کتاب نانوفناوری در معماری و مهندسی ساختمان ، برگزیده در نوزدهمین جشنواره کتاب فصل

کتاب نانوفناوری در معماری و مهندسی ساختمان ، برگزیده در نوزدهمین جشنواره کتاب فصل

http://www.bananews.ir/کتاب نانوفناوری در معماری و مهندسی ساختمان که توسط پروفسور محمود گلابچی استاد برجسته دانشکده معماری دانشگاه تهران، استاد نمونه دانشگاه‏های کشور و چهره ماندگار جمهوری اسلامی ایران با همکاری دکتر کتایون تقی‌زاده و مهندس احسان سروش‌نیا تالیف گردیده است به عنوان کتاب برگزیده نوزدهمین دوره جایزه کتاب فصل معرفی شد.

مراسم معرفی کتاب نانوفناوری در معماری و مهندسی ساختمان با حضور معاونت فرهنگی وزارت ارشاد، مدیران جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران، مسئولین خانه کتاب و جمع کثیری از اندیشمندان، محققان، اساتید دانشگاه و نویسندگان برگزار گردید.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) پروفسور محمود گلابچی طی سخنانی در این مراسم انتشار کتاب نانوفناوری در معماری و مهندسی ساختمان بر اساس آخرین دستاوردهای علمی در جهان را اقدامی در جهت ارتقای دانش مورد نیاز جامعه معماری و مهندسی و نیز دانشجویان و دانش‏آموختگان این رشته‏ها در زمینه فناوری نانو و استفاده‎های عملی از آن در معماری و مهندسی ساختمان دانست.

فصل‎های اولیه این کتاب شامل مطالب گسترده‎ای در زمینه تعریف نانوفناوری، تاریخچه فناوری نانو و مفاهیم بنیادین نانو می‎باشد. کاربرد نانومواد در ساختمان، سطوح خودتمیزشونده و آسان‌تمیزشونده، نانوشیشه‌ها، نانوپوشش‌ها، نانوعایق‌ها، فناوری نانو و بتن در فصل‌‎های بعد به‎تفصیل بیان شده اند. فصل‎ها میانی کتاب به فناوری نانو و مواد پایه‌سیمانی، فناوری نانو و فلزات، نانوفناوری و تأسیسات ساختمان، نانوفناوری و انرژی، پایداری و محیط زیست‌، سطوح ضد باکتری و ضدمیکروب‎ اختصاص دارد. در آخرین فصول کتاب پارچه‌ها و غشاهای نانوبنیان، تصفیه‌کننده‌های نانو، فناوری نانو و چوب، مصالح خودترمیم‌شونده، مواد هوشمند و حس‌گرهای نانوبنیان مورد بحث و بررسی واقع شده‏اند. کتاب علاوه بر شش پیوست در زمینه دانش نانو و نانومواد، دارای واژه‌نامه فارسی به انگلیسی و نیز واژه‌نامه انگلیسی به فارسی جامعی در زمینه نانو و نمایه (فهرست موضوعی) می‎باشد.

فصل های مختلف کتاب و ضمائم آن عبارتند از:

فصل نخست: سیر تحول مصالح و ساختمان‌سازی

فصل دوم: نانوفناوری چیست؟

فصل سوم: تاریخچه فناوری نانو

فصل چهارم: مفاهیم بنیادین نانومواد

فصل پنجم: نانومواد در ساختمان

فصل ششم: سطوح خودتمیزشونده و آسان‌تمیزشونده

فصل هفتم: نانوشیشه‌ها

فصل هشتم: نانوپوشش‌ها

فصل نهم: نانوعایق‌ها

فصل دهم: فناوری نانو و بتن

فصل یازدهم: فناوری نانو و مواد پایه‌سیمانی

فصل دوازدهم: فناوری نانو و فلزات

فصل سیزدهم: نانوفناوری و تأسیسات ساختمان

فصل پانزدهم: نانوفناوری، انرژی و پایداری زیست‌محیطی

فصل چهاردهم: سطوح ضد باکتری و میکروب کش

فصل شانزدهم: پارچه‌ها و غشاهای نانوبنیان

فصل هفدهم: تصفیه‌کننده‌های نانو

فصل هجدهم: فناوری نانو و چوب

فصل نوزدهم: مصالح خودترمیم‌شونده

فصل بیستم: مواد هوشمند و حس‌گرهای نانوبنیان

فصل بیست‌ویکم: سخن آخر

شش پیوست در زمینه دانش نانو

واژه‌نامه فارسی به انگلیسی

واژه‌نامه انگلیسی به فارسی

نمایه (فهرست موضوعی)

در انتهای هر فصل نمونه‌های عملی و پروژه‌هایی که در آن‌ها از مواد و مصالح نانوبنیان استفاده شده، به‌عنوان مطالعه موردی توضیح داده شده است تا خواننده با نمونه‌های عینی و زمینه‌های کاربردی مصالح نانو آشنا شود. ۴۰ پروژه که همگی پس از سال ۲۰۰۰ میلادی اجرا شده و در زمره پیشرفته‏ترین ساختمان‌های جهان در زمینه نانو بشمار می‏روند به‌عنوان مطالعه موردی در انتهای فصول کتاب معرفی شده‌اند. بیش از ۷۰۰ تصویر رنگی کتاب، درک بهتر مفاهیم نانو و اطلاع از آخرین پیشرفت‌ها و دستاوردهای علمی در زمینه نانوفناوری را ممکن ساخته است.

    نظرات