ورود خریدهای فصلی به بازار آهن

ورود خریدهای فصلی به بازار آهن

http://www.bananews.ir/با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال و با وجود کاهش قیمت آهن در بعضی از روزهای معاملاتی، اما اغلب معامله‌گران بازار فولاد معتقدند تقاضاهای پایان سال و خریدهای فصلی در بازار آغاز شده و روزانه به حجم آن افزوده می‌شود.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) اگرچه معاملات از نظر حجم بالا نیست، اما تعداد پیشنهادهای خریدی که در بازار مطرح می‌شود رو به افزایش است و به نظر می‌رسد مصرف برای شخصی‌سازی بیشتر است.

گفته می‌شود حتی با وجود اینکه تا دو هفته قبل همه معاملات به‌رغم رشد قیمت‌ها به صورت اعتباری انجام می‌شد، اما در حال حاضر خریدها بیشتر نقدی انجام می‌شود و سرمایه‌های زیادی وارد بازار شده است البته همه این شرایط به معنی این نیست که خریداران با هر نرخی حاضر به خرید هستند، بلکه برخلاف این موضوع به نظر می‌رسد فضای چانه‌زنی به اندازه‌ای که خریداران بتوانند در قیمت‌ها کاهشی ایجاد کنند وجود دارد. از این رو به‌رغم اینکه تقاضا بیشتر شده نرخ‌ها افزایش زیادی پیدا نمی‌کند و اگر هم قیمت بالاتری در بازار پیشنهاد می‌شود به سرعت و در روزهای بعد نرخ‌ها دوباره برگشته و اصلاح می‌شود.

برای عرضه‌های بورس به خصوص محصولات ذوب‌آهن هم خریداران وارد رقابت نمی‌شوند که از نظر کارگزاران علت بروز این شرایط این است که با قیمت‌های فعلی در بازار نقدی افزایش قیمت پایه محصولات ذوب‌آهن در بورس به دلیل اینکه تیرآهن هم در ترکیب آن قرار دارد برای خریداران به صرفه نیست.

به همین دلیل در معاملات دیروز هم، قیمت پایه محصولات ذوب‌آهن تغییری نکرد، اما در مقایسه با هفته‌های قبل حجم معاملات بهتر بود؛ به طوری که سبد میلگرد و تیرآهن (آلیاژسازی) ذوب‌آهن که ۲۳ هزار و ۶۵۰ تن برای تحویل ۲۹ اسفند عرضه شده بود ۱۲ هزار و ۲۳۰ تن با نرخ ۱۰۶۰ تومان معامله شد.

در سبدی دیگر این کالا با نرخ ۱۰۵۰ تومان ۷۳ هزار تن معامله شد. میلگرد فولاد خراسان دیروز برخلاف ذوب‌آهن وارد رقابت شد؛ به طوری که این کالا که با قیمت ۱۰۸۳ تومان به صورت نقدی عرضه شده بود به ۱۱۱۶ تومان رسید. میلگرد فولاد آلیاژی ایران نیز ۱۰۹۱ تومان ۱۱۰ تن معامله شد. تیرآهن ذوب‌آهن اصفهان

۱۱۸۰ تومان، ۷ هزارو ۴۸۰ تن فروش رفت. از این کالا ۲۶ هزار تن عرضه شده بود. میلگرد کویر هم ۴۴۰ تن ۱۰۱۵ تومان فروش رفت.

 

 

    نظرات