کمیسیون ماده ۱۰۰ به محل کسب درآمد شهرداریها تبدیل شده است

http://www.bananews.ir/معاون وزیر مسکن با انتقاد از تخلفات گسترده ساختمانی گفت: کمیسیون ماده ۱۰۰ به محلی برای کسب درآمد شهرداری ها بدل شده که امیدوارم اجرایی شدن طرح تفصیلی از تخلفات ساختمانی جلوگیری کند.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) محمد غراوی دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری پیش از ظهر دوشنبه در مراسم رونمایی نمادین از طرح تفصیلی شهر تهران گفت: کلانشهری مثل تهران در گذشته با وجود اسناد توسعه ای شهری با بخشنامه و دستورالعمل اداره می شد اما با اجرایی شدن طرح تفصیلی ملاک ضوابط و مقررات مصوب است.

وی با تاکید بر اینکه طرح های گذشته نگاهی درآمدی داشت، گفت: نباید در طرح تفصیلی جدید این نگاه وجود داشته باشد ما نباید به بهانه کسب درآمد فضاهایی که متعلق به نسل آینده است را ساخت و ساز کنیم.

به گفته وی، یکی از ویژگی های طرح تفصیلی اجرای دستورات مقام معظم رهبری در رابطه با هماهنگی مقررات در سیاست های کلی شهرسازی است.

معاون وزیر مسکن با بیان اینکه انعطاف پذیری یکی از ویژگی های بارز طرح تفصیلی است، گفت: در این طرح نگاه به شهر به صورت پهنه بندی نیست نه پلاکی که می توان از ویژگی های مهم طرح تفصیلی دانست.

غراوی با اشاره به طرح های موضوعی و موضعی طرح تفصیلی گفت: بسیاری از این طرح ها تصویب شده است اما به دلیل تغییر و تحولاتی که در شهر رخ داده نیاز به تجدید نظر و مطالعه دارند که اگر امکان این مطالعات وجود ندارد بهتر است حذف شود زیرا ممکن است این شائبه به وجود بیاید که احکام طرح جامع به اجرا درنیامده است.

وی با تاکید بر اینکه از ابهامات مهم طرح تفصیلی عدم تدوین ضوابط و مقررات بلندمرتبه سازی است، گفت: زمانی که طرح جامع به تصویب رسید قرار شد ۶ ماه بعد چنین مقرراتی تهیه شود زیرا شهر تهران در بسیاری از نقاط امکان ساخت و سازهای بالای ۱۲ طبقه را داراست اما خوشبختانه این مقررات قرار است تا دو ماه آینده به کمیسیون ماده ۵ و شورای عالی شهرسازی ارائه و تصویب و ابلاغ شود.

غراوی تاکید کرد: هزینه های شهرداری ها بسیار بالا و درآمدهای آن بسیار محدود است اما ما نباید برای کسب درآمد برخلاف طرح تفصیلی پروانه ساختمانی صادر کنیم و باید در این زمینه دقت لازم به عمل آید.

معاون وزیر مسکن با اشاره به تخلفات گسترده ساختمانی در کشور گفت: کمیسیون ماده ۱۰۰ در اغلب شهرها به محلی برای کسب درآمد شهرداری ها تبدیل شده اند و برخی مالکین را به تخلف ترغیب می کنند تا برای شهرداری کسب درآمد شود و متاسفانه قوانین نه تنها بازدارنده نیست بلکه تشویقی نیز برای برای گسترش تخلفات ساختمانی است.

وی در پایان با ابراز خوشحالی از اجرایی شدن طرح تفصیلی در شهر تهران گفت: با وجود آنکه تاخیرهای بسیاری برای اجرای طرح تفصیلی شهر تهران به وجود آمد اما اینکه تهران دارای سندی برای ساخت و ساز شده است جای خوشحالی دارد .

 

 

    نظرات