بازگشت دوباره میلگرد از مرز ۱۲۰۰ تومان

بازگشت دوباره میلگرد از مرز ۱۲۰۰ تومان

http://www.bananews.ir/قیمت میلگرد در معاملات هفته گذشته، دوباره مرز ۱۲۰۰ تومان را رد کرد و‌این در حالی اتفاق افتاد که تعداد پیشنهادهای خرید نیز در مبادلات هفتگی افزایش قابل‌‌توجهی داشت. طی‌این هفته اگرچه از نظر حجم، مبادلات زیادی در بازارآهن انجام نگرفت اما پیشنهادهای متعدد خرید، نشان از ورود به دوره خریدهای فصلی دارند.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) همه ‌این اتفاق‌ها در حالی رخ داد که بازار در عین حال که تقاضا بالاتر رفته، از بالارفتن سطح قیمت‌ها حمایت نکرد و در نهایت فشار خریداران برای کاهش قیمت منجر به افت دوباره قیمت‌ها از ۱۲۰۰ به ۱۱۹۰ تومان شد. از این‌رو آخرین نرخ مبادلاتی میلگرد در هفته گذشته در مقایسه با هفته ماقبل که ۱۱۸۰ تومان بود فقط ۱۰ تومان بالاتر رفت.

از‌این‌رو در معاملات بورس نیز در روزهای پایانی هفته خریداران از وارد رقابت شدن و افزایش قیمت پایه محصولات ذوب‌آهن که با ترکیب میلگرد و تیرآهن عرضه شده بود خودداری کردند چرا که بالاتر رفتن قیمت‌ها را منطقی نمی‌دانند.

به عقیده تجار بازارآهن، سطح قیمت‌ها در شرایط فعلی منطقی است و با توجه به ‌این‌که بازار توان و کشش قیمت‌های بالاتر را ندارد، خرید در حداقل قیمت برای سرمایه‌گذاری منطقی تر است و فرصت نوسان‌گیری بیشتری نیز برای خریداران‌ ایجاد می‌کند اما از سوی دیگر با توجه به هزینه تولید و انرژی، کاهش بیشتر نیز نرخ برای تولیدکننده به صرفه نیست از‌این‌رو بعید است که سطح قیمت‌ها تا پایان سال از ‌این سطح بالاتر و یا پایین‌تر برود. اما واقعیت دیگری که وجود دارد مساله قیمت شمش است. در صورتی که دوباره نرخ پیشنهادی شمش روسیه همانند چند هفته قبل بالاتر از ۱۲۰۰ تومان پیشنهاد شود ‌این احتمال که قیمت‌ها افزایش پیدا کند وجود دارد ضمن ‌اینکه در حال حاضر حجم ثبت سفارش شمش به دلیل محدودیت ال سی‌ها و‌این نکته که بیشتر نقدی انجام می‌شود همچنان در سطح پایینی قرار دارد و اگر تقاضای مقاطع برای خریدهای پروژه‌ای آغاز شود ‌این موضوع نیز می‌تواند ثبات قیمت‌ها را بر هم بزند.

نرخ تیرآهن طی هفته گذشته در سایزهای نرمال ۲ تا ۳ هزار تومان در طول هفته کاهش یافت اما سایزهای سنگین در برخی موارد رشد قیمت داشتند. در معاملات روز یکشنبه قیمت میلگرد از ۱۱۸۰ تومان به ۱۲۰۵ تومان رشد کرد و با ثبت ۲ درصد و نیم افزایش قیمت، شوک به بازار وارد کرد. تیرآهن سایز نرمال نوسانی نداشت اما سایز سنگین از ۴ تا ۲۳ هزار تومان در هر شاخه افزایش قیمت به ثبت رساند.

در‌این روز فولادسازان خصوصی نیز نرخ پیشنهادی خود را برای میلگرد تا ۱۲۰۰ تومان بالا بردند.

روز دوشنبه نرخ میلگرد ثابت ماند و تیرآهن هم در سایزهای نرمال فقط تا ۳ هزار تومان رشد قیمت به ثبت رساند. قیمت شمش فولادسازان خصوصی ۱۰ تا ۲۰ تومان در‌این روز گران شد و در معاملات بورس هم تحویل‌های پایان سال با امیدواری بوجود آمده از سوی تجار با رقابت خریداران مواجه شد به طوری که حتی تیرآهن و میلگرد طول کوتاه ذوب‌آهن هم از ۹۱۰ تا ۹۳۷ تومان گران شد.تلاش تجار برای کاهش قیمت‌ها و فروش موجودی انبارها در بازار باعث شد تا روز سه شنبه قیمت میلگرد تا یک درصد و نیم ارزان شده و به ۱۱۹۰ تومان برسد، اما نرخ فروش فولادسازان خصوصی تغییری نکرد.

در روز چهارشنبه با توجه به ‌اینکه از یک سو در طول هفته تقاضا بالا رفته اما از سوی دیگر قیمت‌ها دوباره نزولی شد، بازار دچار سردرگمی ‌شده و در نهایت تغییری در قیمت‌های میلگرد و تیرآهن اتفاق نیفتاد و ‌این موضوع حتی باعث شد فروشنده‌های خصوصی نیز نرخ پیشنهادی خود را برای مقاطع کاهش دهند. روز چهارشنبه در بورس، تقاضا بالاتر از هفته‌های قبل بود و حجم بیشتری از محصولات ذوب آهن معامله شد، ضمن‌ این که میلگرد فولاد خراسان هم به دلیل ‌اینکه نقدی عرضه شده بود با رقابت خریداران مواجه شد.

 

 

 

    نظرات