سه سد در خراسان رضوی آماده بهره برداری شد

سه سد در خراسان رضوی آماده بهره برداری شد

http://www.bananews.irمدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی گفت: سه سد آماده بهره برداری در این استان همزمان با سفر چهارم رییس جمهور به خراسان رضوی بطور رسمی افتتاح می شوند.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) 'محمدحسین جعفری' روز شنبه در گفت و گو با ایرنا این سدها را شامل 'درونگر' در شهرستان درگز، 'ارداک' در مشهد و سد 'ملو' در شهرستان تربت جام ذکر کرد.

وی افزود: این سه سد در مجموع قابلیت ذخیره سازی افزون بر ۵۲ میلیون مترمکعب آب را دارا هستند.

او اظهارداشت: علاوه بر این کار ساخت سدهای 'دررود و چهچهه' در شهرستان کلات، سد 'ابیورد' در درگز، 'بار' در نیشابور و بند انحرافی 'شیر تپه' در سرخس نیز ۸۰ تا ۹۵ درصد پیشرفت کرده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی افزود: با اتمام عملیات اجرایی و بهره برداری از این طرحها تعداد سدهای این استان از ۱۶ مورد به ۲۳ سد افزایش می یابد.

وی همچنین میزان کسری آب سفره های زیر زمینی در خراسان رضوی را بیش از یک میلیارد مترمکعب اعلام و بیان کرد: سدهای ساخته شده با مهار سیلابها و تامین آب شرب شهرها، نقش مهمی در حفظ آبهای زیرزمینی دارند.

او اظهار داشت: با انتقال آب 'سد دوستی' به مشهد حدود ۲۰۰ چاه آب از مدار خارج شده که این امر نقش مهمی در حفظ منابع آب زیرزمینی داشته است

 

 

    نظرات