استفاده از توان داخلی در اجرای بزرگترین پروژه عمرانی ایران

استفاده از توان داخلی در اجرای بزرگترین پروژه عمرانی ایران

http://www.bananews.ir/سد و نیروگاه بختیاری با گذشت بیش از ۱۵ ماه از امضای تفاهم‌نامه اولیه با چینی‌ها، هنوز در نوبت کلنگ‌خوردن قرار دارد؛ ولی هرچند هنوز قطعا مشخص نشده بزرگترین پروژه عمرانی کشور از چه زمانی کلید می‌خورد، این موضوع دیگر قطعی شده که کلنگ بلندترین سد دنیا توسط چشم بادامی‌ها به زمین نمی‌خورد.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) در آخرین روزهای سال ۸۹ بود که ایران ماموریت ساخت سد بختیاری به‌عنوان بلندترین سد دنیا را با امضای قراردادی به چینی‌ها سپرد، حالا با گذشت نزدیک به ۱۵ ماه از امضای این قرارداد، سرنوشت دیگری برای این پروژه رقم خورده و کلنگ زنی این پروژه معطل امضای ترک تشریفات و سپردن کلید آن به دست قرارگاه خاتم‌الانبیا (ص) است.

مسئولان وزارت نیرو از ابتدای مطرح شدن ساخت پروژه بختیاری، برنامه ریزی برای ساختن این پروژه را با چینی‌ها شروع کردند، این درحالی است که با گذشت زمان از صحبت‌های دلگرم‌کننده در مراسم مشترک ایران و چین رنگ و روی خود را از دست داد و با گذشت بیش از یک‌سال مشخص شد که چین با بختیاری خداحافظی می‌کند تا قرارگاه خاتم به این موضوع ورود کند. این درحالی است که در این تصمیم نباید به راحتی از نامه‌نگاری پرویز فتاح، وزیر سایق نیرو با رییس جمهور و درخواست واگذاری این پروژه به قرارگاه خاتم گذشت.

قرارگاه خاتم مسئوال تامین اعتبار برای بختیاری

بر اساس جدیدترین تحولات در تصمیم‌گیری‌ برای بزرگترین پروژه عمرانی کشور، قرارگاه خاتم ضمن دراختیار گرفتن مسئولیت ساخت این سد و نیروگاه، مسئولیت تامین اعتبار برای این پروژه را هم بر عهده دارد.

این درحالی است که مکانیزم انتخاب پیمانکار خارجی برای این پروژه پیشتر این‌گونه بود که آن ها پیشنهاد خود را برای قیمت اجرای این پروژه مطرح کنند و پیشنهاد چینی ها توسط وزارت نیرو بررسی و به کمیسیون دولت برای ترک تشریفات ارائه شود.

از سوی دیگر، علاوه بر قیمت، درباره مسائل بانکی و وامی باید بانک مرکزی نیز اظهار نظر می‌کرد، اما باتوجه به این که پیشنهاد چینی ها مورد موافقت بانک مرکزی قرار نگرفت، اجرای کار توسط چین از دستور کار اجرای پروژه سد و نیروگاه بختیاری خارج شد و تفاهم نامه‌ای با قرارگاه خاتم امضا شد که قرار شده است خود قرارگاه تامین اعتبار این پروژه را بر عهده بگیرد و وزارت نیرو نیز از طریق فروش و اموال و دارایی ها تهاتری با پیمانکار داشته باشد.

بختیاری و قرارگاه خاتم در انتظار ترک تشریفات

در حال حاضر قرارداد این پروژه درحال آماده شدن است و مجوز ترک تشریفات باید توسط مقامات ذی‌ربط امضا شود و به گفته مسئولان وزارت نیرو وقتی قرارداد بسته شد وضعیت برای دعوت از رییس جمهور برای کلنگ زنی این پروژه آماده خواهد شد.

قرارداد ساخت طرح سد و نیروگاه بختیاری به عنوان بلندترین سد بتونی دو قوسی جهان اسفندماه سال گذشته با حضور مجید نامجو وزیر نیرو و یو هونگ یانگ، سفیر چین در جمهوری اسلامی ایران امضا شد. این قرارداد با اعتباری نزدیک به دو میلیارد دلار به امضای سیدمحمدرضا رضازاده مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران و مهران لطفی مدیرعامل شرکت فرآب و همچنین سون هونگ شویی معاون مدیرعامل گروه شرکت‌های ساینو هیدرو رسید.

شرکت ساینو هیدروی چین در بین ۲۲۵ شرکت سدساز جهان در رتبه ۳۱ قرار داشته و در حال ساخت بزرگ‌ترین سد جهان در کشور چین است و طبق این قرارداد قرار بود کار احداث و ساخت سد بختیاری تا ۱۰ سال آینده به پایان برسد.

سد بختیاری با ۳۱۵ متر ارتفاع در استان لرستان و در مرز استان خوزستان ساخته می‌شود و بلندترین سد بتونی دوقوسی جهان خواهد بود که قادر است نزدیک به یک هزار و ۵۰۰ مگاوات انرژی در سال تولید کند. همچنین حجم ذخیره مخزن این سد ۴٫۸ میلیارد مترمکعب خواهد بود که پس از مخزن سد کرخه بیشترین حجم مخزن را در کشور به خود اختصاص خواهد داد.

 

    نظرات