ابیانه باز هم بدون زیرساخت‌های گردشگری سال جدید را آغاز کرد

ابیانه باز هم بدون زیرساخت‌های گردشگری سال جدید را آغاز کرد

http://www.bananews.ir/ابیانه نوروز امسال را نیز با ترافیک ورود گردشگران و بدون داشتن امکانات اقامتی به پایان رساند.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) یک عضو انجمن خانه‌ی مردم ابیانه در گفت‌وگو با ایسنا ضمن اشاره به ورود ۱۶۳هزار مسافر در این ایام به ابیانه، اظهار کرد: امسال براساس آمارهایی که توسط مراجع مستقر در روستا ارائه شد، این تعداد گردشگر در فاصله‌ی اول تا سیزدهم فروردین به ابیانه مسافرت کردند. در واقع، به‌طور متوسط روزانه ۱۲هزار و ۵۰۰ نفر و بیش از ۲۵۰۰ خودرو به این روستای تاریخی وارد شدند. از این تعدا ۴۳۰۰ نفر از موزه‌ی مردم‌شناسی روستا دیدن کردند.

سهراب حکیم‌زاده‌ابیانه که یکی از اهالی این روستای تاریخی است، با اشاره به ورود ۲۲۰هزار مسافر در نوروز سال گذشته به این روستای تاریخی، بیان کرد: دو هتل با حدود ۷۰ تختخواب و برخی خانه‌های روستایی البته بدون امکانات مناسب، تمام بضاعت این روستای تاریخی برای پاسخگویی به تقاضای گردشگران نوروزی ابیانه بودند.

وی وضعیت آب‌وهوای نسبتا سرد امسال در ابیانه را یکی از دلایلی دانست که سبب شد کمبود امکانات برای گردشگران در این روستای تاریخی بیشتر دیده شود و گفت: نبود سرویس‌های بهداشتی به تعداد کافی و با کیفیت مناسب نیز معضلی برای مسافران و اهالی ابیانه در این ایام بود که مشکلات زیادی را به‌دنبال داشت.

او ترافیک کور میدان ورودی روستا که حداکثر گنجایش چهل تا پنجاه خودرو را دارد از دیگر مشکلات ابیانه در نوروز امسال دانست و گفت: فضای موجود در روستا برای این حجم بزرگ از خودروهای گردشگران گنجایش ندارد. از سوی دیگر، مسافران نیز به کمبود فضا اهمیت نمی‌دهند.

وی بیان کرد: متأسفانه سال‌هاست که این شرایط در ایام تعطیل در ابیانه تکرار می‌شود؛ ولی مسؤولان منطقه، استان و کشور به این قطب گردشگری توجه نمی‌کنند. ابیانه با وجود داشتن بدترین شرایط ممکن برای گردشگران، فقط به‌دلیل وجود جاذبه‌های خاص، هر سال پذیرای گروه زیادی از گردشگران داخلی و خارجی است.

حکیم‌زاده‌ابیانه همچنین با اشاره به سرقتی که در شب سیزدهم فروردین از دبستان دانشوری ابیانه ـ یکی از بناهای تاریخی روستا ـ انجام شد، گفت: سرقت از خانه‌های اهالی روستا نیز مدتی است که رواج یافته و سارق یا سارقان با سوء‌استفاده از نبودن صاحبان خانه‌ها اقدام به دزدی می‌کنند، ولی این نخستین‌بار بود که از یک ساختمان عمومی دزدی می‌شد.

وی ادامه داد: این سرقت در محلی اتفاق افتاد که در سال‌های نه‌چندان دور، زنان در آنجا حتا نیمه‌شب نیز با امنیت کامل برای آبیاری باغ‌ها و کرت‌ها از خانه خارج می‌شدند؛ ولی امروز اهالی سالخورده‌ی ابیانه که در روستا ساکن هستند، در روزهای غیرتعطیل که تردد کم است می‌ترسند که سارقان به آن‌ها دستبرد بزنند.

او به آسیبی که به یکی از باغ‌های ابیانه در روز سیزدهم فروردین‌ماه توسط برخی گردشگران وارد شد، اشاره و تأکید کرد: ضرورت توجه و سامان‌دهی وضعیت کنونی گردشگری در ابیانه در حال حاضر بیش از پیش احساس می‌شود.

 

    نظرات