تلاش عربستان برای تولید برق از انرژی خورشید و باد

تلاش عربستان برای تولید برق از انرژی خورشید و باد

http://www.bananews.ir/در حالی که عربستان دارنده بزرگترین ذخایر نفت جهان شناخته می شود قصد دارد تا سال ۲۰۳۰ بیش از ۵۴ گیگاوات برق از منابع تجدیدپذیر مثل انرژی خورشیدی، باد و سایر منابع تولید کند.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) به نقل از پایگاه اینترنتی مید، عربستان، سرمایه گذاری در بخش منابع جایگزین تولید برق را در دهه ۱۹۶۰ آغاز کرد. این کشور برخی پروژه های کوچک را نیز به بهره برداری رساند. اما این رویکرد در عربستان چندان تداوم پیدا نکرد. هنگامی که اروپا و آمریکا در حال برداشتن گام های بلند در زمینه توسعه منابع تجدید پذیر تولید برق بودند، عربستان بر سوخت های فسیلی متمرکز شده بود.

اما این نگرش، چند سال پیش تغییر کرد و پرده برداری از شهر امیر عبدالله برای تولید برق از انرژی اتمی و سایر منابع انرژی تجدید پذیر در سال ۲۰۱۰، نشان دهنده این تغییر نگاه بود. مقیاس این پروژه در ابتدا دقیقا مشخص نشده بود، اما همانطور که انتظار می رفت، پروژه شهر امیر عبدالله، پروژه ای عظیم بود.

این در حالی است که عربستان بزرگترین کشور جهان از نظر دارا بودن ذخایر نفتی است و پس از روسیه دومین تولید کننده نفت جهان است.

اخیرا عربستان اعلام کرده که قصد دارد در قالب پروژه شهر امیر عبدالله، تا سال ۲۰۳۰، ۵۴٫۱ گیگا وات برق از منابع تجدید پذیر تولید نماید، که ۴۱ گیگا وات آن از طریق انرژی خورشیدی خواهد بود. بر این اساس، حدود ۱۱۰۰ مگاوات از برق تولیدی از طریق انرژی فوتوولتائیک خورشیدی، ۹۰۰ مگا وات از انرژی خورشیدی متمرکز، ۶۵۰ مگاوات از طریق انرژی بادی، و ۲۰۰ مگاوات از طریق سایر منابع تولید انرژی تولید خواهد شد. اجرای این طرح قرار است از سال ۲۰۱۳ آغاز شود.

این اولین گام بلند پروازانه برای کشوری است که تجربه چندانی در بخش تولید برق از منابع تجدید پذیر ندارد. اما در صورت اجرای موفق این پروژه، عربستان به یکی از کشورهای عمده تولید کننده برق از منابع تجدید پذیر تبدیل خواهد شد. در اواسط سال ۲۰۱۱، مجموع ظرفیت استفاده از انرژی فوتوولتائیک خورشیدی در جهان برای تولید برق به ۳۰ گیگاوات رسید. آنچه مسلم است اینکه، طرح های فوتوولتائیک خورشیدی عربستان قادر نیست به سرعت مقام اول را در این زمینه در بین کشورهای تولید کننده برق از این نوع انرژی بدست آورد، اما قطعا توجهات زیادی را در بازار برق به خود جلب خواهد کرد.

به علاوه، ریاض تصمیم دارد بر روی انرژی متمرکز خورشیدی در دراز مدت سرمایه گذاری کند. تا کنون، کشورهای جنوب اروپا و آمریکا قدرت های مسلط بر بازار تولید برق از تکنولوژی انرژی متمرکز خورشیدی بوده اند، اما طرح های عربستان می تواند این کشور را به رقیب جدی آمریکا و کشورهای اروپایی تبدیل سازد.

زمان بندی عربستان برای اجرای این طرح احتمالا به نفع این کشور خواهد بود. در حالی که کشورهای اروپایی سیاست های تشویقی خود را برای تولید برق از انرژی های تجدید پذیر متوقف ساخته اند، پیمان کاران، سرمایه گذاران و فعالان این بخش به دنبال بازارهای جدید هستند. این مسئله می تواند زمینه را برای حضور پررنگ عربستان در این زمینه و امکان رقابت با سایر کشورها را از نظر بهای تمام شده برای تولید برق از این نوع انرژی فراهم نماید.

 

    نظرات