رتبه برترین دانشگاههای دنیا در رشته عمران

رتبه برترین دانشگاههای دنیا در رشته عمران

http://www.bananews.ir/رتبه بندی QS، رشته های موضوعی دانشگاهها را برای سال ۲۰۱۲ میلادی رتبه بندی کرده که در مهندسی عمران موضوعاتی مانند ساختمان، شبکه های حمل و نقل، انرژی و آب تحت پوشش قرار گرفته است.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) بر اساس این رتبه بندی، ۵ دانشگاه نخست دنیا در حوزه مهندسی عمران عبارتند از انستیتو تکنولوژی ماساچوست با امتیاز ۹۱٫۷ از مجموع ۱۰۰، دانشگاه توکیو (۲/ ۸۸)، دانشگاه استنفورد (۸۵) و دانشگاه ملی توکیو با امتیاز (۶/ ۸۴)، بدین ترتیب از ۵ دانشگاه تراز اول جهان در رشته مهندسی عمران ۲ دانشگاه متعلق به آسیا است.

همچنین، رتبه های ششم تا دهم نیز به ترتیب مربوط است به امپریال کالج لندن (۶/ ۸۲)، دانشگاه ایلی نوی (۸/ ۸۱)، دانشگاه کیوتو در ژاپن (۷/ ۸۱) و دانشگاه آکسفورد در انگلستان با امتیاز (۲/ ۸۱) اعلام شده است.

انستیتو فدرال تکنولوژی سوئیس در زوریخ با امتیاز ۷۹ رتبه ۱۱ را بدست آورده و دانشگاه تکزاس در آستین، دانشگاه فنی نانیانگ، دانشگاه هنگ کنگ و دانشگاه شینگهوا در چین به ترتیب با امتیازات ۹/ ۸، ۶/ ۷۸، ۵/ ۷۸ و ۷۸ رتبه های ۱۲ تا ۱۵ را به خود اختصاص داده اند.

به طوریکه ملاحظه می شود، دانشگاه های قاره آسیا در مجموع ۱۵ دانشگاه تراز اول جهان امتیازات درخور توجهی را کسب کرده اند.

در قاره آسیا از کشور هندوستان نخستین موسسه ای که موفق به کسب امتیاز برتر شده می توان به دانشگاه انستیتو تکنولوژی بمبئی با امتیاز ۷۳ اشاره کرد.

جالب است که دانشگاه نفت و معدن ملک فهد با کسب امتیاز ۸/ ۷۲ جایگاه ۳۴ رشته مهندسی عمران را در بین دانشگاه های تراز اول جهان به خود اختصاص داده است.

دومین موسسه ای که از هندوستان موفق به ورود به جرگه دانشگاه های برتر جهان در رشته مهندسی عمران شده انستیتو فنی کانپور با امتیاز ۸/ ۷۱ می باشد که در جایگاه ۴۴ نشسته است.

از کشورهای اسلامی و منطقه، دانشگاه فنی خاور میانه در ترکیه با کسب امتیاز ۳/ ۷۳ از محموع ۱۰۰ در دامنه ای بین ۵۱ تا ۱۰۰ قرار دارد و نخستین دانشگاه این کشور به شمار می آید که موفق به احراز این رتبه در رشته مهندسی عمران شده است.

دومین کشور اسلامی که در این مبحث جزء دانشگاه های برتر محسوب می شود، دانشگاه آمریکایی بیروت در لبنان است. رتبه این دانشگاه در دامنه ای بین ۱۰۱ تا ۱۵۰ قرار دارد.

ترکیه بار دیگر با ورود دانشگاه فنی استانبول به این رتبه بندی و به عنوان دومین دانشگاه برتر ترکیه توانسته موقعیت دانشگاه های خود را در رتبه بندی QS تثبیت کند و رتبه این دانشگاه نیز در دامنه ای بین ۱۰۱ تا ۱۵۰ قرار دارد.

در دامنه بین ۱۰۱ تا ۱۵۰ انستیتو فنی رژیم غاصب اسرائیل قرار دارد که نخستین مرکز آموزش عالی این کشور در رتبه بندی QS در رشته مهندسی عمران است و دانشگاه بوغازچی سومین دانشگاه ترکیه است که در این رتبه بندی در دامنه ای بین ۱۵۱ تا ۲۰۰ مشاهده می شود.

از کشورهای اسلامی دیگر که نام آن در رتبه بندی QS وجود دارد کشور مصر است. دانشگاه قاهره در این رتبه بندی در جایگاهی بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ نشسته است.

دانشگاه صنعتی شریف رتبه ای بین ۱۵۱ تا ۲۰۰ را احراز کرده و نخستین دانشگاه ایران در رتبه بندی QS با موضوع مهندسی عمران است.

آخرین کشور اسلامی که موفق به ورود به نظام رتبه بندی QS شده، کشور مالزی است که دو دانشگاه آن یعنی دانشگاه های کابانگاسان و پوترا در مرتبه ای بین ۱۵۱ تا ۲۰۰ قرار دارند.

بدین ترتیب در حالیکه دانشگاههای بیشماری در بین ۲۰۰ دانشگاه تراز اول جهان در رشته مهندسی عمران از قاره های آمریکا و اروپا معرفی شده است، در سایر قاره ها مثل آمریکای جنوبی و استرالیا نیز تعداد قابل توجهی دانشگاه برتر در بین دانشگاه های ممتاز جهان وجود دارد.

در مجموع، به ترتیب کشورهای چین با ۱۰ دانشگاه، ژاپن ۹، هندوستان ۷، هنگ کنگ و تایوان هرکدام با ۴ دانشگاه، ترکیه ۳، مالزی و سنگاپور هرکدام ۲ و کشورهای مصر، رژیم اشغالگر قدس، عربستان و ایران هرکدام با ۱ دانشگاه در این رتبه بندی حضور موثر دارند.

 

 

    نظرات