حضور شرکت های خصوصی ایرانی برای ساخت ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در عراق

حضور شرکت های خصوصی ایرانی برای ساخت ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در عراق

http://www.bananews.ir/وزیر مسکن و آبادانی عراق یا حضور در ایران و دیدار با وزیر راه شهرسازی خواستار حضور شرکت های خصوصی ایرانی برای ساخت ۱۰۰ هزار واحد مسکونی با متری ۷۰۰ دلار در این کشور شد.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) علی نیکزاد در جلسه ای که امروز بین او و وزیر مسکن و آبادانی عراق انجام شد افزود: عراق توسط دولت برگزیده اقوام این کشور اداره می شود که هدف آن تکمیل و تسریع در احداث زیرساختهای مورد نیاز آن است و از آنجا که ایران خواهان عراقی امن، با ثبات ، پایدار و پیشرفته است دو کشور می توانند در حوزه راه و شهرسازی همکاری های گسترده‌ای با یکدیگر داشته باشند.

وی ادامه داد: در بخش مسکن به خاطر اراده دولت ، پشتیبانی رئیس جمهوری، حضور کانون انبوه سازان و بخش خصوصی قدرتمند با داشتن ۲۳۰ هزار نفر نیروی فنی و مهندسی و داشتن تجربیات ارزشمندی آمادگی کامل برای تبادل آنها با کشور عراق راداریم.

نیکزاد گفت:در دو سال گذشته حرکت خوبی در بحث صنعتی سازی مسکن در ایران صورت گرفته است که به همین منظور از هیات عراقی دعوت می شود از توانمندی های مرکز تحقیقات راه و شهرسازی بازدید صورت گیرد.

آمادگی بخش خصوصی ایران برای ساخت مسکن در عراق با قیمت مشخص

وزیر راه و شهرسازی افزود:این اقدامات باعث ساخت ۲،۷ میلیون واحد مسکونی در شهرها و روستاها شده است، بنابراین برای ساخت واحدهای مسکونی با کیفیت و استاندارد مشخص در کوتاهترین زمان ممکن و با قیمت مشخص توسط بخش خصوصی در جمهوری عراق آمادگی کامل را داریم.

نیکزاد گفت: علاوه بر این موارد ،باید اذعان شود که ساخت و بازسازی کارخانه های تولید مصالح ساختمانی مانند سیمان نیز در عراق صادق است چرا که ایران هم اکنون ۷۸ میلیون تن سیمان را در سال تولید می کند.

وزیر مسکن عراق:کسری ۲٫۵ میلیون واحدی مسکن در عراق / از ۲۰ موافقت نامه‌ با وزارت مسکن عراق یک پروژه هم عملی نشده است

محمد صاحب الدراجی در ادامه با انتقاد از تفاهمات صورت گرفته میان دو کشور و به مرحله عمل نرسیدن آنها اظهار داشت: همه می دانند که از سال ۱۹۸۰ تاکنون، چه بر سر عراق و زیرساختهای آن به واسطه جنگ و اقداماتصدام آمده است تا جایی که ما امروز علاوه بر نیاز به توسعه راه ها با کسری ۲٫۵ میلیون واحدی مسکن نیز روبرو هستیم که این نیاز به صورت روزانه به دلیل رشد جمعیت در حال افزایش است.

وی با بیان اینکه امروز در حالی نیازمند ساخت هزاران کیلومتر راه در کشورمان هستیم که باید دهها هزار کیلومتر راه دیگر را نیز بازسازی و نگهداری کنیم گفت:ثبات سیاسی و امنیتی در عراق باعث ثبات اقتصادی خواهد شد و باید بگویم که تولید نفت عراق در سال ۲۰۱۶ با حضور شرکتهای خارجی به شش میلیون بشکه در روز افزایش می یابد.

وی تصریح کرد: بیش از ۲۰ موافقت نامه‌ و قرارداد و یادداشت تفاهم با وزارت مسکن و آبادانی عراق منعقد شده، اما عملا یک پروژه هم وجود ندارد که به صورت عملی انجام شده باشد.

وی با تاکید بر این که در مذاکرات این سفر باید دلیل عدم عملی شدن این تفاهم نامه ها بررسی شود، اضافه کرد: پیشنهاد می‌کنم کمیته پیگیری با حضور نمایندگان دو طرف تشکیل شود تا کار را پیگیری کنند.

شرکتهای دولتی و خصوصی در عراق قادر به اجرای طرح های حوزه شهرسازی نیستند/درخواست ساخت ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در عراق

وزیر مسکن و آبادانی عراق در پاسخ به سوال فارس مبنی بر اینکه درخواست عراق از ایرن برای چه تعداد واحد مسکونی است تاکید کرد:در حال حاضر بخش دولتی و شرکتهای خصوصی عراقی قادر به اجرای طرحهای حوزه راه و شهرسازی نیستند.

