روشنایی شهرهای شرق ترکیه با برق ایران

روشنایی شهرهای شرق ترکیه با برق ایران

http://www.bananews.irمعاون وزیر نیرو با اشاره به افزایش ۲ برابری صادرات برق به کشورهای همسایه در سالجاری، جزئیات توافق‌های جدید برقی ایران و ترکیه را تشریح کرد و گفت: هم اکنون شهرهای شرق ترکیه با برق تولیدی ایران روشن می‌شوند.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) محمد بهزاد در گفتگو با مهر درباره جزئیات توافق های جدید برقی ایران و ترکیه، گفت: در سالهای اخیر صادرات برق ایران به ترکیه افزایش قابل توجه ای یافته است.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با اعلام اینکه در سالهای قبل صادرات برق به این کشور همسایه از طریق یک مسیر ۱۳۲ کیلوولتی انجام می شد، تصریح کرد: از سال گذشته صادرات برق به ترکیه به ۲۳۰ کیلوولت افزایش یافت.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه در حال حاضر صادرات انرزی الکتریکی به ترکیه از طریق مسیری ۴۰۰ کیلوولتی انجام می شود، اظهار داشت: بر اساس برنامه زمان بندی این ظرفیت به زودی به مرز ۵۰۰ مگاوات افزایش می یابد.

وی همچنین از درخواست ترکیه برای افزایش واردات برق از ایران خبر داد و تاکید کرد: مطابق با توافق انجام گرفته با ترکها حجم صادرات برق ایران تا سال آینده به بیش از یکهزار و ۲۰۰ مگاوات افزایش می یابد.

بهزاد با بیان اینکه هم اکنون شهرهای شرق ترکیه با برق جمهوری اسلامی ایران روشن می شود، تبیین کرد: همچنین مذاکراتی با این کشور برای ترانزیت برق ایران به کشورهای اروپایی آغاز شده است.

معاون وزیر نیرو با اشاره به افزایش ۵۰۰ مگاواتی صادرات برق ایران از ابتدای سالجاری تاکنون، خاطر نشان کرد: در مجموع از ابتدای سالجاری صادرات برق و انرژی الکتریکی ایران نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود ۵۰ درصد افزایش یافته است.

در حال حاضر ایران با تمام کشورهایی که مرز خاکی دارد، انرژی الکتریکی مبادله می کند به طوری‌که تاکنون با کشورهای عراق، ترکیه، ارمنستان، ترکمنستان، آذربایجان، پاکستان و افغانستان تبادل الکتریکی برقرار شده است.

در شرایط فعلی در دو محور "خوی" به "باش قلعه" و "بازرگان" به "دوغو بایزید" برق ایران به ترکیه صادر می شود و بخش خصوصی علاقمند خرید برق از ایران است که در این راستا مذاکراتی بین دو طرف در حال انجام است.

این در حالی است که ایران و ترکیه قرار است به صورت مشترک نیروگاهی را در مرز دو کشور احداث کنند که در این صورت برق بیشتری به ترکیه صادر می شود.

 

    نظرات