عدم رعایت اصول فنی ساخت و ساز، مهم‌ترین عامل خسارات زلزله اخیر آذربایجان بود

http://www.bananews.ir/نخستین همایش تخصصی زمین لغزش ۲۰ مهرماه همزمان با هفته کاهش آثار بلایای طبیعی با حضور معاون وزیر و رییس سازمان مدیریت بحران کشور، معاون عمرانی استانداری مازندران، محققان و پژوهشگران و تنی چند از مسئولان استانی و شهری در مجتمع اموزشی فرهنگی کوثر شهرستان بابلسر برگزار شد.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) مهندس حسن قدمی، معاون وزیر کشور و رییس سازمان مدیریت بحران که در مراسم افتتاحیه این نشست سخن می گفت با بیان این که علم و دانش اجرای آیین نامه و نظارت بر مقاوم سازی ساختمان ها مورد نیاز است و باید مورد توجه ویژه قرار گیرد، خاطرنشان کرد: متاسفانه بسیاری از مهندسان بر نظارت ساختمان ها هیچ گونه اشرافی ندارند و این موضوع زمینه ساز بروز بسیاری از حوادث در کشور خواهد شد.

وی با بیان این که منشاء ۵۰ درصد خسارات زمین لرزه در کشور تجاوزات انسانی در طبیعت است، اظهار کرد: متاسفانه بی توجهی به موضوع مهم پیشگیری یکی از غفلت هایی بوده که در کشور صورت گرفته است.

قدمی با بیان اینکه حوادث طبیعی، امر لاینفک زندگی انسان بوده و باید به چرخه زندگی اضافه کرد، خاطرنشان کرد: بشر با دستیابی به علم و تکنولوژی نباید مشکلی برای ساخت خانه‌های مقاوم داشته باشد زیرا اگر نقشه و برنامه خود را در کاهش بلایا و اثرات طبیعی بداند می‌تواند آن را کاهش دهد.

معاون وزیر کشور افزایش دانش مسوولان را در این باره امری بسیار ضروری دانست و تصریح کرد: بالا بردن سطح دانش و آگاهی جامعه و به ویژه بالا بردن دانش مسوولان به عنوان خدمتگزار مردم امری ضروری است زیرا مسوولان باید بدانند که مردم جامعه نیاز به چه آموزش‌هایی دارند.

قدمی، عدم رعایت اصول فنی را مهم‌ترین عامل خسارت ناشی از زلزله اخیر در آذربایجان شرقی دانست و گفت: به دلیل عدم رعایت حداقل‌های اصول فنی نه تنها شاهد ویران شدن خانه‌های مسکونی بودیم بلکه بیمارستان‌ها، فرمانداری و اداره گاز این شهر نیز تخریب شد که تاکنون سبب خسارت ۸۰۰ میلیارد تومانی شده است.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور تصریح کرد: برای ساخت ساختمان‌ها نیاز به علم و دانش، آیین‌نامه و نظارت دقیق کارشناسان است.

وی مقاوم‌سازی ساختمان‌ها و فرهنگی‌سازی درباره بیمه حوادث را دو عامل مهم در کاهش خسارات بلایای طبیعی دانست و اذعان کرد: باید درباره مقاوم‌سازی ساختمان‌ها و فرهنگ‌سازی به سمت بیمه حوادث اقدامات اساسی صورت گیرد زیرا مردم گمان می‌کنند اگر به سوی فرهنگ بیمه روی آورند هزینه زیادی دارد در صورتی که بیمه ساختمان مبلغ ناچیزی در سبد خانوار است و این امر جز با فرهنگ‌سازی درست محقق نمی‌شود.

قدمی، فرهنگ‌سازی در استقبال مردم از بیمه حوادث را به نفع دولت و مردم دانست و بیان کرد: استان گلستان یکی از استان‌های موفق در بحث بیمه است که امیدواریم مازندران در این رابطه با گلستان رقابت کند تا شاهد کاهش خسارت ناشی از بلایای طبیعی با بیمه باشیم.

