دلایل خاموشی‌های پراکنده برق در برخی نقاط کشور

دلایل خاموشی‌های پراکنده برق در برخی نقاط کشور

www.BanaNews.irمعاون وزیر نیرو با تشریح دلایل خاموشی‌های پراکنده و لحظه ای برق در برخی از نقاط کشور اعلام کرد: در شرایط فعلی هیچ گونه کمبود برقی در کشور وجود ندارد.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) محمد بهزاد در گفتگو با مهر درباره دلایل خاموشی‌های مقطعی و پراکنده در برخی از نقاط شبکه سراسری برق کشور گفت: همزمان با بارش شدید برف و باران در هفته‌های اخیر در برخی از شهرهای کشور با قطع لحظه‌ای برق مواجه شده ایم.

معاون وزیر نیرو با اعلام اینکه در حال حاضر کشور با کمبود برق روبرو نیست، تصریح کرد: بارش شدید برف و باران در برخی از استان‌های کشور خسارت‌هایی را به کابل و شبکه انتقال برق کشور زده است که این موضوع منجر به خاموشی لحظه‌ای برق شده است.

این مقام مسئول با اشاره به بسیج نیروهای عملیاتی وزارت نیرو در سراسر کشور برای افزایش پایداری شبکه برق، اظهار داشت: با حضور این نیروها اشکالات و خسارت ایجاد شده در کوتاه‌ترین زمان ممکن مرتفع شده است.

وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر مشکلی در تامین برق مورد نیاز حدود ۲۶ میلیون مصرف کننده در سراسر کشور وجود ندارد، درباره افزایش تولید برق از ابتدای سالجاری تاکنون، توضیح داد: تا پیش از فرا رسین تابستان ۱۳۹۱ باید ظرفیت تولید برق ایران حدود پنج هزار مگاوات افزایش یابد.

بهزاد با بیان اینکه هم اکنون ظرفیت تولید برق ایران از مرز ۶۴٫۵ هزار مگاوات عبور کرده است، بیان کرد: بر این اساس از ابتدای سالجاری تاکنون حدود سه هزار و ۲۵۵ مگاوات ظرفیت جدید تولید برق در مدار بهره برداری قرار گرفته است.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی همچنین در خصوص آخرین وضعیت تامین سوخت زمستانی نیروگاهها توسط وزارت نفت، یادآور شد: در شرایط فعلی متوسط مصرف سوخت و انرژی نیروگاه‌های کشور به مرز ۲۰۰ میلیون متر مکعب معادل گاز طبیعی افزایش یافته است.

این مقام مسئول با بیان اینکه در شرایط فعلی با توجه به افزایش مصارف گازرسانی در بخش خانگی بخشی از انرژی مورد نیاز نیروگاه‌ها از طریق سوخت مایع تامین می شود، تبیین کرد: در حال حاضر به طور متوسط روزانه حدود ۵۵ تا ۶۰ میلیون ‌لیتر نفت کوره و ۶۵ تا ۷۰ میلیون ‌لیتر گازوئیل در واحدهای نیروگاهی کشور مصرف می‌شود.

وزارت نیرو آذر ماه امسال با اشاره به افزایش ۲٫۳ میلیارد لیتری ظرفیت ذخیره سازی نفت کوره و گازوئیل در نیروگاه‌ها از احتمال افزایش مصرف روزانه گاز نیروگاه‌ها به ۲۲۰ میلیون متر مکعب تا تابستان سال آینده خبر داده بود.

 

    نظرات