نمادهای فصلی در بازار مشتقه بورس انرژی قابل معامله شد

نمادهای فصلی در بازار مشتقه بورس انرژی قابل معامله شد

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "حمیدرضا باقری" مدیر توسعه بازار برق و هماهنگی با بورس انرژی در شرکت مدیریت شبکه برق، گفت: با توجه به افزایش شمار مشارکت‌کنندگان در بازار برق بورس انرژی و همچنین برای پوشش نیازهای فعالان این بازار، از امروز 28 مهرماه سال1400، امکان انجام معامله برق در نمادهای با دوره تحویل فصلی در بازار مشتقه (بازار سلف مصرف‌کنندگان بزرگ و عمده‌فروشی) بورس انرژی ایران میسر شد.
وی افزود: همچنین برای تمام نمادهای مورد اشاره، حداکثر حجم قابل‌معامله در هر سفارش برابر با ۱۰ میلیون کیلووات ساعت در هر دوره‌ تحویل و دامنه نوسان بدون محدودیت در نظر گرفته شده‌است.
به گفته باقری، مشترکان بازار برق بورس انرژی ایران از حدود ۹۰ مشترک در سال گذشته، امروز به ۷۶۸ مشترک رسیدند که از این تعداد ۴۲۵ مشترک صنعتی کد دریافت کرده‌اند. ۴۸ شرکت خرده‌فروشی نیز معرفی شدند که ۴۳ شرکت موفق به دریافت کد خرده‌فروشی شده‌اند. تعداد نیروگاه‌های معرفی‌شده نیز ۴۲ نیروگاه خصوصی و ۲۶ نیروگاه دولتی است.
مدیر توسعه بازار برق و هماهنگی با بورس انرژی گفت: با اضافه شدن نماد فصلی به بازار مشتقه بورس انرژی ایران، امکان انجام معامله‌ی کلیه‌ی نمادهای روزانه، هفتگی، ماهانه و فصلی (بارپایه، میان‌باری، کم‌باری و بارپیک)، برای فروشندگان (نیروگاه‌ها) و خریداران (مصرف‌کنندگان بزرگ صنعتی، خرده‌فروش‌ها و یا شرکت‌های توزیع) وجود دارد.
وی افزود: نمادهای فصلی افزون‌ بر این که قابلیت انعطاف‌پذیری بیش‌تری دارند، تمام نیازهای مصرف‌کنندگان را پوشش می‌دهند و به صرفه‌جویی در زمان و هزینه‌ی خریدار کمک می‌کنند.
از سوی دیگر مزیت این نماد برای نیروگاه‌ها افزون‌بر معافیت مالیاتی این است که ارزش معامله خود را زودتر دریافت می‌کنند.
لینک اصل خبر در سایت وزارت نیرو

  منبع خبر

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

   نظرات