برگزاری نشست بر خط مدیران استانی با معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست

برگزاری نشست بر خط مدیران استانی با معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست

سلاجقه: دوره جدید، دوره مدیریت تعاملی است
نخستین نشست مدیران ادارات کل استانی سازمان حفاظت محیط زیست بادکترعلی سلاجقه، صبح امروز به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد.

به گزارش پارما از  پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، نشست و گفتگوی برخط رئیس و معاونان سازمان حفاظت محیط زیست با مدیران ادارات کل استانی به صورت ویدئو کنفرانس صبح امروز برگزار شد.دراین جلسه مدیران کل استانی به بیان چالش‌ها، مشکلات و هم‌چنین پیشنهادهایی برای بهبود مسائل محیط زیستی در مناطق مختلف کشور پرداختند.

دستگاه‌های مسئول به وظایف محیط زیستی خود عمل کنند
دکتر علی سلاجقه، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در این نشست با تقدیر از تلاش‌های صورت گرفته در سنوات پیشین سازمان، خواستار افزایش تلاش‌ها تمام ارکان سازمان برای پیشبرد سریع امور محیط زیست کشور شد.

وی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری و همچنین تاکید رئیس جمهوری بر اهمیت و اولویت محیط زیست بر سایر مسائل گفت: وجود آموزه‌های دینی، سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری، جدیت رئیس جمهوری در اجرای مسائل محیط زیستی و هم‌چنین مجموعه اسناد بالادستی مسیر پیش روی سازمان را ریل گذاری کرده است و دراین مسیر ، تمام دستگاه‌های مسئول را موظف می‌کند که در پایش و حفاظت از محیط زیست به وظایف خود عمل کنند.

نیازهای محیط زیست کشور در شرایط پساکرونا احصا شود
سلاجقه در ادامه خواستار افزایش جدیت، پشتکار و پیگیری مسائل در تمام بخش‌های سازمان شد و از معاونان و مدیران کل ستادی و استانی خواست با توجه به اقدام بزرگ دولت انقلاب و مردمی در بحث واکسیناسیون و مدیریت بیماری کرونا،با فوریت نیازها و شرایط سازمان در شرایط پساکرونا و اثرات این بیماری بر وضعیت محیط زیست کشور را با همکاری تمام ارگان‌های مسئول ارزیابی و احصا کنند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست هم‌چنین از مدیران سازمان خواست کاستی‌ها و قصور دستگاه‌هایی که در زمینه محیط زیست مسئولیت دارند به صورت مکتوب به این دستگاه‌ها ابلاغ شده و وضعیت با جدیت پیگیری شود.

ارتقای سازمان محیط زیست به جایگاه واقعی خود
وی در این رابطه با تاکید بر ضرورت ارتقای جایگاه سازمان حفاظت محیط زیست به جایگاه واقعی خود، به حمایت تمام قد دکتر رئیسی از محیط زیست اشاره کرد و گفت: رئیس جمهوری با صراحت خواسته‌اند تا با قدرتمندانی که محیط زیست راتخریب می‌کنند برخورد شود. اما این موضوع به معنای مقابله با توسعه نیست بنابراین در پروژه‌های اجرایی کلان کشورموظفیم علاوه بر نظارت قدرتمند و دائمی، همکاری برای پیشبرد امور اقتصادی کشور را هم در نظر بگیریم.

سمن‌ها زبان گویای محیط زیست هستند
دکتر سلاجقه در ادامه اظهارات خود، موضوع سمن‌ها را از مهم‌ترین مسائل در پیشبرد امور محیط زیست کشور برشمرد وبا اشاره به بیانات مقام معظم رهبری درباره استفاده از ظرفیت سمن‌ها و تشکل‌های مردمی، تاکید کرد: سمن‌هامجموعه‌هایی دلسوز و فرزندان عزیز کشور و نظام اسلامی هستند و هم‌چنین ظرفیت و فرصتی بزرگ برای سازمان حفاظت محیط زیست محسوب می‌شوند.

وی با اشاره به تخصصی بودن مسائل محیط زیستی بر ضرورت فاصله گرفتن از سیاسی‌کاری در مسائل محیط زیستی تاکید کرد و گفت: سمن‌ها زبان گویای محیط زیست کشور هستند و از کیان کشور ومحیط زیست دفاع می‌کنند. تشکل‌های مردم نهاد نباید به تشکل‌های دولتی تبدیل شوند و باید اجازه دهیم سمن‌ها در چارچوب مسئولیت‌ها و وظایف قانونی خود به انجام فعالیت‌های تخصصی در حوزه محیط زیست بپردازند.

سلاجقه در ادامه جلسه با مدیران ستادی و استانی سازمان به اهمیت صندوق ملی محیط زیست و نقش آن در اقدامات سازمان اشاره کرد و خواستار استفاده بخش‌های مختلف سازمان از ظرفیت‌های این صندوق شد.

معاون رئیس جمهوری هم‌چنین گفت:  شفافیت در تمام اموررا مدنظر داریم و بر همین اساس سازمان حفاظت محیط زیست باید در دولت الکترونیک الگویی برای تمام کشور باشد.

وظیفه اصلی سازمان نظارت و مطالبه‌گری است
دکتر سلاجقه نظارت و مطالبه گری را وظیفه اصلی سازمان حفاظت محیط زیست عنوان کرد و گفت: ما در بسیاری ازموارد مانند مباحث مربوط به ریزگردها و هوای پاک مجموعه‌ای اجرایی نیستیم بنابراین باید با هم‌افزایی و همکاری مشترک با دستگاه‌های مسئول در این زمینه، جایگاه نظارتی خود را ارتقا دهیم.

دوره جدید، دوره مدیریت تعاملی است
وی ادامه داد: دوره جدید مدیریت در سازمان دوره مدیریت تعاملی است و با هیچ مجموعه‌ای رویکرد تقابلی نداریم. خوشبختانه روحیه تعامل و حمایت از محیط زیست را در وزیران و مدیران ارشد دولت انقلابی- مردمی هم مشاهده کرده‌ام واین موضوع برای محیط زیست کشور بسیار امیدوار کننده است.
گسترش روابط بین‌المللی و نقش آفرینی ادارات کل استان‌های مرزی در موضوعات مشترک با کشورهای همسایه از دیگرمباحث مطرح شده توسط دکترسلاجقه بود.

وی هم‌چنین موضوع آموزش، مشارکت‌های مردمی و اطلاع رسانی اقدامات سازمان  را از جدی ‌ترین و مهم‌ترین موضوعات سازمان عنوان کرد و از تمامی بخش‌ها خواست که به صورت گسترده در این بخش با معاونت مربوطه هماهنگ و همراه باشند.

وی در بخش پایانی سخنان خود با تقدیر از تمامی اقدامات صورت گرفته در محیط زیست کشور از تحول جدی در سازمان حفاظت محیط زیست در آینده‌ای نزدیک خبر داد و گفت: استفاده از تمام ظرفیت‌های سازمان را مد نظر داریم و بر همین اساس در اغلب انتصابات از نیروهای ارزشمند درون سازمان استفاده خواهد شد و در مواردی هم که نیاز به دمیدن روحی تازه در بخش‌هایی وجود داشته باشد از متخصصان و نیروهای کارآمد خارج از مجموعه سازمان استفاده خواهد شد.
لینک اصل خبر در سایت اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان

    منبع خبر

    اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان

    اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات