توقف نرخ مرجع برای مسکن؟

توقف نرخ مرجع برای مسکن؟

http://www.bananews.irاستفاده فعالان بازار مسکن از سامانه دولتی «اعلام قیمت مرجع» به خاطر آنچه تکراری و قدیمی بودن قیمت‌ها در سامانه عنوان شده به شدت کاهش پیدا کرده است. این سامانه ابتدای تابستان امسال با هدف کمک به خریداران برای شناسایی قیمت واقعی آپارتمان‌ها در تهران شروع به کار کرد تا نرخ‌های پیشنهادی فروشنده‌ها را تحت‌تاثیر قرار دهد، اما هم‌اکنون که سال به نیمه نزدیک شده این سامانه کماکان قیمت آپارتمان‌هایی را که در فروردین و اردیبهشت‌ فروخته شده است، به عنوان «نرخ مرجع» اعلام می‌کند، طوری که اعتماد عمومی به این نرخ‌ها با توجه به نرخ ماهانه تورم، رو به کاهش است.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) سامانه «اعلام قیمت مرجع» در بازار مسکن به دلیل آنچه مشاوران‌املاک و متقاضیان خریدهای تابستانی، روزمرگی و تکرار قیمت‌های قدیمی در این سامانه اعلام می‌کنند، عملا بعد از دو ماه راه‌اندازی و اثر مثبتی که در هفته‌های اول روی کنترل قیمت‌ها ایفا کرد، حالا در آستانه توقف قرار گرفته است.

این سامانه ابتدای تابستان امسال با هدف جلوگیری از حباب‌سازی قیمت توسط دلالان و مالکان آپارتمان‌های فروشی، در سایت اینترنتی وزارت راه‌وشهرسازی راه‌اندازی شد و در آن، قیمت واحدهایی که در نقاط مختلف پایتخت طی ماه‌های بهمن۹۰ تا اردیبهشت۹۱، فروخته‌شده است، تحت عنوان «قیمت‌مرجع» منتشر شد تا لیست این قیمت‌ها، نقشه راه معاملاتی که در طول تابستان در بازار مسکن انجام می‌شود، قرار گیرد.

کاربرد این سامانه در تیرماه با استقبال زیادی از طرف گروه تقاضای خرید مسکن روبه‌رو شد اما اکنون، کاربری این سامانه به دلیل قدیمی‌شدن قیمت‌ها، از دست رفته است.

در حال حاضر در سامانه اعلام «قیمت‌مرجع»، هنوز قیمت‌های ماه فروردین و اردیبهشت، منعکس می‌شود و به همین خاطر گذشت سه‌ماه از وقوع معاملاتی که با این قیمت‌ها، انجام شده، احتمال استناد طرفین معاملات این روزهای بازار مسکن به این لیست را کاهش داده است.

مسوولان سامانه اعلام قیمت‌مرجع در زمان افتتاح سامانه وعده داده بودند، هر دو ماه یکبار، لیست قیمت‌مرجع را به روز کنند. اما این به‌روزرسانی تاکنون اتفاق نیفتاده است.

این در حالی است که برای برخی مناطق تهران، قیمت‌مرجع موجود در سامانه متعلق به زمستان سال۹۰ است به این معنی که سامانه موفق به دستیابی به قیمت معاملات بهارامسال در این نقاط نشده و قیمت‌های قبل‌تر (بهمن و اسفند سال گذشته) را در قالب قیمت‌مرجع برای معاملات تابستان امسال، تعیین کرده است.

قیمت‌مرجع یک هفته دیگر به روز می‌شود

اما تازه‌ترین پیگیری‌های «دنیای اقتصاد» از برنامه‌های پیش رو برای به روزرسانی سامانه اعلام قیمت مرجع که قرار بود از زمان راه‌اندازی، در نوبت‌های مختلف به صورت دو‌ماه دو‌ماه به روز رسانی شود حاکی از این است: مسوولان سامانه اعلام قیمت مرجع هم اکنون در تلاشند تا هفته آینده نسخه به روزرسانی شده سامانه را در اختیار مردم قرار دهند. آن طور که این مسوولان اعلام کردند براساس برنامه موجود، تا هفته آینده به روز‌رسانی قیمت‌های مرجع از طریق انتشار قیمت واحدهایی که در ماه‌های خرداد و تیر در تهران فروخته شده است، انجام می‌شود و در صورتی که نتوانند این کار را انجام دهند به صورت موقت قیمت‌های مربوط به خرداد ماه را در سامانه قرار می‌دهند و به روز‌رسانی قیمت‌های تیرماه حداکثر ظرف ۲۰ روز آینده انجام می‌شود.

مسوولان سامانه اعلام قیمت مرجع، زمان بر بودن استعلام کدهای پستی از ادارات پست مناطق، طولانی بودن فرآیند تصحیح اطلاعات و برخی دشواری‌های دیگر را مهم‌ترین علت تاخیر در به روز رسانی سامانه اعلام قیمت مرجع مسکن اعلام کردند.

قیمت مرجع اجاره در دست بررسی!

مسوولان سامانه قیمت مرجع که از ابتدای راه‌اندازی سامانه برای استفاده متقاضیان خرید و فروش در بازار مسکن اعلام کردند که در یک هفته از آغاز به کار سامانه، قیمت‌های مرجع اجاره نیز به سامانه اضافه خواهد شد، روز گذشته در این زمینه تاکید کردند: بحث اعلام قیمت مرجع برای اجاره‌بها به دلیل مشکلات خاص پیش روی آن همچون دقت پایین در اطلاعات موجود، فراوانی کم در مناطق و گمراه‌کننده بودن برخی اطلاعات به دلیل نبود گلوگاه ثبتی مطمئن برای آن، هم اکنون در حال بررسی است.

این مسوولان همچنین اذعان کردند: با توجه به اینکه تلاش‌های موجود برای افزایش ثبت معاملات اجاره در سامانه کد رهگیری، باعث افزایش فراوانی در این زمینه شده است، درصددیم ابزارهای اعلام قیمت مرجع برای این دسته از معاملات را به گونه‌ای طراحی کنیم که این امر موجب اختلال در بازار و فرار قانونی نشود.

آن طور که مسوولان سامانه قیمت مرجع  اعلام کردند نگرانی از خروج کنترل بازار از دست مسوولان در نتیجه عمل شتابزده در این زمینه، باعث بررسی‌های بیشتر برای اعلام قیمت مرجع اجاره بها شده است.

مسوولان می‌گویند در صورتی که بررسی‌ها به این نتیجه برسد که اعلام قیمت مرجع اجاره برای بازار معاملات مسکن مفید است و باعث اختلال در آن نمی‌شود، به طور قطع این دسته از قیمت‌ها نیز در کنار قیمت‌های مرجع فروش در دسترس مردم قرار می‌گیرد.

    نظرات