مرمت اساسی مسجد وکیل شیراز برای نخستین‌بار پس از انقلاب

مرمت اساسی مسجد وکیل شیراز برای نخستین‌بار پس از انقلاب

http://www.bananews.ir/مسجد وکیل شیراز برای نخستین‌بار پس از انقلاب اسلامی، به‌شکل اساسی مرمت می‌شود.‌

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) فریدون فعالی - مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان فارس - با اعلام این مطلب در گفت‌وگو با ایسنا، بیان کرد: عملیات مرمتی مسجد وکیل، با ۱۱میلیارد ریال اعتبار ملی و استانی انجام می‌شود.

او توضیح داد: پیش از انقلاب، مسجد وکیل به‌شکل اساسی مرمت شد و در سال‌های گذشته نیز به‌طور مداوم مرمت‌هایی درآن انجام شد که بیشتر، جنبه‌ی اضطراری داشتند. به این ترتیب، با توجه به اعتباری که درنظر گرفته شده است این مرمت، ویژه و کامل خواهد بود.

وی درباره‌ی فعالیت‌هایی که انجام می‌شود، بیان کرد: یکی از کارهایی که در برنامه داریم، سنگ کردن کف‌پوش حیاط مرکزی و حیاط کوچک ضلع شمال شرقی مسجد است. این کار به‌وسیله‌ی سنگ‌های اصلی مسجد که برداشته شده و برش خورده‌اند انجام می‌شود. همچنین دو مناره‌ی مسجد وکیل مرمت می‌شوند و کاشی‌های هفت‌رنگی که در بنا به کار رفته‌اند، تثبیت و مرمت خواهند شد.

او با اشاره به این‌که بام مسجد وکیل ایزوله می‌شود، ادامه داد: مطالعات استحکام‌بخشی شبستان ورودی مسجد، یکی دیگر از کارهایی است که در این پروژه انجام می‌شود.

وی درباره‌ی کارگاه ستاد عتبات عالیات که در این مسجد برپا شده بود، گفت: فعالیت آن کارگاه در مسجد ادامه ندارد و فنس‌‌کشی‌هایی هم که برای ایجاد کارگاه انجام شده بود، جمع‌آوری شده است.

مسجد وکیل یکی از بناهای دوره‌ی زندیه در شیراز است که به‌دستور کریم‌خان زند در وسعتی حدود هشت‌هزار مترمربع ساخته شد.

    نظرات