کاوش زیر آب در ساحل قلعه‌های پرتغالی‌ها در قشم،‌ هرمز و لارک

کاوش زیر آب در ساحل قلعه‌های پرتغالی‌ها در قشم،‌ هرمز و لارک

http://www.bananews.ir/سرپرست هیأت باستان‌شناسی زیر آب در جزایر استان هرمزگان گفت: ساحل قلعه‌های پرتغالی‌ها در سه جزیره‌ی قشم،‌ هرمز و لارک بررسی باستان‌شناسی زیر آب می‌شوند.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) حسین توفیقیان در گفت‌وگو با ایسنا در این‌باره توضیح داد: بنا به درخواست منطقه‌ی آزاد قشم که اجرای طرح‌های عمرانی را برعهده دارد، قرار است به‌زودی ساحل قلعه‌ی پرتغالی‌ها در قشم بررسی باستان‌شناسی زیر آب شود. ابتدا قرار بود این کار فقط برای قلعه‌ی پرتغالی‌ها در جزیره‌ی قشم انجام شود؛ ولی بعد قلعه‌های جزایر هرمز و لارک نیز به برنامه اضافه شدند.

او ادامه داد: آنچه مورد نظر ما است، شناسایی آثار احتمالی مرتبط با این قلعه‌ها در زیر آب است. شاید بخش‌هایی از اسکله‌ی قلعه‌ها یا مسیرهای رفت‌وآمد پرتغالی‌ها به قلعه و یا شاید آثاری از کشتی‌ در زیر آب باقی مانده باشد. همچنین با توجه به جنگ یک ماهه‌ای که در قلعه‌ی پرتغالی‌ها هرمز میان سردار قلی‌خان و پرتغالی‌ها وجود داشت، ممکن است آثاری از این جنگ نیز در اطراف قلعه و زیر آب شناسایی شود.

توفیقیان که سرپرست گروه باستان‌شناسان ایرانی سیراف نیز بوده است، درباره‌ی بررسی‌های زیر آب که چندی پیش در ساحل سیراف انجام شد،‌ بیان کرد: ابعاد سیراف خیلی بزرگ‌تر از آنچه می‌بینیم نیست‌، زیرا در خشکی شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد سیراف تقریبا همین است که می‌بینیم و فقط تخریب‌ اندکی توسط امواج در خط ساحلی سیراف رخ داده است.

    نظرات