ذرات نانو قابلیت کم کردن اثر گسل های فعال زمین لرزه ای را دارد

ذرات نانو قابلیت کم کردن اثر گسل های فعال زمین لرزه ای را دارد

http://www.bananews.ir/رییس انجمن زمین شناسی ایران گفت: تحقیقات نشان داده که ذرات نانو قابلیت از بین بردن و یا کم کردن اثر گسل های فعال زمین لرزه ای را دارد.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) سروش مدبری روز یکشنبه درگفت و گو با ایرنا افزود: تحقیقاتی که در برخی از کشورهای دنیا آغاز شده نشان می دهد ذراتی که در حالت پودرهای نانویی در زمان سایش دو گسل پراکنده می شوند ، می تواند به عنوان روغن بین دو گسل عمل کنند.

وی اظهارداشت: زمانی که دو گسل در کنار هم حرکت می کنند پودرهایی در مقیاس نانو از آنها ساطع می شود که به اعتقاد دانشمندان و محققان علوم زمین می تواند گسل ها را صیقل کاری کند و از اصطکاک آنها بکاهد ؛این فرضیه ای است که در بین محققان مطرح شده و حال بررسی است.

عضو هیات علمی دانشکده زمین شناسی دانشگاه تهران به اهمیت شناختن تاثیر نانو در علوم مختلف اشاره کرد و گفت: محققان معتقدند که اگر این پودرهای نانویی را به گسل های زلزله خیز و فعال تزریق کنیم می توان تا حد زیادی فعالیت گسل های فعال را کاهش داد.

به گفته وی این تحقیق در برخی از کشورها آغاز شده است و ما هم باید تلاش کنیم تا تحقیقات دراین زمینه را آغاز کنیم.

مدبری ادامه داد: در حال حاضر فناوری نانو تمام دنیا را فرا گرفته و به عنوان انقلاب قرن ۲۱ مطرح است و کشورهای زیادی روی مبحث نانو کانی شناسی و نانو ژئو شیمیایی کار می کنند.

وی افزود: امروزه بسیاری از کشورها اولویت اصلی خودشان را نانو قرار داده اندو به همین دلیل سرمایه گذاری و هزینه زیادی را به این بخش اختصاص داده اند.

رییس انجمن زمین شناسی ایران اظهارداشت: ایران نیز در این زمینه بودجه زیادی را صرف مطالعات نانویی می کند تا کاربردهای آن را درعلوم مختلف مورد بررسی و ارزیابی قرار دهد.

وی با بیان اینکه زمین شناسی ارتباط زیادی با نانو دارد گفت: مواد موجود در زمین در بسیاری موارد در مقیاس نانوست که در این میان دو بحث نانو کانی شناسی و نانو ژئوشیمیایی مطرح می شود.

مدبری درباره نانو کانی شناسی توضیح داد: ‌تمام مواد زمین از کانی تشکیل شده است و زمانی که این کانی ها به مقدار زیادی ریز می شود در مقیاس نانو در می آید ،بنابراین مطالعه آنها به مبحث نانو کانی شناسی مربوط می شود.

وی گفت: به عنوان مثال اتسمفر ، جو زمین و گرد و غبارهایی که بر اثر فرسایش و توفان های کویری ایجاد می شوند و حدود ۳۰ درصد سطح زمین را می پوشانند در زمره نانو کانی ها قرار دارند.

رییس انجمن زمین شناسی ایران افزود: وقتی که آتشفشانی فعال می شود چندین میلیارد تن مواد وارد اتمسفر می شود که بخش بزرگی از این مواد به صورت نانو است که می تواند عواقب وخیمی به دنبال داشته باشد ، مثلا بر اثر فرسایش فلات تبت ذرات خاک که به صورت نانو در فضا پراکنده می شود حدود ۱۵ هزار کیلومتر دورتر یعنی در قاره امریکا قابل مشاهده است که ازاین موضوع نشاندهنده اهمیت بررسی این ذرات است.

وی با بیان اینکه ذرات نانو در اتسمفر اثرات متفاوتی دارند اظهار داشت: یکی از آنها می تواند جلوی تابش خورشید را بگیرد به طوری در سال ۱۸۷۰ یک آتشفشان در فیلیپین رخ داد که ذرات معلق آن در هوا جلوی تابش نور خورشید به زمین را گرفت به طوری آن سال ، سال بدون تابستان نامیده شد.بنابراین تاثیرات ذرات نانو بر روی جو و زندگی انسان غیر قابل انکار است.

مدبری درباره نانو ژئوشیمیایی توضیح داد: فیتوپلانگتون های موجود در اقیانوس ها تقریبا ۵۰ درصد اکسیژن زمین را تولید می کنند که این موجودات ریز دریایی از موادی که از خشکی وارد اقیانوس می شوند تغذیه می نمایند، در واقع این مواد طبیعی که نانو ذرات اکسید آهن هستند توسط رودخانه ها وارد اقیانوس ها می شوند.

وی تاکید کرد: بنابراین این نانو مواد شیمیایی که طبیعی است و بشر هیچ دخالتی در ایجاد شدن آنها ندارد از اهمیت زیادی برخوردار است.

عضو هیات علمی دانشکده زمین شناسی دانشگاه تهران به ارتباط نانو با محیط زیست اشاره کرد و گفت: بخش بسیار بزرگی از آلاینده ها در محیط های طبیعی چه در هوا و چه در آب به وسیله نانوها در محیط پراکنده می شوند .

وی ادامه داد: شاید تا چند سال پیش تصور می شد این مواد معلق در هوا حل می شوند اما هم اکنون باور بر این است که این مواد‌ آلاینده عمدتا روی نانوها سوارند و در محیط منتقل می شوند پس شناخت نانو برای محققان و زمین شناسان از اهمیت زیادی برخوردار است.

مدبری گفت: همچنین امروزه با بحران گازهای گلخانه ای که گاز co2 زیادی را وارد جو می کند که محققان در تلاشند با استفاده از فناوری نانو گازهای آلاینده را از جو و اتمسفر جدا کنند.

 

 

    نظرات