مهم‌ترین دلایل نوسان نرخ اجاره‌بها

مهم‌ترین دلایل نوسان نرخ اجاره‌بها

http://www.bananews.ir/میزان اجاره‌بها و تغییر نرخ آن به‌طور کامل وابسته به عرضه و تقاضای مسکن است، زمانی که قیمت مسکن آنقدر بالاست که متقاضیان توانایی خرید یک خانه را ندارند به خانه‌های استیجاری روی آورده که این خود عامل افزایش قیمت در بازار اجاره‌بها است.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) در حالی که قیمت خرید مسکن در شرایطی است که متقاضیان برای خرید آن باید برنامه‌ریزی طولانی‌مدتی داشته باشند، تقاضا به سمت خانه‌های استیجاری افزایش یافته و این خود عاملی برای تغییر نرخ اجاره‌بها است.

هرچند که آمار تورم سال جاری در بازار اجاره‌بها اعلام نشده‌ است، اما به اعتقاد کارشناسان بالا بودن قیمت خرید و فروش مسکن دلیل اصلی نوسان در بازار اجاره‌بها طی دو سال اخیر شده‌ است.

از سوی دیگر هرچند بازار اجاره‌بها در دست مالکان است ولی در برخی مناطق مختلف تهران در حالی که بسیاری از مالکان در تلاشند هرچه سریعتر واحد خود را با نرخی منصفانه اجاره بدهند، برخی دیگر از موجران طبق گفته عده‌ای از مشاوران املاک دندان گردی می‌کنند، چراکه آنها تحت هیچ شرایطی حاضر به اجاره واحدشان با نرخی مناسب و منطقی نیستند و در هر صورت قصد دارند واحدهای خود را با قیمتی که در نظر دارند به مستاجر اجاره بدهند.

یک کارشناس اقتصاد مسکن در این باره اظهار می‌کند: رکود در بازار خرید و فروش مسکن عامل اصلی سیل تقاضا در بازار اجاره‌بها است، در حال حاضر تقاضا در زمینه اجاره‌ی خانه‌ها بالا است و این خود منجر می‌شود که تعدیلی در نرخ‌های آن صورت نگیرد.

سرحدی معتقد است: سال گذشته طرح تعزیراتی که برای کنترل اجاره‌بها در آغاز فصل نقل و انتقالات به اجرا درآمد نه تنها تاثیرگذار نبود بلکه باعث شد تا قراردادهای غیر رسمی و پشت نویس شده نیز به وجود آید که پیامدهای بسیاری داشت. بهترین راه برای کنترل اجاره‌بها متناسب کردن عرضه و تقاضا و کاهش قیمت خرید مسکن است.

زمانی که متقاضیان خرید یک خانه بتوانند خانه‌ای مطلوب با توجه به شرایط خود تهیه کنند قطعا تقاضا از سمت بازار استیجاری کاهش پیدا کرده و قیمت اجاره‌ها نیز تعدیل می‌یابد.

نیاز به خانه و سرپناه جزو نیازهای اساسی هر فرد است، از این رو اول باید طرح‌ها و سیاست‌هایی در راستای تعدیل قیمت خانه اجرا شود تا در پی آن اجاره‌بها نیز کاهش یابد.

رکود در بازار اجاره بها هرگز از منظر علم اقتصاد به‌وجود نمی‌آید زیرا از آنجاییکه همه نیاز به یک سرپناه دارند در بازار استیجاری قیمت با سرعت بالاتری نسبت به بازار خرید و فروش مسکن رشد می‌یابد.

اگر افراد نتوانند در بازار استیجاری نیز مسکنی مناسب و در شان خود پیدا کنند ناچارند در مراکز دور از شهر در حومه‌ها، شهرهای جدید یا مسکن‌هایی که از استانداردهای مطلوب برخوردار نیست زندگی کنند که آن هم در نوع خود تبعاتی به دنبال دارد.

از سوی دیگر مالکانی که عرضه‌کننده واحد‌های استیجاری هستند با خالی ماندن واحدها مشکلی نداشته زیرا آنها به عنوان مصرف‌کننده در بازار حضور نداشته بلکه به عنوان یک سرمایه‌گذار در بازار خرید و فروش مسکن و اجاره‌بها فعالیت می‌کنند.

    نظرات