وام مسکن بازهم گران شد

وام مسکن بازهم گران شد

http://www.bananews.irبا توجه به گذشت حدود یک ماه از آغاز فصل نقل و انتقالات، شاهد افزایش قیمت خرید و فروش وام مسکن در بازار هستیم. بر این اساس علیرغم این‌که گفته می‌شود رکود بر بازار مسکن سایه انداخته است این وام براساس اظهارات دلالان به طور میانگین در حدود ۳۰۰، ۴۰۰ هزارتومان گران‌تر شده است.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) در حالی که در اردیبهشت ماه قیمت فروش وام‌های ۲۰ و ۱۸ میلیون تومانی مسکن در بازار آزاد به ترتیب دو میلیون و ۶۰۰ هزار تومان و دو میلیون و ۲۰۰ هزار تومان بوده است، در حال حاضر شاهد افزایش قیمت این وام‌ها در آغاز فصل نقل و انتقالات بوده‌ایم.

در حال حاضر به‌طور میانگین قیمت هر وام ۱۸ میلیون تومانی مسکن دو میلیون و ۴۰۰ هزار تومان و قیمت هر وام ۲۰ میلیون تومانی دو میلیون و ۷۰۰ تا ۹۰۰ هزار تومان است که این رقم‌ها براساس تامین ضامن از سوی دلالان افزایش می‌یابد.

البته قیمت فروش این وام‌ها متغییر بوده و به طور مثال قیمت وام ۲۰میلیون تومانی با ضامن تا حدود دو ملیون و ۹۰۰ هزار تومان نیز به چشم می‌خورد.

با وجود اینکه شاهد کاهش شدید حجم معاملات در فصل نقل و انتقالات هستیم و علیرغم این که متقاضیان هم برای خرید مسکن و هم برای پرداخت ودیعه و اجاره‌بها در شرایط مالی مناسبی به سر نمی‌برند، ولی افزایش نرخ اجاره‌بها و قیمت مسکن و همچنین وام آن این تصویر ذهنی را ایجاد می‌کند که مالکان افزایش قیمت‌ها را در این فصل یک رویه می‌دانند که هر ساله باید رخ دهد.

به اعتقاد کارشناسان در کلانشهرهایی نظیر تهران که مسکن با قیمت هر متر کمتر از دو میلیون تومان یافت نمی‌شود، عرضه وام‌های ۱۸ و ۲۰ میلیون تومانی در خوشبینانه‌ترین حالت تنها ۱۰ درصد از قیمت مسکن را پوشش می‌دهد. با توجه به این اظهارات و افزایش قیمت خرید و فروش این وام‌ها باید دید آیا میزان پوشش ‌دهی وام‌ها کاهش می‌یابد یا خیر؟

    نظرات