سالانه ۱۰۰ میلیون تن آلاینده از طریق باران اسیدی وارد سواحل می‌شود

سالانه ۱۰۰ میلیون تن آلاینده از طریق باران اسیدی وارد سواحل می‌شود

http://www.bananews.ir/یک فوق تخصص غدد گفت: سالانه ۱۰۰ میلیون تن اکسیدهای نیتروژن و دی اکسید گوگرد از طریق باران اسیدی وارد سواحل دریاها می شود.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) دکتر ایرج نبی‌پورعضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر افزود: اسیدی شدن سطح آب دریاها باعث از بین رفتن مرجانها، پلانکتونهای دریایی، سخت‌پوستان و خارپوستان می‌شود.

وی یادآور شد: باران اسیدی و اسیدیته شدن آب دریاها در پوسته کربنات کلسیم موجودات حل شده آنها را از بین می برد.

این فوق تخصص غدد اضافه کرد: بررسیهای انجام شده بیانگر این است که در صورت ادامه روند بارش باران‌های اسیدی، تشکیلات مرجانی در سال ۲۰۴۰ میلادی به کمتر از ۵۰درصد خواهد رسید.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر ادامه داد: جنگهای خلیج فارس و به آتش کشیده شدن چاههای نفتی کویت و ورود پسماندهای پالایشگاهها به دریا باعث می شود تا اچ پی آب خلیج فارس کاهش یافته و حیات زیست‌مندان آن مورد تهدید قرار گیرند.

وی اظهارداشت: با توجه به اینکه ۵۰ درصد از تولیدات شیلاتی وابسته به زیست مرجانهاست و نیز عمده حلقه غذایی اکوسیستم دریاها پلانکتونها هستند با اسیدی شدن دریاها، میزان صید و صیادی نیز دچار تغییرات مخربی می شود.

نبی‌پور یادآور شد: با وجود اثرات مخرب پدیده بارانهای اسیدی بر محیط زیست، موجودات دریایی و سلامت انسان تاکنون تحقیقات و پژوهش علمی در استان بوشهر در این زمینه انجام نشده است.

وی گفت: به دلیل اهمیت دستیابی به یافته‌های پژوهشی در برنامه‌ریزیهای کلان مقابله با تهدید پدیده‌های گرد و غبار معلق در هوا و بارانهای اسیدی، دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با همکاری سایر مراکز آموزش عالی و محققان برگزاری برنامه‌های علمی در این زمینه‌ها را در دستور کار قرار داده است.

 

 

    نظرات