آلودگی خزر از حساسیت بالایی برخوردار است

آلودگی خزر از حساسیت بالایی برخوردار است

http://www.bananews.ir/معاون دریایی سازمان محیط زیست گفت: چنانچه در دریای خزر آلودگی ایجاد شود به دلیل بسته بودن، در همانجا باقی می ماند زیرا به لحاظ زیست‌محیطی از حساسیت‌ ویژه‌ای برخوردار است به همین دلیل مقابله با آلودگی دریایی نیازمند عزم ملی است.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) رضا کرباسی روز سه شنبه در مراسم مانور مقابله با آلودگیهای دریایی در محل اداره کل بنادر و دریانوردی استان گیلان افزود: در سالهای اخیر کشورهای مستقل حاشیه دریای خزر بهر‌ه‌برداریهای بی رویه‌ای از آبزیان داشته‌اند به طوریکه در حال حاضر نسل ماهی خاویار در حال انقراض و همچنین از مجموع یک میلیون فوک خزری تنها ۱۰۰‌هزار فوک باقیمانده است.

به گفته وی، همچنین متاسفانه کشورهای حاشیه دریای خزر به دلیل استقلالی که یافته‌اند برای افزایش منابع خود دست به اکتشافات نفتی زده‌اند که امکان آسیب‌دیدگی سواحل ایران نیز وجود دارد.

معاون دریایی سازمان محیط زیست تصریح کرد: ممکن است ریزگردها و فعل و انفعالات شیمیایی در نرخ رسوب‌گذاری در دریای خزر تاثیر گذار باشد.

کرباسی گفت: سه پروتکل دیگر جهت مقابله با آلودگی دریایی در دست است که امیدواریم در مجلس به تصویب برسد.

وی با اشاره به اینکه مقابله با آلودگی دریایی نیازمند عزم ملی است، گفت:حساسیتی که ما در دریای خزر در برابر آلودگی‌های نفتی داریم در خلیج فارس نداریم زیرا معتقدیم آب خلیج فارس هر چند سال یکبار به دلیل اینکه دریای آزاد است پایش می‌شود اما دریای خزر به دلیل بسته بودن از حساسیت بالایی برخوردار است.

به گفته کرباسی، چنانچه در دریای خزر آلودگی ایجاد شود به دلیل اینکه یک محیط بسته است این آلودگی در همانجا باقی می ماند زیرا به لحاظ زیست ‌محیطی از حساسیت‌ ویژه‌ای برخوردار است.

 

    نظرات