تفاوت آپارتمان‌های یک خواب با دو خواب از نظر مستاجران

تفاوت آپارتمان‌های یک خواب با دو خواب از نظر مستاجران

http://www.bananews.ir/در بازار مسکن مناطق مختلف تهران تمام سوئیت‌ها و نزدیک به ۹۸ درصد از واحدهای مسکونی تا متراژ ۵۵ متر مربع، یک خواب هستند و معمولا ۲ خواب برای واحدهای ۶۰ متر به بالا در نظر گرفته می‌شود.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) خواسته متقاضیان در بازار اجاره مسکن از لحاظ انتخاب واحد مسکونی مورد نظرشان از بابت تعداد خواب به چندین مساله همچون میزان بودجه در نظر گرفته شده به عنوان مبلغ رهن و اجاره، تعداد افراد خانواده و غیره مربوط می‌شود.

بررسی‌های کلی در بازار اجاره مسکن نشان می‌دهد اکثر متقاضیانی که تعدادشان حداقل ۳ نفر است طالب اجاره واحدهای دو خوابه هستند چه برسد به خانواده هایی که اعضای آنها بیش از ۳ نفر است، اما از طرف دیگر این موضوع باعث نمی‌شود که هر متقاضی طبق تعداد نفرات خانواده واحد چند خوابه مورد نظرشان را اجاره کنند زیرا معذوریت‌های مالی در بازار اجاره فعلی یکسری مستاجران را مجبور کرده تا آنها بر خلاف نیازشان واحدهای کوچک تر با تعداد خواب کمتری را اجاره کنند.

طبق گفته اکثر بنگاهداران مسکن پیدا کردن فایل‌های یک خوابه برای واحدهای متراژ متوسط ( بالای ۷۰ متر مربع ) و بزرگ کاری دشوار است و کمتر متقاضیانی در بازار مسکن پیدا می‌شوند که به دنبال اجاره واحد متراژ متوسط با یک خواب باشند.

به طور یقین نرخ اجاره واحدهای دو خواب در مقایسه با واحدهایی که یک خواب هستند، بالاتر است زیرا این مساله به عنوان امتیاز محسوب می‌شود حتی اگر متراژ واحدها با یکدیگر یکسان باشد.

یکی از مشاوران املاک فعال در منطقه فرمانیه درباره خواسته متقاضیان و حجم عرضه واحدهای یک یا دو خواب به «دنیای اقتصاد» گفت: اکثر مستاجرانی که توانایی اجاره واحدهای متراژ بزرگ را ندارند، توقع دارند واحدهای متراژ متوسط دو خوابه را اجاره کنند.

وی در ادامه افزود: البته برخی از این دسته از متقاضیان برای اجاره واحدهای دو خواب در مضیقه مالی هستند، اما چاره‌ای ندارند؛ چراکه اجاره واحد یک خوابه از لحاظ نیازشان برای آنها غیرممکن است.

سعیدی تاکید کرد: در بازار مسکن فرمانیه تعداد واحدهای یک خواب در مقایسه با واحدهای چند خواب، انگشت شمار است، اما این موضوع مشکلی را ایجاد نکرده است؛ چراکه حجم متقاضیان واحدهای یک خوابه بسیار کم است.

این مشاور املاک تصریح کرد: واحدهایی که متراژشان برابر است، اما یک و دو خواب هستند از تفاضل قیمت در بازار اجاره برخوردارند و این میزان اختلاف به عمر بنا، امکانات، موقعیت قرارگیری، تعداد واحدها و... بر می‌گردد، البته این روزها نباید بخشش مالکان را نادیده گرفت!

از سوی دیگر در خیابان مطهری طبق اظهارات عده‌ای از فعالان بازار مسکن در حال حاضر بیشتر متقاضیان در بازار اجاره در جست‌وجوی واحدهای دو خواب هستند و متناسب با میزان تقاضا، عرضه هم هست، به همین خاطر حجم واحدهای یک خواب در بازار عرضه ناچیز است.

تعدادی از بنگاهداران به این موضوع اشاره کردند که واحدهای یک خواب ارزان تر از واحدهای دو خواب هستند، البته این موضوع برای واحدهایی صدق می‌کند که میزان متراژشان با هم برابر باشد، اما برای میزان ارزانی گزینه‌های زیادی از سوی موجران در نظر گرفته می‌شود، اما به طور تقریبی برای این، نوع موارد ۱۰۰ هزار تومان اجاره بهای واحدهای یک خواب ارزان‌تر است.

علاوه بر این، در منطقه تهرانسر یکی از دلالان بازار اجاره مسکن به دنیای اقتصاد اعلام کرد: اکثر متقاضیان در بازار اجاره واحدهای مسکونی بر حسب میزان بودجه شان، آرزو دارند واحد بزرگ‌تر با تعداد خواب بیشتر را اجاره کنند، اما واقعیت خواسته آنها را رقم نمی‌زند زیرا آنها با نقدینگی شان، توانایی اجاره واحدهای متراژ کوچک را دارند.

ابن بنگاهدار عنوان کرد: واحدهای ۲ خوابه حدود ۲۰ درصد گران‌تر از واحدهای یک خوابه است.

    نظرات