دو مشکل مهندسان مشاور و پیمانکاران در اجرای مالیات بر ارزش افزوده

دو مشکل مهندسان مشاور و پیمانکاران در اجرای مالیات بر ارزش افزوده

http://www.bananews.ir/رئیس شورای مدیریت جامعه مهندسان مشاور ایران گفت: مهندسان مشاور و پیمانکاران نسبت به نحوه اجرای مالیات بر ارزش افزوده در بخش ارائه خدمات از سوی مهندسان مشاور و پیمانکاران اعتراض و انتقاد دارند.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) منوچهر فخرصمدی در گفت و گوی تفضیلی خود با فارس در انتقاد از نحوه اجرای مالیات بر ارزش افزوده در بخش ارائه خدمات توسط مهندسان مشاور و پیمانکاران افزود: نسبت به دریافت مالیات بر ارزش افزوده از مهندسان مشاور و پیمانکاران اعتراض داریم که در این خصوص نشست‌ها و نامه نگاری‌های بسیاری با مقامات مسوول داشته‌ایم.

وی به منظور تشریح این موضوع و تأکید بر عدم اعتراض نسبت به اجرای این قانون اظهار داشت: اجرای این قانون برای دولت مفید است لکن نحوه اجرای آن باعث مشکلات اساسی برای مهندسان مشاور و پیمانکاران شده است.

وی افزود: دولت در قانون مالیات بر ارزش افزوده، مهندسان مشاور و پیمانکاران را مأمور وصول مالیات بر ارزش افزوده از کارفرمایان کرده است تا ظرف مدت ۳ ماه مالیات دریافت شده را پرداخت کنند.

فخرصمدی اضافه کرد: به عنوان مثال اگر مالیاتی از کارفرما در اول فروردین گرفته شد،از اول تیر تا ۱۵ تیرماه آن را باید به سازمان امور مالیاتی اعلام کنیم و حداکثر تا روز پانزدهم پرداخت شود.

وی ادامه داد: تصمیم قانون مالیات بر ارزش افزوده تا اینجای کار آسان است، چرا که این قانون برای معاملات نقدی نوشته شده است،یعنی زمانی که کالایی به فروش می‌رسد فروشنده موظف است علاوه بر قیمت کالای خود، مالیات ۵درصد را نیز از خریدار دریافت کند.

وی ادامه داد:در واقع مالیات بر ارزش افزوده مربوط به استفاده کننده نهایی است و برای قیمت نهایی موجه است و این مصرف کننده نهایی است که باید ۵درصد مالیات بر ارزش افزوده را پرداخت کند.

فخرصمدی خاطر نشان کرد: زمانی که فروشنده قیمت خود را اعلام می‌کند، خریدار باید ۵درصد مالیات بر ارزش افزوده را پرداخت کند و در مالیات نقدی فروشنده به هر شکلی باید ۵درصد مالیات دریافت و متعاقباً پرداخت نماید و در صورت قبول عدم دریافت آن، فروشنده باید از حساب خود آن را پرداخت کند.

وی اضافه کرد: اما در خدمات غیرنقدی مهندسان مشاور و پیمانکاران طبق قرارداد باید خدماتی را ارائه دهند و متعاقباً صورتحساب صادر کنند تا کارفرمایان این صورتحساب ها را طبق نظر خود جرح و تعدیل و در نهایت پرداخت نمایند.

*۲ مشکل برای برای مهندسان مشاور و پیمانکاران

وی با بیان این که این موضوع دارای ۲ اشکال است؛ خاطر نشان کرد: نخستین مشکلی که از این بابت برای مهندسان مشاور و پیمانکاران به وجود می‌آید این است که برخی از ذیحسابان سازمان ها، مالیات بر ارزش افزوده را نمی‌پردازند و دومین اشکال عدم پرداخت بموقع مطالبات و بالطبع مالیات بر ارزش افزوده آن است.

رئیس شورای مدیریت جامعه مهندسان مشاور ایران افزود: به نمایندگی از سوی مهندسان مشاور به سازمان امور مالیاتی رفتیم و اعلام کردیم ذیحسابان این پول‌ها را پرداخت نمی‌کنند، در نهایت بخشنامه ای از سوی وزیر اقتصاد صادر شد که در آن قید شده بود باید این مالیات را ذیحساب پرداخت کند، تا در نهایت به سازمان امور مالیاتی پرداخت شود.

