کسری 258 میلیون متر مکعبی سدهای پنجگانه استان تهران

کسری 258 میلیون متر مکعبی سدهای پنجگانه استان تهران

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "یوسف رضاپور" با بیان این مطلب عنوان کرد: از ابتدای سال آبی (ابتدای مهر امسال) تاکنون 47.5 میلی‌متر بارندگی در حوزه عملکردی استان تهران ثبت شده است.
وی ادامه داد: حجم آب سدهای تامین کننده آب شرب تهران در حال حاضر 375 میلیون مترمکعب است که در مقایسه با ذخیره 633 میلیون مترمکعبی روز مشابه سال گذشته حدود 258 میلیون مترمکعب کاهش را نشان می‌دهد.
رضاپور با بیان اینکه مشکل کم آبی در استان تهران همچنان ادامه دارد، گفت: نباید تصور شود که بلافاصله بعد از چند روز بارندگی مشکل کم آبی استان تهران رفع شده و دیگر نیازی به اصلاح الگوی مصرف نیست.
وی افزود: هم اکنون حجم آب سد امیرکبیر حدود 62 میلیون مترمکعب است در حالی که این میزان در روز مشابه پارسال 110  میلیون مترمکعب بوده است. حجم آب سد طالقان از 256 میلیون مترمکعب در سال گذشته به 189 میلیون مترمکعب و حجم آب سد لتیان از 38 میلیون مترمکعب به 24 میلیون مترمکعب رسیده است. حجم آب سد لار 25 میلیون مترمکعب بوده که در مقایسه با موجودی 67 میلیون مترمکعبی پارسال، 42 میلیون مترمکعب کاهش را نشان می‌دهد، همچنین حجم آب سد ماملو از 162 میلیون مترمکعب به 75 میلیون مترمکعب رسیده است.
رضاپور تاثیر بارندگی‌های اخیر بر افزایش ذخیره آب سدهای تامین کننده آب شرب تهران را بسیار اندک عنوان کرد و یادآور شد: با وجود بارندگی‌های مناسبی که در روزهای گذشته شاهد بودیم، اما ورودی آب به سدها همچنان شرایط خوبی نداشته و با کاهش 36 درصدی در این بخش از ابتدای سال آبی در مقایسه با سال گذشته مواجه هستیم. چرا که بخشی از بارندگی‌های اخیر در روزهای گذشته در ارتفاعات به صورت برف بوده و رواناب کمی را شاهد بودیم.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران با تاکید بر اینکه مشکل کم آبی در استان تهران همچنان ادامه دارد و شهروندان باید صرفه‌جویی و مدیریت مصرف را همچنان جدی بگیرند، خاطرنشان کرد: با توجه به شرایط استان و کشور انتظار می‌رود همکاری‌ها افزایش یابد تا با یک شرایط مطمئن‌تر آب شرب مردم را به صورت پایدار تامین کنیم.
لینک اصل خبر در سایت وزارت نیرو

  منبع خبر

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

   نظرات