۱۸میلیون ایرانی در بافت‌های فرسوده سکونت دارند

۱۸میلیون ایرانی در بافت‌های فرسوده سکونت دارند

www.BanaNews.irمدیرکل دفتر مطالعات ‌شرکت‌ عمران و بهسازی شهرهای ایران گفت: با توجه به اهمیت سازه‌ها در چهره شهرها نوسازی و بهسازی بافت‌های فرسوده یک ضرورت است.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) فرهاد قلی‌زاده در نشست خبری اظهار کرد: مجلس شورای اسلامی و دولت جمهوری اسلامی ایران با تدوین، تصویب و ابلاغ قوانین، بخش‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های مربوطه بر این مهم تاکید کرده اند.

وی با اشاره به اینکه سازمان عمران در راستای وظیفه قانونی خود برنامه‌ای را در سطح استان‌های کشور در دست دارد، بیان کرد: هدف اصلی این سازمان فرهنگ‌سازی در راستای گرایش مردم به نوسازی و مرمت بافت‌های فرسوده است.

مدیرکل دفتر مطالعات ‌شرکت‌ عمران و بهسازی شهرهای ایران اعلام کرد: حجم بافت‌های فرسوده کشور بیش از۷۰ هزار هکتار است و جمعیتی نزدیک به ۱۸ میلیون نفر در آن محدوده ساکن هستند. با توجه به خطراتی که افراد ساکن در بافت های فرسوده را تهدید می کند، بحث احیا و بازسازی بافت‌های فرسوده و توجه به این موضوع توجه به زندگی بشریت بسیار حایز اهمیت است.

بهسازی هر هکتار بافت فرسوده ۸۷ میلیون تومان اعتبار لازم دارد

مدیرکل دفتر مطالعات ‌شرکت‌ عمران و بهسازی شهرهای ایران میزان اعتبار لازم برای بهسازی هر هکتار بافت فرسوده را ۸۷ میلیارد تومان برآورد و بیان کرد: این میزان هزینه بسیار بالابوده، بطوریکه دولت توانایی پرداخت آن را ندارد و نیازمند مشارکت مردم است.

وی تحقق بهسازی بافت فرسوده را در مشارکت مردم و فراهم ساختن بسترهای لازم توسط دولت برای ایجاد مشارکت مردمی دانست و گفت: تلاش شده با اطلاع‌رسانی بین مردم و مسئولان و مدیران اهمیت این موضوع در جامعه منعکس شود.

قلی زاده افزود: در دو سال اخیر محلات مختلف بافت‌های فرسوده در کشور احیاء شده و دوره‌های آموزشی بسیاری هم برگزار شده و این امر موجب افزایش تعداد صدور پروانه ساخت نوسازی شده است.

وی اطلاع‌رسانی در میان مردم را مهمترین و کلیدی‌ترین عامل در پیشبرد اهداف خود ذکر و خاطر نشان کرد: اگر شفاف‌سازی بیشتر و روشن‌تری در میان مردم صورت گیرد بکار گیری قدرت و سرمایه پنهان مردم در راستای احیاء بافت‌های فرسوده عملی می شود.

قلی زاده یادآور شد: هیچ محدودیتی در راستای پرداخت تسهیلات بانکی به متقاضیان بافت‌های فرسوده در کشور وجود ندارد و به تمام متقاضیان تسهیلات نوسازی ۲۰ و ۲۵ میلیون تومان تسهیلات ارائه می‌شود.

 

 

    نظرات