نسل دوم مسکن مهر آمد

نسل دوم مسکن مهر آمد

http://www.bananews.ir/وزیر راه‌وشهرسازی با کلنگ‌زنی یک مجموعه مسکونی ۳ هزار واحدی در نزدیک‌ترین نقطه به پایتخت، وعده‌ای را که برای سال ۹۱ داده بود، زودتر از موعد کلید زد.علی نیکزاد پیش‌تر گفته بود از سال آینده، مسکن‌ مهر به جای احداث در زمین‌های ۹۹ ساله خارج از شهرها، در زمین‌های ملکی داخل یا نزدیک شهرهای اصلی ساخته می‌شود.نسل دوم مسکن مهر که دو روز پیش در فاصله ۲۰ کیلومتری تهران –گرم‌دره- آغاز شد، به لحاظ خدمات زیربنایی و شهری، متفاوت از پروژه‌های نسل اول است و هدف از اجرای آن «توسعه شهر کوچک در غرب تهران» عنوان شده است.

وزیر راه‌وشهرسازی برای رونمایی زودتر از موعد آنچه برای سال۹۱ وعده داده، دو روز پیش کلنگ ساخت مجموعه‌‌ای مسکونی به ظرفیت ۳ هزار واحد را در منطقه‌ای نزدیک تهران، به زمین زد.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) علی نیکزاد پیشتر  اعلام کرده بود، از ابتدای سال۹۱، ساخت‌وسازهای مسکن‌مهر به جای اینکه روی زمین‌های ۹۹ساله انجام شود، در زمین‌های ملکی احداث خواهد شد و تا حد امکان از زمین‌هایی استفاده می‌شود که خدمات زیربنایی و روبنایی در مجاورت آنها وجود داشته باشد و به شهرهای اصلی نزدیک باشند.

فاز اول این طرح وزیر که «مسکن‌‌مهر ملکی» نام دارد از دو روز پیش در منطقه گرم‌دره -۲۰ کیلومتری تهران- شروع شده به طوری که ۳۵ هکتار از زمین‌های متعلق به بنیاد مسکن برای ساخت حداقل ۲هزار و ۸۰۰ واحدمسکونی، در اختیار سازنده‌ها قرار گرفته و مقرر شده ظرف مدت ۳۰ ماه، این شهرک مسکونی احداث و مورد بهره‌برداری قرار بگیرد. این مجموعه در مقایسه با مسکن‌مهر شهرهای جدید، نزدیک‌ترین منطقه به تهران محسوب می‌شود.

در این مجموعه، عرصه و اعیان واحدها به مالکیت متقاضیان درخواهد آمد و به این ترتیب، اجاره ۹۹ساله زمین در نسل جدید مسکن‌مهر، منتفی خواهد بود.

وزارت راه‌وشهرسازی درباره ساخت مجموعه ۳هزار واحدی در گرم‌دره اعلام کرده است: انتخاب این محله با هدف «توسعه در مقیاس شهر کوچک در غرب تهران» بوده و به خاطر دسترسی آسان از تهران صورت گرفته است.

برای شهرک مسکونی که کلنگ ساخت آن دو روز پیش زمین زده شد، از هم‌اکنون خدمات رفاهی و سکونتی تدارک دیده شده طوری که با برنامه‌ریزی‌های به عمل آمده، به موازات ساخت‌وسازهای مسکونی، بخش‌هایی از زمین ۳۵ هکتاری برای احداث مجتمع‌های تجاری، ورزشی و فضای سبز اختصاص پیدا می‌کند.

علی نیکزاد در مراسم کلنگ‌زنی این مجموعه اعلام کرد: واحدهای مسکونی در این مجموعه در قالب ویلایی، آپارتمانی و بلندمرتبه‌سازی احداث خواهند شد.

«دنیای‌اقتصاد» برای اطلاع از جزئیات ساخت این مجموعه، ویژگی‌های طرح ساخت نسل جدید مسکن‌مهر را از مدیرکل بنیاد مسکن استان البرز – مالک زمین ۳۵ هکتاری گرم‌دره- پرسش کرد که در پاسخ شنید: هزینه ساخت واحدهای مسکونی در این طرح براساس قیمت مصوب ساخت مسکن‌مهر است با این تفاوت که در این مجموعه، مالکیت واحد و زمین هر دو به متقاضی منتقل می‌شود.

علی رحیمی‌زاده افزود: حداقل تعداد طبقات در واحدهای آپارتمانی ۵ طبقه تعیین شده است که این ارتفاع در برخی از ساختمان‌ها تا ۱۱ طبقه افزایش می‌یابد.

وی گفت: مدت زمان ساخت ۲هزار و ۸۰۰ بنای مسکونی در طرح اولیه، ۳۰ ماه درنظر گرفته شده است که تلاش داریم با کاهش زمان پیش‌بینی شده، واگذاری‌ها را زودتر انجام دهیم.

رحیمی‌زاده با بیان اینکه ۳۵ هکتار زمین درنظر گرفته شده برای احداث مسکن مهر گرم‌دره درحال حاضر فاقد هرگونه تاسیسات خدماتی زیربنایی و روبنایی است، تصریح کرد: ابتدا ساختمان‌ها ساخته شده و پس از مشخص شدن معابر اصلی و فرعی، دستگاه‌های خدمات رسان برای تامین این زیرساخت‌ها وارد عمل می‌شوند.

وی با تاکید بر اینکه شرایط دریافت این واحدها مانند سایر واحدهای مسکن مهر است، افزود: متقاضیان حتما باید واجد شرایط مسکن مهر باشند که در این صورت از کلیه تسهیلات مربوطه همچون وام ۲۵ میلیون تومانی ساخت نیز برخوردار خواهند شد.

 

 

    نظرات