به همراه جزئیات مغایرت ارتفاع این برج‌ها با متن طرح‌تفصیلی را در صحن شورا منتشر کرد و مشخص شد در منطقه‌ای همچون منطقه ۳ که در پهنه سکونت واقع شده و طبق مقررات طرح تفصیلی باید حداکثر تراکم مجاز در حد ۲۸۰ درصد -۵ طبقه- به سازنده‌ها داده شود، برای یک ساختمان در حال ساخت تراکم ۴۴۰ درصد -۹طبقه- صادر شده است.

رییس کمیسیون عمران شورای‌شهر به موارد زیادی از تغییر کاربری حیاط منازل مسکونی به واحدهای تجاری اشاره کرد و با ارائه چند سند تصویری درباره این تخلف گفت: در پلاکی که در پهنه سکونت و فعالیت قرار دارد، مجوز ساخت و ساز ساختمان ۷ طبقه داده شده و یا در منطقه ۴ در پهنه اداری، تجاری و خدمات مجوز ویژه بلندمرتبه سازی داده شده است.

او اضافه کرد: علاوه بر این ساختمانی که در معاونت شهرسازی دارای مجوز ۶ طبقه بوده اما در کمیته کار به ۱۶ طبقه افزایش پیدا کرده، در کمیسیون ماده ۵ سخاوتمندانه مجوز ساخت‌و‌ساز ۲۵ طبقه را دریافت کرده است.

شکیب افزود: در همین حال حد تراکم متوسط منطقه یک به حد تراکم زیاد تبدیل شده است و در منطقه هفت به جای پهنه‌های سکونت و فعالیت، ساخت وساز‌های فرامنطقه ای و بلند‌مرتبه در قالب برج‌های ۲۰ طبقه دیده‌ایم این در حالی است که براساس پیگیری‌های ما از کمیسیون ماده پنج چنین ساخت وساز‌هایی در پاره ای از موارد بدون مجوز بوده و در برخی موارد دیگر با «پی‌نوشت» کمیسیون ماده پنج انجام شده است.

ورود برای بررسی‌های ویژه

در جلسه دیروز شورا مهدی چمران رییس شورای شهر در پاسخ به گزارش و اظهارات شکیب از شروع بررسی‌های ویژه در برخی مناطق تهران خبر داد و گفت: طرح تحقیق و تفحص درباره ساخت‌وساز در مناطق مختلف در حال انجام است.

قانون کافی نیست باید قانون را قبول کنند

سخنگوی شورای‌شهر نیز در این جلسه با اشاره به اینکه پدیده تبدیل حیاط خانه‌های مسکونی به واحدهای تجاری به وفور در تهران مشاهده می‌شود گفت: بهتر است به اینکه می‌گویند سیستم صدور پروانه‌های ساختمانی الکترونیکی شده و راه تخلف بسته شده است دل نبندیم چون تمامی‌سیستم‌ها قابل دور زدن هستند مگر اینکه نخواهیم قانون را دور بزنیم.

۱۰ سوال از بلندمرتبه‌سازی‌های غیرقانونی

حمزه شکیب، رییس‌ کمیسیون عمران شورای ‌شهر در پایان قرائت گزارش تخلفات در حوزه برج‌سازی، خطاب به شورای‌شهر و شهرداری و شورای عالی معماری‌وشهرسازی، ۱۰ پرسش‌ را برای پاسخگویی مطرح کرد که به شرح زیر است:

• چرا تخلف‌های به این گستردگی در سطح شهر انجام می‌گیرد؟

• چرا ضوابط شهرسازی در سطح شهر انجام نمی‌شود؟

• چرا مقدس‌ترین سند شهری (طرح جامع و تفصیلی ملاک عمل و جدید) رعایت نمی‌شود؟

• عدم رعایت این سند توسط شهرداری به چه دلیل است؟

• آیا رعایت ضوابط شهرسازی حفظ حقوق شهروندی نیست ؟

• چرا شورای اسلامی‌شهر تهران در مقابل این همه تخلفات هیچ اقدام عملی انجام نمی‌دهد؟

• چرا شورای ‌اسلامی‌شهر تهران با انجام تخلفات در کنار شهرداری سکوت اختیار کرده است؟

• چرا کمیسیون ماده پنج (شورای عالی شهرسازی) با شهرداری در عدم رعایت شهرسازی که خود سفارش به تهیه طرح جامع و تفصیلی را داده است همکاری می‌کند؟

• چرا وزارت راه و شهرسازی سکوت اختیار کرده است؟

• چرا سازما‌ن‌های بازرسی شهرداری و بازرسی کل کشور ورود پیدا نمی‌کنند؟

دفاع معاون شهردار: تخلف در خفا نداریم

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران دیروز در برابر گزارش ارائه شده از سوی کمیسیون عمران و توسعه شورای‌شهر اعلام کرد: بنای تخلف نداریم؛ اما هنوز طرح تفصیلی جدید تهران تصویب و ابلاغ نشده است تا ملزم به رعایت قوانین آن باشیم.

هیربد معصومی‌در دفاع از عملکرد شهرداری گفت: تمامی‌تخلفات در سیستم جدید صدور پروانه به صورت شفاف انجام می‌گیرد و دیگر هیچ تخلفی در خفا صورت نمی‌گیرد. معصومی‌اظهار کرد: بهتر بود پیش از مطرح شدن این موضوع در شورا به شهرداری اطلاع داده می‌شد تا با آمادگی در جلسه حاضر می‌شد؛ اما در این شکل، تفهیم اتهام و صدور حکم همزمان با هم انجام شد.

او با بیان اینکه ما باید تخلف را تعریف کنیم، گفت:‌ تخلف از نگاه من و شما متفاوت است. وقتی موضوعی در کمیسیون ماده ۵ به تصویب رسیده است، دیگر تخلف محسوب نمی‌شود. معصومی، مغایرت طرح تفصیلی و طرح جامع را برداشت اشتباه مشاوران از وضع موجود دانست و گفت: تمامی‌فعالیت های ما در شهرداری روی زمین است و نیازی به قسم خوردن نیست. ما در سال جاری ۱۸ هزار پروانه ساخت صادر کرده‌ایم که ممکن است چند درصد آن تخلف داشته باشد که در کارهای آماری ۱۰ درصد ضریب خطا همیشه وجود دارد. او با اشاره به تکمیل طرح تفصیلی جدید گفت: هنوز این طرح تصویب نشده است که اجرایی شود و دوشنبه هفته آینده به تصویب نهایی می‌رسد و امیدواریم با ابلاغ آن طرح تفصیلی جدید اجرایی شود.او در پایان تصریح کرد: براساس نرم افزاری که ما تهیه کرده‌ایم یک گام به سمت جلو برداشته‌ایم تا تخلف در خفا صورت نگیرد این در حالی است که در گذشته به صورت دستی دستور به افزایش طبقات می‌دادند؛ اما در حال حاضر گفته شده تا به صورت پی نوشت، پای همان برگه افزایش طبقات را اعلام کنند تا تخلفی در خفا صورت نگیرد.

دنیای اقتصاد

    نظرات