خطرات زیست محیطی دریای خزر باید جدی گرفته شود

خطرات زیست محیطی دریای خزر باید جدی گرفته شود

www.bananews.irمعاون تحقیقاتی پژوهشکده اکولوژی دریای خزر گفت : از آنجایی که اکولوژی بزرگ ترین دریاچه جهان بسیار حساس و شکننده است و به ازای هر ۲۵۰ سال یک بار آب آن عوض می شود ، همه پنج کشور حاشیه دریای خزر باید به خطرات زیست محیطی آن توجه کنند.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) حسن نصرالله زاده ساروی روز دوشنبه در مراسم رونمایی از طرح های تحقیقاتی بخش کشاورزی استان مازندران در ساری ، افزود : توسعه صنعت نفت و گاز و برداشت بی رویه صید و صیادی سبب شد تا وضعیت زیست محیطی دریای خزر به مرحله هشدار برسد.

وی با بیان اینکه بهره برداری از دریای خزر باید مدیریت و بر اساس استاندارد های تعیین شده انجام شود ، بیان داشت : پژوهشکده تحقیقاتی اکولوژی دریای خزر با ۶۲ عنوان طرح پژوهشی ، وضعیت مختلف اکوسیستمی این دریا را در دست بررسی دارد.

نصرالله زاده ساروی ، بررسی ژنتیکی ماهیان دریای خزر ، بهداشت آبزیان ، تولید میگو و سازگاری آن در دریای خزر ، شناسایی ۳۵۰ گونه جلبرگ ، مبارزه با شانه دارها به عنوان سونامی دریای خزر و ایجاد بانک ژن ماهیان را از طرح های پژوهشی مهم پژوهشکده تحقیقاتی اکولوژی دریای خزر برشمرد.

وی ، وجود ۳۵۰ گونه جلبرگ را یک ظرفیت مهم برای تولید فرآورده های بیولوژیک دارویی و مواد غذایی پروتئینی دانست و گفت : با استفاده از دانش نانو تکنولوژی می توان به این فرآورده ها دست یافت.

معاون تحقیقاتی پژوهشکده اکولوژی دریای خزر به طرح پژوهشی پرورش و تولید میگو در این دریا اشاره کرد و افزود : این طرح امسال به صورت آزمایشی در مازندران انجام می شود.

وی به کاهش چشم گیر صید ماهی کیلکا در چند سال اخیر از دریای خزر اشاره کرد و گفت : نحوه مبارزه با شانه دارها در دریای خزر که به عنوان سونامی این دریا مطرح است با انجام چندین طرح پژوهشی ، پیدا شده است.

شانه دارها نوعی جانور مهاجم ژله مانند هستند که با تغذیه از غذاهای ماهیان کیلکا ، چرخه حیات دریایی را در دریای خزر به خطر انداخته اند.

نصرالله زاده ساروی ایجاد بانک ژن ماهیان استخوانی در دریای خزر را یکی از مصوبات سفر دوم هیات دولت به مازندران معرفی کرد و افزود : این بانک امسال راه اندازی خواهد شد.

معاون تحقیقاتی پژوهشکده اکولوژی دریای خزر به وجود کشتی تحقیقاتی این پژوهشکده اشاره کرد و گفت : با تجهیزات و امکاناتی که این کشتی دارد توانایی انجام آزمایشات را تا عمق ۸۰۰ متری دریای خزر داریم.

وی افزود : سازمان های مختلف از جمله شیلات ، اکتشافات نفت و گاز خزر ، جهاد کشاورزی و دیگر نهادهای مرتبط می توانند از کشتی تحقیقاتی استفاده کنند.

مازندران ۳۳۸کیلومتر ساحل در دریای خزر دارد.

 

 

    نظرات