حذف آزبست از مصالح ساختمانی تا پایان شهریور

حذف آزبست از مصالح ساختمانی تا پایان شهریور

http://www.bananews.irرئیس مرکز سلامت محیط وزارت بهداشت گفت: آزبست به طور کلی از صنایع خودروسازی کشور حذف شده است و دولت به صنایع تولید مصالح ساختمانی نیز تا آخر شهریور فرصت داده است که به طور کلی این ماده خطرناک را حذف کنند.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) کاظم ندافی در گفت و گو با فارس، افزود:‌ بر اساس بررسی های وزارت بهداشت، دیگر ماده آزبست در صنایع خودروسازی کشور استفاده نمی‌شود اما هنوز تعدادی از کارخانه‌های تولید مصالح ساختمانی در تولید لوله های آب و فاضلاب از آزبست استفاده می‌کنند.

وی ادامه داد: طبق ابلاغیه دولت، صنایع تولید مصالح ساختمانی نیز تا آخر شهریور فرصت دارند تا استفاده از آزبست را در تولیدات خود حذف کنند و امیدواریم از اول مهر شاهد حذف کامل مصرف آزبست در صنایع تولید مصالح ساختمانی کشور باشیم.

وی گفت: دولت از تولید کننده های مصالح ساختمانی خواسته است حداکثر تا آخر شهریور امسال مواد کم خطر و بی خطر را در تولید مصالح ساختمانی مانند لوله های آب و فاضلاب جایگزین کنند.

رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت گفت: واردات آزبست از خارج نیز با محدودیتهای جدی و سختگیرانه سازمان حفاظت محیط زیست مواجه شده است و به حداقل ممکن رسیده است.

ندافی درباره معدن آزبست در منطقه ازندریان همدان گفت:‌ فعالیت این معدن از چند سال پیش متوقف شده و دیگر هیچگونه استخراج آزبست از معادن کشور وجود ندارد.

آزبست یک ماده معدنی سمی، خطرناک و مرگ آور است که تنفس آن موجب بروز بیماریهای تنفسی و سرطان می‌شود.

    نظرات