ضرباهنگ قطار شهری کرج تند شد

ضرباهنگ قطار شهری کرج تند شد

www.bananews.irقطار شهری کرج به عنوان پروژه ای که مدتهاس دچار چند و چون های فراوان شده است قرار است بنا بر وعده مدیریت شهری تا نیمه اول سال آینده حداقل سه ایستگاه درون شهریش به بهره برداری برسد.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) متروی درون شهری کرج که از سال ۸۵ عملیات احداث آن آغاز شد قرار بود طی چهار سال به بهره برداری برسد که این امر محقق نشد.

از همین رو در حالی که توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی یکی از اولویتهای مهم کلانشهرها به شمار می رود، مسئولان کرج بر آن شدند یک دهه پس از راه اندازی مترو تهران و مشاهده فواید احداث آن در توسعه و رونق حمل و نقل عمومی، کاهش ترافیک و آلودگی هوا پروژه قطارشهری در کرج را کلید زدند

سال ۸۵ بود که موافقت مسئولان شهر و تخصیص اعتبار اولیه، کلنگ عملیات احداث مترو درون شهری کرج به زمین خورد و نوید ایجاد متروی کرج به شهروندان داده شد.

بنا بر وعده داده شده قرار بود طی چهار سال متروی کرج روی ریل برود اما این مهم به دلایل بسیار که عمده ترین آن عدم عمل به تعهدات از سوی شرکت پیمانکار عنوان می شود و دخالتهای برخی در اجرای این پروژه موجب شد، وعده راه اندازی مترو با تکمیل خطوط به امروز و فرداهای فراوانی موکول شود.

راه اندازی سه ایستگاه قطار شهری کرج تا نیمه اول سال ۹۲

سید علی آقازاده در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: راه اندازی سه ایستگاه قطار شهری کرج تا نیمه اول سال ۹۲ عملیاتی می شود.

این مسئول با اذعان بر اینکه، سازمان قطار شهری کرج از اجرایی شدن برنامه های عمرانی با توجه به بروز برخی موانع عقب است، اظهارامیدواری کرد کرد: با توجه به هماهنگی صورت گرفته بین دستگاه های مرتبط همچنین گنجاندن قطار شهری کرج در اولویت های دولت به منظور ارائه خدمات حمایتی برای راه اندازی پروژه های قطار شهری (مهر ماندگار) ، سه ایستگاه قطار شهری در این کلانشهر در نیمه اول سال ۹۲ راه اندازی شود.

شهردار کرج، قول داد تا سه ماه آینده زمینی به ارزش ۱۰۰ میلیارد تومان به قطار شهری تحویل دهد.

۷ ایستگاه قطار شهری آماده اجرای عملیات عمرانی شد

مدیر عامل سازمان قطار شهری کرج و حومه گفت: بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته، هفت ایستگاه قطارشهری کرج آماده اجرای عملیات عمرانی شد.

علی اصغر همتی با اعلام این خبر افزود: در حال حاضر همه تشریفات قانونی برای آغاز عملیات عمرانی ساخت و احداث هفت ایستگا قطار شهری انجام شده است.

وی با بیان اینکه سازمان قطار شهری در دوره حاضر با تغییر و تحولات مثبتی همراه بوده است، گفت: آغاز اجرای ساخت این تعداد ایستگاه حاکی از بروز تغیرات مثبت در این سازمان است.

این مسئول با اشاره به اقدامات صورت گرفته سازمان قطار شهری کرج طی سال گذشته عنوان کرد: پیگیری در خصوص تامین اعتبار احداث پل زیرگذر محمد شهر، طبق مفاد مندرج در تفاهم نامه چهارجانبه از جمله اقدامات این سازمان در سال گذشته است.

همتی، تهیه و ارسال گزارش توجیهی مربوط به خطوط ۳، ۴، ۵ و ۶ به وزارت کشور و معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور را یادآور شد و افزود: این اقدام نیز در سال ۹۱ و با هدف کسب مجوزه ماده ۲۱۵ و ردیف دار شدن خطوط مذکور در قانون بودجه کل کشور همچنین پیگیری برای اخذ مجوز این مهم صورجت گرفته است.

وی عنوان کرد: ابلاغ صورت جلسه توافق فی مابین سازمان و شرکت سابیر همچنین تشکیل دبیرخانه پیگیری انجام مصوبات صورتجلسه فوق از دیگر اقدامات سازمان قطار شهری کرج طی سال گذشته بوده است.

مدیر عامل سازمان قطارشهری کرج و حومه در ادامه به پیگیری تمدید گواهی مسدودی ارزی خط ۲ قطار شهری اشاره کرد و با بیان اینکه این مهم نیز طی سال گذشته توسط سازمان اجرایی شده است، افزود: این پیگیری از طریق بانک مرکزی جمهوری اسلامی انجام گرفت.

همتی بیان داشت: مجموعه اقدامات سازمان در عرصه های اجرایی، عملیاتی و پیگیری اقدامات مرتبط با عملیاتی کردن برنامه های این سازمان، زمینه های تغییرات مثبت و رو به رشد سازمان قطار شهری کرج را در پی داشته است.

نیمه اول تیرماه موعد عقد قرارداد احداث ۱۳ ایستگاه

مدیر عامل سازمان قطارشهری کرج و حومه با مهم ارزیابی کردن احداث ایستگاه های قطار شهری افزود: علاوه بر آغاز اجرای عملیات عمرانی ساخت هفت ایستگاه، نیمه اول تیرماه سال جاری قرارداد احداث ۱۳ ایستگاه برای قطار شهری کرج منعقد می شود.

همتی، با بیان اینکه، ساخت ایستگاه های قطار شهری از اهمیت بالایی برخوردار است، اذعان داشت: اجرای این عملیات عمرانی در کنار اجرایی کردن دیگر عملیات های عمرانی از جمله حفر تونل حائز اهمیت است.

وی با اشاره به حجم وسیع برنامه ریزی های ساختاری برای راه اندازی تونل ها و ایستگاه های قطارشهری کرج، تاکید کرد: نصب ریل و پیش بینی تجهیزات لازم از دیگر اولویت هایی است که باید نگاه ویژه ای به آن شود.

این مسئول نصب ریل برای خطوط قطارشهری کرج را یادآور شد و گفت: ساخت واگن نیز از دیگر مسائل مهمی است که نیاز به اهتمام و حمایت های ویژه مسئولان ذیربط دارد.

 

 

    نظرات