استقرار سیستم پایش شبکه مناطق تحت حفاظت محیط زیست

استقرار سیستم پایش شبکه مناطق تحت حفاظت محیط زیست

http://www.bananews.ir/مدیرکل دفتر زیستگاه ها و امور مناطق سازمان محیط زیست از استقرار سیستم پایش و ارزیابی در شبکه مناطق تحت حفاظت سازمان محیط زیست خبر داد.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) ناصر مقدسی در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: استقرار سیستم پایش و ارزیابی در شبکه مناطق تحت حفاظت محیط زیست را یکی از اولویت های این مرکز عنوان کرد و افزود: استقرار این شبکه جزء اهداف برنامه پنجم توسعه است که از شروع این برنامه استقرار این شبکه را در مناطق حفاظت شده در قالب برنامه ملی مدیریت پایدار مناطق آغاز کردیم تا در پایان برنامه پنجم استقرار آن شبکه عملیاتی شود.

مدیرکل دفتر زیستگاه ها و امور مناطق سازمان محیط زیست تصریح کرد: همچنین اقدامات بین مرزی نیز با کشورهای ارمنستان و ترکمنستان درخصوص حفاظت از مناطق در حال انجام است به طوری که یکی از این اقدامات، استقرار شبکه مدیریت پایدار مناطق حفاظت شده است تا اطمینان حاصل شود که تنوع زیستی ما داخل مناطق حفظ می شود.

وی خاطرنشان کرد: همچنین بحث تالاب ها بخصوص مدیریت احیای تالاب ها و احیای دریاچه ارومیه جزء اولویت های کاری ما قرار دارد.

مدیرکل دفتر زیستگاه ها و امور مناطق سازمان محیط زیست با اشاره به برنامه مدیریت تالاب های دارای استعداد تولید گرد و غبار در کشور اضافه کرد: امسال هم در بحث دریاچه ارومیه و تالاب هایی که مستعد گرد و غبار هستند برنامه مربوط به بحث مدیریت حفاظت از تالاب هایی که پتانسیل گرد و غبار دارند برای اولین سال با اختصاص ردیف اعتباری برای این تالاب ها بتوانیم آن ها را مدیریت کنیم.

وی با اشاره به محورهای اصلی و عملیاتی برنامه مدیریت تالاب های دارای استعداد تولید گرد و غبار گفت: تامین حقابه زیست محیطی تالاب ها، جلوگیری از برداشت غیر مجاز آب در بالادست تالاب ها، احیای پوشش گیاهی تالاب، فرهنگ سازی مردم از ارزش ها و کارکردهای تالاب ها، ارتقای همکاری بین المللی برای اخذ کمک فنی و اعتباری در تالاب ها از جمله محورهای اصلی این برنامه قرار دارد.

مقدسی در پایان یادآور شد: همچنین همکاری بین المللی در سطح منطقه به منظور احداث مناطق حفاظت شده مشترک یکی از برنامه هایی است که در دستور کار قرار دارد.

 

 

 

 

    نظرات