قیمت‌مسکن رام شد اجاره‌بها نشد

قیمت‌مسکن رام شد اجاره‌بها نشد

http://www.bananews.ir/اجاره‌بهای مسکن در تهران پارسال ۱۹درصد افزایش یافت.

مرکز آمار ایران اعلام کرد: سال گذشته میانگین اجاره‌بهای آپارتمان مسکونی در شهر تهران از مترمربعی ۱۰ هزار تومان در ابتدای بهار به مرز ۱۲ هزار تومان در ماه‌های پایانی سال رسید، طوری که عمده این افزایش ۲۰ درصدی، در نیمه‌دوم سال اتفاق افتاد و کمترین صعود اجاره‌بها نصیب تابستان شد.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) طبق تازه‌ترین اطلاعات مرکز آمار ، سال گذشته شتاب افزایش اجاره‌بها در تهران به مراتب بیشتر از شتاب رشد قیمت مسکن بوده است، ضمن اینکه در ماه‌های سرد سال اگر چه قیمت مسکن با شیب کمتری به رشد خود ادامه داد اما اجاره‌بها تندتر از فصل گرم نقل‌‌وانتقال، مسیر تورم را طی کرد.

مطابق گزارش مرکز آمار، سال گذشته میانگین اجاره‌بهای واحدمسکونی در تهران ۲/ ۱۴ درصد در فصل تابستان و ۲/ ۱۸درصد در فصل پاییز افزایش یافت به طوری که با احتساب جهش ۲۴ درصدی در فصل بهار، مبالغ اجاره در طول این ۹ماه حدود ۱۹ درصد –نسبت به مدت مشابه سال قبل- رشد کرد. مرکز آمار در تشریح روند افت‌وخیز قیمت مسکن در تهران نیز اعلام کرد: در سال ۹۰ میانگین قیمت واحدمسکونی در فصل بهار ۵/ ۷ درصد نسبت به بهار سال۸۹ افزایش یافت و سپس در فصل تابستان نرخ رشد نقطه‌به‌نقطه به عدد ۵/ ۱۹ درصد رسید و در فصل پاییز قیمت‌ها مسیر کاهشی گرفت طوری که در این فصل میانگین قیمت مسکن ۵/ ۱۶ درصد افزایش یافت. به این ترتیب مجموع نرخ رشد قیمت مسکن در تهران طی ۹ماه سال۹۰ رقمی معادل ۵/ ۱۴ درصد بوده است. که از میانگین نرخ رشد ۶/ ۱۸ درصدی اجاره‌بها در مدت ۹ماه، کمتر است.

در گزارش مرکز آمار نرخ رشد فصلی قیمت مسکن در پایتخت نیز به ترتیب ۳/ ۲ درصد در بهار (نسبت به اسفند۸۹)، ۸ درصد در تابستان و ۱/ ۳ درصد در پاییز برآورد شده است.

نرخ رشد فصلی اجاره‌بها نیز ۲ درصد برای بهار، ۱/ ۳ درصد برای تابستان و ۲/ ۸ درصد برای پاییز محاسبه شده است.

در حال حاضر آخرین نرخ رسمی از میانگین قیمت مسکن در تهران، عددی است که مرکز آمار برای فصل پاییز سال۹۰ اعلام کرده که هر مترمربع آن دو میلیون و ۱۵۰ هزار تومان است. قیمت مسکن در ابتدای سال۹۰ حدود یک میلیون و ۹۰۰ هزار تومان بود.

دنیای اقتصاد

    نظرات