فخرصمدی گفت: همان‌طور که تمام دست اندر کار و حرفه مندان مستحضرند در بعضی موارد قراردادهایی منعقد می‌شوند که اعتبار کافی ندارند و یا اعتبارات آن دیر به دستگاه های اجرایی اعطا می‌شود.

وی افزود: وقتی دستگاه های اجرایی بودجه ای نگرفته اند چطور می‌توانند حق‌الزحمه مهندسان مشاور و پیمانکاران و مالیات بر ارزش افزوده را بپردازند. نتیجه این وضعیت صورتحساب هایی است که مربوط به چندین سال قبل است که هنوز پرداخت نشده اند و مالیات بر ارزش افزوده آن‌ها نیز پرداخت نشده است.

به گفته وی، سازمان امور مالیاتی انتظار دارد تا مالیات بر ارزش افزوده آن از سوی مهندسان مشاور و پیمانکاران پرداخت شود.

فخرصمدی خاطر نشان کرد: این قانون مالیات بر ارزش افزوده، مهندسان مشاور و پیمانکاران را مأمور وصول مالیات کرده است در حالی که رضایت این مأموریت از ما گرفته نشده است که آیا امکان این کار را داریم، یا خیر؟ زیرا وقتی مهندسان مشاور و پیمانکار قادر به وصول صورتحساب های خود نیستند چگونه می‌توانند مالیات‌ها را هم وصول کنند؟!

*کارفرمایان همواره در صورتحساب های ارسالی اعمال نظر می‌کنند

وی با بیان این که مهندسان مشاور و پیمانکاران عدم پرداخت بموقع صورت حساب‌های خود را تا حدی تحمل می کنند،زیرا مشکلات کشور را درک می کنند؛ ادامه داد: کارفرمایان همیشه در صورت حساب‌ها و صورت وضعیت‌ها اعمال نظر می‌کنند و معمولاً مبالغی که تأیید می‌شود با صورت حساب‌های ارسالی متفاوت است. همین صورت حساب‌ها هم پس از اعمال نظرات کارفرمایان با تأخیرهای تا مواردی بیش از ۲ سال پرداخت می‌شود.

وی گفت: در ماده ۱۱ قانون مالیات بر ارزش افزوده به صراحت گفته شده است که تاریخ تعلق مالیات زمانی است که خدمات ارائه شود و همان زمان به مبلغی که صورتحساب ارائه کرده‌اید، مالیات تعلق می‌گیرد.

*هنوز مبلغ نهایی خدمات تعیین نشده، چرا باید مالیات پرداخت

وی ادامه داد: در ماده ۳ این قانون نیز ذکر شده است مالیات بر ارزش افزوده زمانی که ارزش نهایی کالا مشخص شده باشد تعیین می‌شود، پس وقتی هنوز نرخ نهایی خدمات میان کارفرما و مهندسان مشاور و پیمانکاران مشخص نشده است،در واقع مبلغ مالیات قابل محاسبه نیست لذا چگونه مهندسان مشاور و پیمانکاران می‌توانند مالیات بر ارزش افزوده را بپردازند؟

وی ادامه داد: مالیات بر ارزش افزوده در تمام دنیا وجود دارد و ما نسبت به این قانون اعتراضی نداریم زیرا یکی از راه های درآمدزایی دولت است.

فخرصمدی با بیان اینکه ۸۳۲ شرکت مهندسان مشاور در رشته های مختلف از جمله راهسازی، سدسازی، نفت و گاز و پتروشیمی، سازه و... عضو جامعه مهندسان مشاور ایران هستند؛ اظهار داشت: ما به نحوه اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده در بخش ارائه خدمات از سوی مهندسان مشاور و پیمانکاران اعتراض داریم، زیرا وقتی هنوز وجهی از کارفرما دریافت نکرده ایم چرا باید ۵درصد مالیات پرداخت کنیم و برای عدم پرداخت این مالیات دولت ما را جریمه هم می‌کند!

رئیس شورای مدیریت جامعه مهندسان مشاور ایران تأکید کرد: دولت برای تأخیر در پرداخت مالیاتی که هنوز مهندسان مشاور حق‌الزحمه آن را از کارفرما نگرفته اند مهندسان مشاور را تا بیش از ۱۰۰درصد مبلغ مالیات جریمه می‌کند.

وی تصریح کرد: ما نسبت به سنگین بودن جریمه هم اعتراض داریم زیرا هر جریمه ای باید متناسب با مقدار خطا باشد، آن هم در صورتی که خطایی وجود داشته باشد.

 

    نظرات