وی افزود: اگرچه زلزله اخیر آذربایجان جان بسیاری از هموطنان ما را گرفت اما دستاورد مهم آن بازسازی ۳۰ هزار خانه بوده است.

معاون وزیر کشور با اشاره به اینکه پیشگیری مقدم بر مقابله است، اظهار داشت: باید امکانات را برای پیشگیری حوادث به کار گرفت زیرا هزینه پیشگیری یک‌دهم مقابله است.

نیاز به علم و دانش برای اجرای آیین نامه و نظارت بر مقاوم سازی ساختمان ها

رییس سازمان مدیریت بحران کشور همچنین در ادامه گفت: علم و دانش اجرای آیین نامه و نظارت بر مقاوم سازی ساختمان ها مورد نیاز است و باید مورد توجه ویژه قرار گیرد.

وی با بیان اینکه متاسفانه بسیاری از مهندسان بر نظارت ساختمان ها هیچ گونه اشرافی ندارند و همین موضوع زمینه ساز بروز بسیاری از حوادث در کشور خواهد شد.

وی افزود : بشر با علم و فناوری که امروز در دست دارد، هیچ مشکلی در مقابل زمین لرزه شش و هفت ریشتری ندارد، زیرا بالا بردن سطح آگاهی جامعه در کاهش خسارات موثر است.

قدمی ادامه داد: سازمان مدیریت بحران کشور ۱۴ کارگروه علمی و تخصصی را به عنوان بازوان اجرایی برای کاهش اثرات بلایای طبیعی دارد که امیدواریم استان مازندران با برنامه ریزی دقیق بتواند نقش مهمی در کاهش خسارات ناشی از وقوع حوادث ایفا کند.

لایحه بیمه حوادث همگانی در کمیسیون زیربنایی مجلس

رییس سازمان مدیریت بحران همچنین طی سخنانی در حاشیه نخستین همایش تخصصی زمین لغزش با بیان اینکه از ۴۳ مورد بلایای طبیعی شناخته شده در دنیا ۳۲ مورد آن در ایران اتفاق می افتد گفت: از جمله راهکارهای کاهش خسارت ها تدوین و اجرای قانون مناسب است.

قدمی افزود: در همین زمینه لایحه بیمه حوادث همگانی تقدیم مجلس شورای اسلامی شد و اکنون در کمیسیون زیربنایی مجلس در حال بررسی است که در صورت تصویب با شرایطی نه چندان سخت مالکان باید خانه ها را بیمه کنند.

وی از تدوین طرح جامع خطرپذیری حوادث در کشور با اعتبار ۴۵ میلیارد تومان خبر داد و گفت: این طرح با رویکرد سیل، زمین لرزه، خشکسالی و زمین لغزش به زودی اجرا می شود

رئیس سازمان مدیریت بحران و معاون وزیر کشور با اشاره به فرسودگی ساختمان ها و نبود نظارت کافی هنگام ساخت گفت : از جمله عوامل موثر در افزایش خسارت جانی و مالی استاندارد نبودن ساخت خانه است و تاکنون یک میلیون و ۵۰۰ خانه روستایی مقاوم سازی شده است.

همایش یک روزه ملی-تخصصی زمین لغزش با حضور محققان و مدیران بخش زمین شناسی دستگاه ها و دانشگاه های کشور در بابلسر برگزار شد.

طی برگزاری این همایش، شرکت کنندگان مقالاتی را با محورهای بیمه زمین لغزش و روش های برآورد خسارت و ریسک، روش های نوین در پایش زمین لغزش ها(رفتار سنجی) و روش های نوین در شناخت و پیش بینی لغزش های ناشی از زلزله و بارش ها ارائه کردند.

همچنین جایگاه ایران در مخاطرات زمین شناسی، روش های نوین در کاهش زمین لرزش ها، طرح های زمین لغزش معاونت آبخیزداری سازمان جنگل ها و مراتع، اهمیت مطالعه زمین لغزش ها، بیمه در حوادث طبیعی، معرفی وضعیت زمین لغزش ها در استان مازندران و مطالعه زمین لغزش محدوده تصفیه خانه آب سد البرز از جمله مقالاتی بود که در این همایش مطرح شد.

 

    نظرات