تصویب استاندارد آرام‌سازی ترافیک در معابر شهری

تصویب استاندارد آرام‌سازی ترافیک در معابر شهری

http://www.bananews.ir/معاون ترافیک شهرداری تهران از تصویب استاندارد آرام‌سازی ترافیک در معابر شهری با هدف یکسان‌سازی و ضابطه‌مند کردن مجموعه اقدامات مهندسی ترافیک از سوی سازمان ملی استاندارد ایران خبر داد و گفت: آرام‌سازی ترافیک در زمره اقدامات مهندسی ترافیک است که با هدف کاهش سرعت نا به ‌جای وسایل نقلیه و افزایش ایمنی تردد در معابر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) مهندس سید جعفر تشکری هاشمی افزود: افزایش سرعت وسایل نقلیه، موجب کاهش ایمنی برای رانندگان و سرنشینان وسایل نقلیه و عابران پیاده شده، به گونه‌ای که در حال حاضر بروز تصادفات رانندگی و سوانح خیابانی به یکی از معضلات اجتماعی و اقتصادی دنیا تبدیل شده است.

وی با اشاره به این موضوع که وقوع هر تصادف رانندگی در معابر شهری و برون شهری علل مختلفی دارد، افزود: از آن جا که سرعت وسیله نقلیه به عنوان یکی از مهم‌ترین عوامل بروز تصادفات رانندگی منجر به جرح یا فوت مطرح است، انجام مجموعه‌ای از اقدامات اساسی جهت کاهش سرعت تردد وسایل نقلیه و بهبود وضعیت ایمنی شبکه معابر ضروری به نظر می‌رسد.

معاون شهردار تهران با تأکید بر ضرورت به ‌کارگیری استانداردهای آرام‌سازی و تأثیر به ‌سزای آن در معابر شهری، اظهار کرد: به منظور تدوین استاندارد جامع آرام‌سازی ترافیک، ابتدا استانداردها و ضوابط به ‌کارگیری روش‌های آرام‌سازی در کشورهای پیشرو بررسی شده و پس از مطالعه چگونگی اجرای اقدامات آرام‌سازی در ایران، این موارد مورد مقایسه قرار گرفته‌اند.

وی تعیین استاندارد طبقه بندی معابر درون شهری را نیز از دیگر اقدامات انجام شده در همین زمینه دانست و تصریح کرد: در این استاندارد، ضوابط و مشخصات طبقه‌بندی معابر و خصوصیات فیزیکی، فنی و ترافیکی انواع معابر درون شهری تعیین و مدیریت این معابر، کاهش تأثیر ترافیک بر معابر و ایجاد ابزارهایی برای شناسایی عملکردهای ترافیکی تدوین شده است.

تشکری هاشمی سرعت مجاز در معابر درون شهری، نوع تقاطع‌ها و فاصله آن‌ها را از جمله ضوابط تعیین شده در استانداردهای طبقه‌بندی معابر درون شهری بر شمرد و اضافه کرد: پارک حاشیه‌ای، نحوه عبور عابران پیاده از عرض معبر، تراکم تابلوها، تردد دوچرخه و ایجاد خطوط ویژه و ایستگاه‌های اتوبوس، از سایر موضوعاتی است که در این استاندارد معین شده‌اند.

معاون ترافیک شهردار تهران در پایان خاطرنشان کرد: استاندارد آرام‌سازی ترافیک در معابر شهری به استناد بند یک ماده سه قانون اصلاح قوانین و مقررات ملی استاندارد و طی شماره ملی ۱۴۲۳۷ به تصویب سازمان ملی استاندارد ایران رسیده است.

پیش از این نیز استاندارد طبقه‌بندی معابر شهری در اجلاس کمیته ملی مهندسی ساختمان و مصالح و فرآورده‌های ساختمانی مورد تصویب قرار گرفته بود.

    نظرات