۱۹۸۳ پروژه عمران روستایی در زنجان مصوب شد

۱۹۸۳ پروژه عمران روستایی در زنجان مصوب شد

http://www.bananews.ir/معاون عمرانی استاندار زنجان با اشاره به اینکه سال گذشته هزار و ۹۸۳ پروژه عمران روستایی در این استان مصوب شده است، گفت: از این تعداد ۷۹۴ پروژه تکمیل و به بهره برداری رسیده است که به لحاظ میانگین مجموع پروژه های عمران روستایی پیشرفت فیزیکی مناسبی دارند.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) علی‌اکبر کریمی شامگاه سه شنبه در جلسه ستاد عمران ‌روستایی و مهاجرت‌ معکوس استان، مجموع اعتبارات پروژه های عمران روستایی استان را چهار هزار و ۷۲۰ میلیارد ریال عنوان کرد و افزود: با رویکرد کلان دولت هشت درصد اعتبارات استانی باید به توسعه عمران و آبادانی روستاها اختصاص یابد.

وی ادامه داد: طی سال گذشته ۱۳ میلیارد تومان از محل مالیات ارزش افزوده هزینه شده است که از این میزان ۴ میلیارد تومان به دهیاری‌ها اختصاص یافت.

کریمی افزود: طی یکسال گذشته که از تشکیل این ستاد در استان زنجان گذشته است، ۱۹۸۳ پروژه برای عمران و آبادانی روستاهای استان مصوب شد که بنا بر گزارش دستگاه‌های مرتبط، از این تعداد ۷۹۴ پروژه تاکنون به اتمام و بهره‌برداری رسیده است که ۶۶ درصد کل پروژها با مجموع ارزش ریالی ۴۷۲ میلیارد تومان هزینه شده است.

معاون عمرانی استاندار زنجان ادامه داد: در سال گذشته و بر اساس رویکرد کلان از مجموع اعتبارات استان، حداقل ۸ درصد به اجرای طرح‌های توسعه روستایی در قالب طرح‌های هادی و عمران و آبادانی اختصاص یافت که سهم به‌سزایی در اجرای طرح‌ها خواهد داشت.

کریمی در خصوص اعتبار دهیاری‌ها نیز اظهار کرد: در سال گذشته دو منبع مالی جدید برای دهیاری‌ها و فعالیت‌های عمرانی در روستاها اختصاص یافت که شامل اختصاص سهم مناسبی از عوارض ارزش افزوده پس از اجرای برنامه پنجم توسعه است که به تناسب نسبت جمعیت هر شهرستان بین شهرداری‌ها و دهیاری‌ها توزیع می‌شود که این میزان از ۱۳ میلیارد تومان به بیش از ۲۰ میلیارد تومان در سال گذشته رسیده و از این رقم نیز ۴ میلیارد تومان به دهیاری‌های استان اختصاص یافته است.

وی افزود: در جرایم رانندگی نیز سهمی به دهیاری اختصاص یافته است که از ۶ میلیارد ریال در استان رقمی نزدیک به ۴ میلیون ریال به دهیاری‌ها اختصاص یافت تا برای افزایش ایمنی در راه‌های روستایی هزینه خواهد شد که این منبع مالی تکرار خواهد شد.

معاون عمرانی استاندار زنجان در ادامه، گفت: کمک‌های دریافتی از سازمان شهرداری‌ها در سال ۸۹ حدود ۴۷ میلیارد ریال بود که در سال گذشته مجموع مبالغ دریافتی از این سازمان و دهیاری‌ها به ۸۱٫۶ میلیارد ریال رسید که ۷۲ درصد رشد داشته است.

کریمی یادآور شد: این منابع و تقویت بودجه روستایی در سال‌جاری در قالب بودجه امسال رویکرد تقویت توسعه روستایی در لایحه دولت منظور شده است که توسعه خوبی را در روستاها شاهد خواهیم بود و این اعتبارات و تلاش‌ها نویدبخش آبادانی بیشتر در روستاها که کانون تولید و فعالیت اقتصادی سالم برای اعتلای کشور به‌شمار می‌رود، خواهد بود.

 

 

    نظرات