هشدار جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران به ساکنان منطقه زلزله زده آذربایجان شرقی

هشدار جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران به ساکنان منطقه زلزله زده آذربایجان شرقی

جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران (www.EHRSI.com) در پی وقوع زمین لرزه در منطقه تبریز - اهر و ورزقان، هشداری را به ساکنان این منطقه اعلام نموده است.

جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران براساس بررسی های اولیه گسل معروف شمال تبریز و یا یکی از زیر شاخه های آن را مسبب زمین لرزه روز ۲۱ مرداد ۱۳۹۱ منقطه اهر - ورزقان می داند. زون گسل شمال تبریز در یک طول چند ده کیلومتری از کوههای میشو تا بستان آباد کشیده شده است که البته برخی از پژوهشگران، آن را بسیار طولانی تر می دانند.

همواره هشدارهای بسیاری در خصوص تکرار زلزله های ویرانگر در این منطقه داده شده است و می دانیم که این منطقه در آینده نیز دچار آسیبهای بسیار زیادی از زمین لرزه خواهد شد.

از این رو در حال حاضر و با فعالیتهای اخیر در این منطقه، و اینکه یک زلزله کوچک ۳٫۷ (سه ممیز هفت) نیز در حوالی بستان آباد به وقوع پیوسته است، دور از ذهن نخواهد بود که مناطق دیگری از این گسل در اثر بروز زلزله اخیر، فعال شوند. (در دانش زلزله شناسی به این اتفاق، شلیک گسل در اثر تحریک توسط لرزش منطقه ای دیگر گفته می شود).

بر اساس این شواهد، موکدا به کلیه ساکنان منطقه زون گسلی شمال تبریز و شهرهای اطراف متذکر می شود که کلیه مراتب ایمنی را رعایت نموده و حداقل شب را خارج از سقف ها سپری نمایند.

    نظرات