وی افزود:از حضور شرکتهای خارجی در حوزه های عمرانی عراق استقبال کرده و خواهان سرمایه گذاری در این زمینه ها هستیم که می تواند بسیار اقتصادی نیز باشد.

به گفته وی،درخواست ما از ایران برای ساخت ۱۵ هزار واحد مسکونی و مجتمع دولتی و ۱۰۰ هزار مسکن است.

تامین ۶۰ درصد مصالح ساختمانی عراق از ایران/هزینه ساخت هر متر مسکن در ایران ۳۰۰ دلار و در عراق ۷۰۰ دلار

الدراجی گفت: در حال حاضر ۶۰ درصد از مصالح ساختمانی عراق از ایران تامین می شود و نیروی انسانی متخصص نیز تقریبا همین نسبت را دارد .

وی اضافه کرد:هزینه ساخت هر مترمربع مسکن مهر در ایران در حالی حدود ۳۰۰ دلار است که این رقم در عراق با همین کیفیت به ۷۰۰ دلار می رسد و این به معنی این است که اگر بخش خصوصی ایرانی در عراق حضور یابد سود ۱۰۰ درصدی در عراق خواهد داشت.

شرکتهای ایرانی را دولت ایران حمایت کند

وی با اشاره به اینکه شرکتهای ایرانی تا به امروز نتوانستند آنچنان که باید در حوزه های راه و شهرسازی کشور عراق وارد شده و موفق عمل کنند، اظهار داشت : چنانچه این شرکتها با حمایت دولت ایران وارد حوزه راه و شهرسازی عراق شوند هم موجب تحکیم هر چه بیشتر روابط سیاسی دو کشور خواهد شد و هم اینکه کالا و زوار ایرانی بسیار آسانتر وارد خاک عراق خواهند شد.

وزیر مسکن و آبادانی عراق تاکید کرد: هدف از سفر به ایران تنها برای امضای یک توافقنامه نبوده است بنابراین دوست دارم وقتی به کشورم بازگشتم بگویم که با حضور در ایران این تعداد پروژه را با این قیمت مشخص و زمان دقیق تحویل موفق به امضای قرارداد شده ام.

وی تصریح کرد:هیات همراه خواهان عملیاتی شدن تفاهمنامه های قبلی به ویژه در زمینه اتصال راه های دو کشور و شروع عملی حضور شرکتهای ایرانی در حوزه راه و شهرسازی در عراق هستند تا جایی که هر شرکت ایرانی که از سوی وزارت راه و شهرسازی ایران معرفی شد ما برای همکاری با آن و در اختیار قرار دادن تسهیلات لازم تمام امکانات را در اختیار او قرار دهیم.

نیکزاد:قیمت و زمان مشخص احداث واحدهای مسکونی در عراق تا دو روز دیگر مشخص می شود

وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: عزم ایران در عملیاتی شدن تفاهمنامه هایی که امضا می شوند راسخ است اما از آنجایی که ما تفاوتی بین عمران و آبادانی ایران با کشور عراق نمی بینیم ، جلسه ای با ۲۰ شرکت توانمند بخش خصوصی ترتیب داده و چنانچه شرکتهای انبوه سازی ایران بخواهند در کشور عراق اقدام به ساخت واحدهای مسکونی کنند حتما مراقبت های لازم را انجام خواهیم داد .

وی ادامه داد:مطمئنا شرکتهایی را برای ساخت مسکن عراق وارد کار خواهیم کرد که بتوانند واحدهای مسکونی در خور شان مردم عراق احداث کنند و باعث حفظ آبروی ایران شوند.

نیکزاد ضمن ارائه پیشنهادی مبنی بر رسیدن به یک توافق مشترک در دو روزآینده بر سر قیمت ، کیفیت و زمان ساخت واحدهای مسکونی مورد نیاز عراق ادامه داد: در صورتی که کار ساخت واحدهای مسکونی از سوی شرکت‌های ایرانی در عراق آغاز شود معاون امور بین الملل خود را مامور می کند تا هر ۲ ماه یکبار از وضعیت ساخت واحدها بازدید کرده و شخصا روند انجام کارها را به صورت هفتگی رصد کند.

نیکزاد در پایان با بیان اینکه برای جلسه فردا باید چهار محور را نهایی و مشخص کرد گفت: بنیاد مسکن آماده مشارکت برای احداث کارخانه محصولات ساختمانی در عراق است و مرکز تحقیقات موضوع صنعتی سازی ساختمان در عراق را به تفاهم برساند.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد:تا فردا قیمت و زمان آغاز و پایان پروژه نیر مشخص شود و همچنین فروش نقد و اقساط تولیدات مصالح ساختمانی نیز مشخص شود.

 

    نظرات