ساخت پلاستیکی با استحکام بیش از فولاد

ساخت پلاستیکی با استحکام بیش از فولاد

http://www.bananews.ir/دانشمندان نوعی پلی پروپیلن (پلاستیک) فوق مستحکم ساخته اند که می تواند جایگزین فولاد و دیگر مواد مورد استفاده در خطوط لوله و ماشین آلات شود.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) به نقل از دیلی میل، شیمیدانها می گویند این یافته می تواند تاثیر بلند مدتی بر بسیاری از صنایع از جمله ساخت خودرو داشته باشد که قطعات پلاستیکی می تواند جایگزین قطعات فلزی آن شود.

پلاستیک ها با طول عمر بالا، ان‍ر‍ژی کمتری در طول فرایند تولید، مصرف می کنند و فواید بسیار دیگری نیز دارند.از جمله درصورتی که قطعات پروپیلنی خودرو جایگزین فولادهای رایج شوند، خودروها بسیار سبک تر می شود و سوخت کمتری مصرف می کنند .

از آنجا که پلاستیک ماده ارزانی است ، می تواند جایگزین بسیار مقرون به صرفه ای برای تولید کنندگان باشد.

پلاستیک های زیست تخریب پذیر هنوز نتوانسته اند دوام و مقاومت پلاستیک های غیر زیست تخریب پذیر مانند پلی پروپیلن ها داشته باشند.

این پژوهشگران موفق شدند کاتالیست جدیدی برای فرایند تولید پلی پروپیلن تولید کنند که در نهایت به ساخت نسخه مستحکم تر پلاستیک منجر شده و به بالاترین درجه ذوب رسیده است.

از این پلاستیک فوق مستحکم می توان در خطوط لوله آب استفاده کرد که با کاهش نشت و افزایش کیفیت آب، صرفه جویی مصرف را در پی خواهد داشت.

لوله های ساخته شده از پلاستیک به مواد خام کمتری نیاز دارند ، دهها برابر سبک تر از فولاد و صد برابر سبک از سیمان است.

 

 

    نظرات