مالیات بر اجاره بهترین راه افزایش اجاره‌‌بهاست!

مالیات بر اجاره بهترین راه افزایش اجاره‌‌بهاست!

http://www.bananews.ir/در حالی که به گفته برخی مسوولان، بهترین راه حل برای کنترل و ساماندهی بازار مسکن و اجاره‌بهای آن مالیات است به اعتقاد برخی از کارشناسان این طرح بهترین راه حل برای افزایش اجاره‌بها و مثل ریختن سم در بازار است.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) بیت الله ستاریان –کارشناس اقتصاد مسکن—در گفت‌وگو با ایسنا درباره ساماندهی اجاره بها از طریق افزایش نرخ مالیات‌ اظهار کرد: این موضوع بهترین راه حل برای افزایش اجاره‌بها است.

وی افزود: افزایش نرخ مالیات متناسب با افزایش اجاره‌بها ریختن سم در بازار اجاره‌بها است.

ستاریان با تاکید بر اینکه اصلی‌ترین مشکل بازار مسکن ما ناهماهنگی عرضه و تقاضا است، خاطرنشان کرد: معضل بازار مسکن این نیست که خانه‌های خالی زیادی در سطح شهر وجود دارد یا مالکان به اختیار اجاره‌ها را بالا می‌برند. هر مالیات مضاعف بر اجاره‌بها استفاده شود رشد آن را سرعت می‌دهد.

این کارشناس اقتصاد مسکن با تاکید بر این‌که مالکان میزان افزایش مالیات‌ها را بر روی اجاره‌بها می‌کشند، گفت: این طرح فرافکنی است تا اصل مشکل مسکن فراموش شود. این درحالی است که تورم در بازار مسکن ناشی از تعلل در تولید مسکن است.

وی افزود: طی سال‌های اخیر تولید مسکن حداقل افزایش را داشته است. به عبارتی ما در سال ۱۳۸۷ ، ۲۳۰ هزار واحد مسکونی را تولید کرده و این رقم در سال‌های ۸۸ و ۸۹ به ترتیب ۲۷۰ و ۳۱۰ هزار واحد است.

ستاریان با بیان این‌که در سال ۸۶، ۶۰۸ هزار واحد مسکونی تولید شده است، تصریح کرد: سیاست‌های تبلیغی مسکن مهر باعث شده تولیدکنندگان خصوصی دست از کار بکشند.

این کارشناس اقتصاد مسکن ادامه داد: ما باید سالانه یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحد مسکونی در کشور تولید کنیم و از آنجاییکه برآورد ما از تولید مسکن در سال ۹۰ رقمی حدود ۴۷۰ هزار واحد است می توان گفت بزرگترین معضل اقتصاد کمبود تولید است.

وی درباره تاثیر نرخ مالیات بر قیمت زمین گفت: وقتی زمین کاربری مسکونی پیدا کند قیمت آن افزایش می‌یابد حال اگر نرخ مالیات بر زمین را نیز افزایش دهیم خود در نهایت منجر به افزایش قیمت‌ها می‌شود.

 

    نظرات