رقبای پربازده بازار مسکن

رقبای پربازده بازار مسکن

http://www.bananews.ir/در رقابتی که بهار امسال بین ۷ بازار شاخص اقتصادی برای پرداخت سود به سرمایه‌گذاران شکل گرفت، بازار مسکن چهارم شد و باعث شده در تابستان حجم خرید آپارتمان در تهران با افت ۱۷ درصدی، کاهشی شدیدتر از فصل بهار را تجربه کند.مطالعه رتبه سوددهی بازارها در دوره سه ماه اول امسال –نسبت به مدت مشابه سال۹۰- نشان می‌دهد: ارز و طلا به ترتیب با افزایش قیمت ۸۰ درصدی و ۵۶ درصدی، جذاب‌ترین بازار برای پذیرش سرمایه‌های ریز و درشت بوده‌اند.انتظار می‌رود بازدهی سرمایه‌گذاری در بازار مسکن در بلند‌مدت افزایش یابد؛ به‌خصوص اینکه بازارهای رقیب به نوعی هیجان زودگذر دچار شده‌اند.

تجدید قوای رقبای‌تازه در جذب نقدینگی‌های عازم بازار مسکن، ملک را به میانه جدول پرسودترین بازارهای اقتصادی طی نیمه اول امسال سوق داده است.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) «بازدهی سرمایه‌گذاری» در بازار مسکن در ماه‌های گذشته از سال۹۱ همانطور که قابل پیش‌بینی هم بود از یک‌سو به دلیل شرایط سیاسی و از سوی دیگر به خاطر یکی دو بازار ملتهب، از مسیر صعود خارج شد و درحالی که این تغییر‌جهت اخیرا به واسطه اعلام «آمار»، قابل رویت شده اما اثر آن در رفتار تابستانی فعالان بازار مسکن کاملا احساس می‌شود.

مطالعه رتبه سوددهی ۷ بازار اقتصادی شاخص برای سرمایه‌گذاری، در دوره سه ماه اول امسال نشان می‌دهد: «خرید مسکن» مقام چهارم این رتبه‌‌بندی را به خود اختصاص داده است، ‌طوری که حتی سود سپرده‌گذاری‌ بانکی که پیش‌تر رباینده نقدینگی محسوب نمی‌شد طی فصل بهار در مقایسه با ملک و آپارتمان، دارای ارزش تقریبا برابر شده است.

نزول بازدهی بهاری در بازار مسکن موجب شد در تابستان امسال حجم خرید آپارتمان مسکونی در تهران طبق گزارش جدید سامانه رهگیری معاملات مسکن ۱۷ درصد کاهش پیدا کند که این نرخ رشدمنفی در مقایسه با افت ۱۴درصدی حجم خریدهای بهاری آپارتمان، از تشدید رکود در بازار مسکن طی نیمه‌اول سال حکایت دارد.

 

در سه ماه اول امسال بازار ارز در مقایسه با ۶ بازار دیگر، بیشترین سود را به سرمایه‌گذارانش ارائه کرد. براساس مقایسه‌ای که بین سود سرمایه‌گذاری در ۷ بازار اقتصادی انجام شده است، افرادی که در بهار سال۹۰ اقدام به خرید دلار کرده بودند، در بهار سال۹۱ – مقایسه یکساله به صورت نقطه‌ای- ۸۰ درصد از محل این سرمایه‌گذاری سود دریافت کرده‌اند. نرخ دلار از حدود یک هزار تومان در بهار پارسال به سطح یک هزار و ۸۰۰ تومان در بهار سال جاری رسید.بعد از بازار ارز، بیشترین نرخ بازدهی سرمایه‌گذاری در این مدت نصیب فعالان بازار سکه و طلا شد. قیمت سکه در بهار امسال به طور میانگین ۵۶درصد نسبت به بهار سال قبل افزایش پیدا کرد و از ۴۵۰ هزار تومان –سکه تمام‌- به نزدیک ۷۰۰ هزار تومان رسید.در این رتبه‌بندی، «زمین» رتبه سوم را در اختیار گرفته است به این صورت که میانگین قیمت زمین مسکونی در تهران طی بهار امسال ۳۵ درصد نسبت به بهار سال قبل افزایش پیدا کرد.

 

بعد از بازار زمین، بازار آپارتمان‌های مسکونی در رتبه چهارم قرار گرفته طوری که متوسط قیمت واحدهای مسکونی در شهر تهران در بهار امسال نسبت به بهار سال قبل ۳۱ درصد افزایش پیدا کرد.

بعد از این بازارها، سپرده‌گذاری در بانک‌ها بیشترین سود را به صاحبان سپرده در این مدت اعطا کرده است، طوری که به دنبال افزایش نرخ سود بانکی در اواخر سال گذشته و تعیین نرخ سود ۱۷ تا ۲۰ درصد برای سپرده‌های یکساله در ازای نرخ قدیمی ۱۲ تا ۱۵ درصد، افرادی که در بهار سال گذشته به جای فعالیت اقتصادی در سایر بازارها، ترجیح دادند در بانک‌ها حساب یکساله افتتاح کنند هم‌اکنون حداکثر ۲۰ درصد به اصل پولشان افزوده شده است که این نرخ بعد از نرخ سود بازارهای ارز و سکه و زمین و مسکن، بیشترین بازدهی برای سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود. رده‌های ششم و هفتم سوددهی که درواقع آخرین رتبه به حساب می‌آیند نیز به ترتیب نصیب بازار اوراق‌مشارکت و بورس شده است. در بازار اوراق سود ۵درصدی و در بورس نیز سود ۴ درصدی به سهامداران طی این مدت رسیده است.

تابستان بدتر از بهار

در پی کاهش نرخ سود سرمایه‌گذاری در بازار مسکن طی فصل بهار، در فصل تابستان خریداران سرمایه‌ای و تاحدودی خریداران مصرفی از این بازار خارج شدند.

در تابستانی که گذشت تعداد معاملات خرید مسکن در تهران ۱۷ درصد کاهش یافت و در حالی که تابستان پارسال ۴۹ هزار مبایعه‌نامه در بنگاه‌ها تنظیم و ثبت شده بود این رقم در تابستان امسال به ۴۰ هزار فقره رسید.

همچنین حجم کل معاملات مسکن (شامل خرید و اجاره و پیش‌خرید) طی این مدت ۱۶ درصد افزایش یافت این در حالی است که در بهار امسال کل معاملات رشد ۲۵ درصدی را نسبت به بهار سال قبل تجربه کرده بود.

به این ترتیب سرعت کند معاملات مسکن در تهران در سال جاری با تغییر فصل و ورود به تابستان کندتر شده است که یکی از دلایل این تشدید رکود، رقابت ۳ بازار رقیب برای جذب نقدینگی‌های خرد و درشت طی این مدت بوده است. با این حال در بازار مسکن بازدهی سرمایه‌گذاری، در بلندمدت از بازدهی بقیه بازارها سبقت خواهد گرفت؛ به خصوص اینکه سوددهی دو بازار اول بیشتر تحت‌تاثیر هیجانات زودگذر و شرایط ناپایدار این روزها است و به طور قطع در بلندمدت، این بازار ملک و زمین است که سود تضمین‌شده قابل اتکا –در مقایسه با نرخ تورم- را به مالکان پرداخت می‌کند.

دنیای اقتصاد

    نظرات