جزئیات توافق حمل و نقلی میان ایران و پاکستان

جزئیات توافق حمل و نقلی میان ایران و پاکستان

http://www.bananews.ir/معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان جزئیات توافقات حمل نقلی میان ایران و پاکستان، گفت: ایران در بازسازی ۶۳۶ کیلومتر خط‌آهن کویته – تفتان بنابر درخواست طرف پاکستانی مشارکت می‌کند و مسیر پروازی میان تهران، لاهور و کراچی توسعه و افزایش می یابد.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) شهریار افندی‌ زاده در گفتگو با مهر با اشاره به توافقات ایران و پاکستان در زمینه حمل و نقل، اظهار داشت: در این توافقنامه به طرح‌های توسعه و تکمیل زیرساخت‌های حمل و نقلی جاده ای و ریلی بین دو کشور ایران و پاکستان تاکید شد.

وی افزود: براساس یکی از بندهای این توافق‌نامه، ایران در بازسازی ۶۳۶ کیلومتر خط‌آهن کویته – تفتان بنابر درخواست طرف پاکستانی مشارکت می کند که به دلیل اهمیت بالای این مسیر ریلی در برقراری ارتباط میان کشورهای آسیای شرقی به ایران و ترکیه و اروپا، بازسازی این مسیر مورد توجه طرف ایرانی قرار گرفت.

رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای تصریح کرد:توسعه جاده مواصلاتی تفتان – کویته از دیگر موارد توافق شده میان دو کشور بوده است که این بند بنابر درخواست طرف پاکستانی در جهت روان‌سازی تردد وسایل‌نقلیه میان دو کشور مطرح شد و مقرر شده ایران با مشارکت ۵۰ درصدی در سرمایه‌گذاری یا اعطای تسهیلات وام برای توسعه بخشی از جاده به طول ۱۴۰ کیلومتردرمسیر بین نوشتکی و دالبندی اقدام کند.

معاون وزیر راه و شهرسازی به صدور ویزای بلندمدت برای رانندگان شرکتهای حمل و نقل کالا و مسافر اشاره کرد و اظهار داشت: ایجاد تسهیلات برای صدور این ویزا برای رانندگان شرکت‌های حمل و نقلی و ساخت و توسعه پایانه مرزی تفتان بنابر درخواست طرف ایرانی از دیگر موارد توافق شده میان دو کشور بود.

افندی زاده به مفاد دیگر این قرارداد اشاره کرد و گفت: پیگیری مراحل قانونی تصویب موافقتنامه حمل و نقل جاده‌ای کالا و مسافراز دیگر موارد مطرح شده بود که بر این اساس مقرر شد از سوی دو کشور، بررسی شده و به تصویب نهایی برسد.

نماینده ویژه دولت در امر ترانزیت بابیان اینکه ایران بهترین مسیر ترانزینی را در منطقه داراست، بیان کرد: کشورهای منطقه به ویژه هند و پاکستان، ایران را بعنوان بهترین، ایمن‌ترین و اقتصادی‌ترین مسیر و کریدور شرق- غرب برای نقل و انتقال کالاهای خود به اروپا و بالعکس می دانند.

وی با اشاره به توافقات دو کشور در زمینه حمل و نقل هوایی، گفت: براساس این توافقنامه، مسیر پروازی میان تهران، لاهور و کراچی توسعه و افزایش می یابد که منجر به ایجاد ارتباط بیشتر پروازی میان دو کشور می شود.

رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای در ترکیب هیئتی به سرپرستی معاون رئیس جمهور در امور بین‌الملل به کشور پاکستان سفر کرده بود.

 

 

    نظرات