وام مسکن به شرط همسر

وام مسکن به شرط همسر

http://www.bananews.ir/هدیه آقای رئیس‌جمهور به خبرنگاران هم داستانی ‌یکساله شد که پایان تلخ یا شیرینش هنوز قابل پیش‌بینی نیست.

رئیس‌جمهور مرداد‌ماه سال گذشته در مراسم روز خبرنگار وعده‌های شیرینی به خبرنگاران داد از هدیه نقدی گرفته تا ارائه وام مسکن.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) این سخنان احمدی‌نژاد به قدری شعف‌انگیز بود که ابرهای بالای سر خبرنگاران را هر روز بزرگ و بزرگ‌تر می‌‌کرد و با افزایش مداوم و مکرر نرخ مسکن، خبرنگاران را به داشتن سرپناهی امیدوار می‌کرد.

مرداد گذشت، شهریور هم طی شد. گفتیم شاید این یک ماه حتما مسئولان مشغول هماهنگی بین دستگاه‌ها برای تحقق این وعده شیرین هستند اما اشتباه کردیم. تابستان سپری شد و فرصت خانه‌دار شدن در پاییز برگ‌ریز هم در فراز و نشیب وعده و وعید آقایان از دست خبرنگاران رفت.

سوز زمستان که به تنمان نشست با نیم‌نگاهی به ابرهای بالای سرمان دریافتیم که خانه آرزو‌هایمان دارد کوچک و کوچکتر می‌شود. حالا این خانه کمی آب رفته و تبدیل شده بود به سرپناهی نقلی با حداقل امکانات که آن هم شاید در یک بازدم عمیق روانه لیست آرزو‌های دست‌نیافتنی خبرنگار ناکام می‌شد.

زمستان هم تمام شد. عید آمد و به مبارکی و میمنت هدیه ۳۰۰ هزار تومانی و ۴۰۰ هزار تومانی خبرنگاران را که حالا ۷ ماهه شده بود به دنیای عیدانه‌مان آورد. وعده‌ای نصفه و نیمه محقق شد. لبخندی کمرنگ بر لبان و طعمی نیمه‌شیرین زیر دندانمان نشست.

بهار ۹۱ وعده‌ها برای نیم دیگر هدیه که همان کمک برای خرید یک خانه نقلی بود شکل عملیاتی به خود گرفت همه دستگاه‌ها از وزارت ارشاد گرفته تا بانک مرکزی و وزارت مسکن، شرط و شروط گذاشتند دیگر خانه ابری ما با هر شرطی آب می‌رفت تا اینکه بالاخره روز گذشته معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد به عنوان متولی امور خبرنگاران شرط و شروط‌های نهایی برای گرفتن این هدیه را اعلام کرد.

هدیه‌ای که برخلاف اصول رایج و متداول برای دریافت آن باید دست و پا زد. به قیمت بر ملا کردن شخصی‌ترین اطلاعات در فضای اینترنت یا ایستادن در صف‌های طویل مقابل نهاد ریاست‌جمهوری.

با نیم‌نگاهی به سابقه، تحصیلات و ... امیدوار بودیم که شرایط گرفتن وام مسکن را داریم از خبرنگاری ارشد و قرارداد کاری با مؤسسات رسانه‌ای و ... عبور کردیم اما یک شرطی که معلوم نیست کدام شیر پاک‌خورده‌ای بنای تقسیم‌بندی هدیه به متأهل و مجرد را در کشور بنا نهاده، ابرهای بالای سرمان را به باد سپرد؛ وام مسکن به شرط همسر.

موضوعی که حتی در پروژه بزرگ و ملی مسکن مهر هم به آن پرداخته نشده است و تنها شرط سنی در آن لحاظ شده است نه شرط تأهل و تجرد.

حرفه خبرنگاری که یک شغل سخت و زیان‌آور است مشغله‌های کاری آن شرایطی را فراهم کرده است که اتفاقا افراد مجرد، زمان بیشتری را صرف این شغل می‌کنند و چه بسا بسیاری از افراد مجرد نداشتن مسکن علت عدم تشکیل زندگی مشترک آنهاست.

نتیجه اخلاقی از این داستان هدیه رئیس‌جمهور این شد که «خبرنگار مجرد با سال‌ها سابقه و تلاش بی‌وقفه در این عرصه از دید آقایان مسئول، شایسته دریافت هدیه رئیس‌جمهور نیست حتی اگر سقفی بالای سرش نباشد. اما اگر متأهل باشد همای سعادت بر سرش فرود می‌آید و شاهد تحقق وعده رئیس‌جمهور "تنها برای خبرنگاران متأهل" خواهد بود.» البته اگر این وعده به آنها هم وفا کند!

 

    نظرات