تعیین حریم اکولوژیک دریای خزر در انتظار ساماندهی ساخت و سازهای بخش خصوصی

تعیین حریم اکولوژیک دریای خزر در انتظار ساماندهی ساخت و سازهای بخش خصوصی

http://www.bananews.irمعاون محیط دریایی سازمان محیط زیست با بیان اینکه تعیین حریم اکولوژیک دریای خزر با توجه به احتمال پیشروی آب این دریا ضروری است گفت: تعیین حریم اکولوژیک دریای خزر در انتظار ساماندهی ساخت و سازهای بخش خصوصی است.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) عبدالرضا کرباسی در نشست خبری که روز شنبه در سازمان محیط زیست برگزار شد با اشاره به پیگیری برای تشکیل سازمان توسعه عمران سواحل در سال جاری یادآور شد: با کلیات راه‌اندازی این سازمان موافقت شده و هم اکنون در جلسات کمیسیون اجتماعی دولت اهداف و اساس نامه ماموریت این سازمان در دست تهیه است.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده برای آزادسازی سواحل دریای خزر خاطرنشان کرد: چانه زنی‌ها با سه استان شمالی کشور انجام شده و با ارگان‌های دولتی توافق شده که ساخت وسازهای نابه‌جا در مهلت زمانی مقرر جمع‌آوری شوند اما در عین حال ساخت و سازهای نابه جای بخش خصوصی باقی می‌ماند که سازمان عمران سواحل باید به آن موضوع ورود کنند.

به گفته وی، وزارت کشور از طریق مذاکره با سازمان‌های دولتی نسبت به جمع‌آوری مشاغل مزاحم بدون مجوز از سواحل اقدام کرده و مدیریت زباله در سواحل نیز ساماندهی شده است.

کرباسی در ادامه با اشاره به اینکه حریم داغاب دریای خزر ۶۰ متر است گفت سازمان حفاظت محیط زیست در حال بررسی حریم اکولوژیک دریای خزر است که قطعا از ۶۰ متر فراتر خواهد بود و حتی در بخش‌هایی از دریای خزر ممکن است به سه کیلومتر برسد.

وی با اشاره به دشواریهای تعیین حریم و نوار ساحلی اظهار کرد: حریم اکولوژیک قطعا یک خط موازی با حریم داغاب نخواهد بود.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست کشور همچنین با اشاره به افزایش ۲۰ درصدی بارندگی در حوزه خزر نسبت به سال گذشته در خصوص پیش‌بینی پس رفتن آب خزر در سال جاری توضیح داد: در صورتی که روسیه فعالیت کشاورزی خود را کاهش دهد حجم آب خزر افزایش می‌یابد و فعلا نمی‌توان به صورت قطعی اعلام کرد که آب خزر امسال پس یا پیش می‌رود هرچند با توجه به گرمایش جهان و آب شدن یخ‌های قطبی آب ورودی از رود ولگا به خزر امسال افزایش خواهد یافت و ممکن است که آب این دریا پیش بیاید.

کرباسی یکی از موانع پیش روی ساماندهی سواحل را تعداد بی‌شمار سازمان‌ها و دستگاه‌های مرتبط دانست و گفت: به عنوان مثال تخلیه فاضلاب به دریاها موضوعی است که وزارت نیرو باید به آن بپردازد و پاکسازی سواحل از ضایعات جامد و خانگی بر عهده وزارت کشور است.

به گفته وی با راه اندازی سازمان توسعه عمران سواحل در سال جاری گام مهمی در راستای هماهنگی بیشتر دستگاه‌های مرتبط با سواحل انجام خواهد شد و به این ترتیب تعیین مرز اکولوژیک راحت‌تر دنبال می‌شود.

معاون دریایی سازمان حفاظت محیط زیست ضمن خودداری از اعلام نظر درباره طرح انتقال آب دریای خزر به مرکز ایران گفت: انتقال ۵۰۰ میلیون مترمکعب آب از دریای خزر تاثیری در پسرفتن آب این دریا نخواهد داشت .

کرباسی در ادامه با بیان اینکه دریای خزر معادل ۷۰ میلیارد مترمکعب آب دارد اظهارکرد: برنامه‌ریزی برای انتقال ۰/۶ درصد آب خزر به منطقه مرکزی کشور تاثیر زیادی نخواهد گذاشت.

وی در عین حال قول داد که به محض دریافت گزارش اثرات زیست محیطی این پروژه سازمان حفاظت محیط زیست رسما اعلام نظر کنند.

کرباسی در ادامه در خصوص وضعیت تصفیه خانه‌های جنوب کشور توضیح داد: طبق مصوبه دولت وزارت نیرو مکلف است برای شهرهای با جمعیت بالای ۳۰ هزار نفر تصفیه خانه فاضلاب خانگی ایجاد کند و تا کنون وزارت نیرو در جنوب کشور در این زمینه پیشرو بوده است.

وی در عین حال به رشد جمعیت در شهرهای جنوبی به ویژه بندرعباس و بوشهر اشاره کرد و گفت: در بندرعباس ۱۳/۵ درصد رشد جمعیت وجوددارد که احتمالا وزارت نیرو پیش بینی این افزایش جمعیت را نکرده بوده و اکنون باید نسبت به توسعه ظرفیت تصفیه خانه بندرعباس اقدام کند.

کرباسی همچنین با اشاره به شرایط آب و هوایی بندرعباس و دیگر شهرهای جنوبی کشور و اثر مخرب آن در تاسیسات تصفیه خانه‌ها اظهار کرد: به این ترتیب تصفیه‌خانه‌ها باید به طور مرتب مورد بازسازی و اصلاح قرار بگیرند و یک مدیریت قوی در آنها اعمال شود.

 

 

    نظرات