کیفیت پایین پروژه های عمرانی/ ضعف نظارت یا ناتوانی پیمانکار

کیفیت پایین پروژه های عمرانی/ ضعف نظارت یا ناتوانی پیمانکار

http://www.bananews.ir/کیفیت نامطلوب برخی پروژه های عمرانی در کهگیلویه و بویراحمد به یکی از مشکلات مسئولین این استان بدل شده و به گفته مدیرکل برنامه و بودجه استانداری حدود ۵۰ درصد از پروژه های در دست اجرای بازدید شده در این استان کیفیت مطلوبی ندارند.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) شامگاه یکشنبه یکی دیگر از جلسات شورای فنی استان با حضور معاون عمرانی استان، کارشناسان دفتر فنی و مدیران برخی دستگاههای دارای پروژه عمرانی در یاسوج برگزار شد تا بازهمچون همیشه، ناظرین دفتر فنی از بی توجهی به کیفیت پروژه ها بنالند و برخی مدیران توجیه کنند و در آخر باز هم معاون عمرانی استاندار بر نظارت دقیق بر پروژه ها تاکید کند.

در این نشست دوساعته عکسهایی از برخی بی توجهی ها و سهل انگاری در اجرای پروژه های عمرانی استان به نمایش گذاشته شد تا با این سند محکم کسی به فکر انکار نیفتد.

پروژه هایی که تمام نشده افتتاح شدند

با این حال معاون عمرانی استانداری استان بر برخورد قاطع با متخلفینی که کیفیت پروژه ها را نادیده می گیرند، تاکید کرد.

کوروش امیدی پور گفت: کیفیت اجرا در همه نقاط این استان ضعیف است زیرا گروههای اجرایی خوبی در این استان وجود ندارد.

وی با اشاره به برخی پروژه های بی کیفیت بیان کرد: باید پرداختها به پیمانکاران این پروژه ها تا رفع نواقص متوقف شود.

امیدی پور عنوان کرد: برخی پروژه ها در حالی افتتاح شده و به بهره برداری رسیده اند که هنوز به طور کامل تکمیل نشده اند.

شاید اشاره معاون عمرانی به پروژه درمانگاه ۱۰ تختخوابی شهر "باشت" باشد که به رغم آماده نبودن، در یکی از سفرهای مسئولین کشوری افتتاح شد تا داد امام جمعه شهر هم از این مسئله در آید.

یا هم به پروژه ای آبرسانی که اول لوله ها را کشیدند و حالا می خواهند کانال بکنند و لوله را درون آن قرار دهند، اشاره کند. شاید هم پروژه یک مکان عمومی در شهرستان گچساران باشد که از کارفرمایی به کارفرمای دیگر واگذار شده و حالا دومی می گوید که اولی بد ساخته و باید بخشی از آن دوباره سازی شود.

نظارت بر پروژه ها ضعیف است/ تخریب پروژه، خلع ید پیمانکار

با این حال معاون عمرانی استاندار از نبود نقشه های اجرایی سر پروژه ها و عدم تجهیز برخی کارگاهها انتقاد کرد و گفت: برخی دستگاهها در زمینه سرکشی و نظارت بر پروژه های خود ضعیف عمل می کنند.

وی از برخورد با ناظرین و تخریب پروژه های مشکل دار خبر داد و افزود: در این زمینه برخی پروژه ها تخریب و برخی پیمانکاران خلع ید شدند.

امیدی پور با بیان اینکه در بحث کیفیت پروژه ها ضعیف عمل می شود، اظهار داشت: این مشکلات متوجه پیمانکاران، ناظران و دستگاههای اجرایی است.

کیفیت ۵۰ درصد پروژه های بازدید شده مطلوب نیست

اما مدیرکل برنامه و بودجه استانداری استان هم در این نشست گفت: کیفیت ۵۰ درصد پروژه های بازدید شده از سوی ناظران دفتر فنی مطلوب نبوده است.

محمود هرمزی افزود: اگر در مقاطع مختلف کار از این پروژه ها گزارش تهیه می شد، قطعا درصد پروژه های ضعیف بیشتر بود.

وی بیان کرد: به رغم اعتبارات خوبی که برای نظارت بر پروژه ها پیش بینی می شود و دستگاهها نیز از ناظرین خوبی برخوردار هستند، اما نتیجه این می شود که ۵۰ درصد پروژه ها کیفیت خوبی ندارند.

هرمزی علت این مسئله را عدم حضور مستمر ناظرین بر سرپروژه ها عنوان کرد و گفت: تا زمانی که دستگاه اجرایی و مجری را از هم منفک نکنیم، روند کنونی را در اجرای پروژه ها خواهیم داشت.

مدیرکل برنامه و بودجه استانداری همچنین عنوان کرد: ۹۹ درصد از پروژه های استانی مشاور ندارند و این در حالی است که ۹۹ درصد از پروژه های ملی با حضور مشاور اجرا می شود.

وی به ارائه راهکار برای حل مشکل کیفیت ضعیف پروژه ها پرداخت و بیان داشت: حضور ناظرین و مشاورین مستقل خارج از دستگاه اجرایی این مشکل را کاهش می دهد.

برخی مدارک شرکتهای پیمانکاری صوری است

با این حال حاضران در این جلسه هر کدام یکی از سه ضلع پروژه ها یعنی کارفرما، پیمانکار و ناظر را عامل کیفیت پایین آنها می دانند.

معاون عمرانی استاندار در این خصوص می گوید: برخی پیمانکاران در استان از توان علمی خوبی برخوردار نیستند.

امیدی پور با بیان اینکه برخی مدارک اعضای شرکتهای پیمانکاری صوری هستند، می افزاید: عده ای شرکتهایی را با جمع آوری چند مدرک از استانهای دیگر تشکیل می دهند و گاهی می بینیم این افراد در طول دوره فعالیت فقط یک بار و آن هم برای احراز هویت به کهگیلویه و بویراحمد می آیند.

این جلسه با یک مصوبه آن هم لزوم وجود مشاور برای پروژه های بالای یک میلیارد تومان به پایان می رسد و باید منتظر ماند که تا هفته آینده آیا روند رو به رشدی در کیفیت بخشی به پروژه های عمرانی استان دیده می شود.

استانی که به گفته مسئولین هم اکنون دو هزار و ۲۰۰ پروژه عمرانی با اعتباری افزون بر ۲۷۲ میلیارد تومان در آن در حال ساخت است.

    نظرات