طبق ضوابط طرح تفصیلی؛ تا ۷۰درصد باغ احیا نشود پایان‌کار داده نمی‌شود

طبق ضوابط طرح تفصیلی؛ تا ۷۰درصد باغ احیا نشود پایان‌کار داده نمی‌شود

http://www.bananews.ir/مدیرکل شهرسازی و طرح‌های شهری شهرداری تهران، با اشاره به تاکید شورای شهر بر حفظ بیشتر باغات شهر تهران گفت:شورای شهر قرار است طرحی در تکمیل مصوبه باغات ارائه کند تا براساس آن درصورتی که مجوز ساخت در باغی با سطح اشغال ۳۰درصد صادر شد تا زمانی که ۷۰درصد باقیمانده به باغ تبدیل نشود پایان کار ساختمانی صادر نشود.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) مجید پاکساز با بیان این مطلب گفت: شورای شهر تهران با دغدغه خاصی که داشت به بحث‌های مختلف طرح تفصیلی ورود پیدا کرد و ساعت‌ها کار مدیریتی بر روی ضوابط آن انجام شد تا طرحی تهیه شود که به جنبه های مختلف اجتماعی، شهرسازی و ...پرداخته باشد.

وی با تاکید بر اینکه شورای شهر همواره نقش حمایتی و مثبتی از طرح تفصیلی داشته است افزود :شورای شهر از ابتدای تهیه طرح های توسعه شهری در کنار شهرداری تهران بود و با نگاه کارشناسانه آنها را نقد و بررسی می کرد.

پاکساز با اشاره به تاکید شورای شهر بر حفظ بیشتر باغات شهر تهران اظهارکرد: شورای شهر قرار است طرحی در تکمیل مصوبه باغات ارائه کند تا براساس آن درصورتی که مجوز ساخت در باغی با سطح اشغال ۳۰درصد صادر شد تا زمانی که ۷۰درصد باقیمانده به باغ تبدیل نشود پایان کار ساختمانی صادر نشود.

وی با تاکید بر اینکه به لحاظ فضای سبز و حفظ باغات در طرح تفصیلی تدابیر لازم اندیشیده شده است اضافه کرد: هر طرحی که از سوی شورای شهر ارائه شود در جهت ارتقا ضوابط است و به طور حتم مورد حمایت و استقبال قرار می گیرد.

پاکساز تصریح کرد: ضوابط باغ مسکونی بر اساس دستور العمل ماده ۱۴ است و آنچه که ملاک عمل شهرداری بوده همان دستور العمل ماده ۱۴ است که در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده که بر اساس این دستور العمل ساخت وساز در پهنه باغات با حداکثر ۳۰ درصد ساخت و ساز و ۷۰ درصد فضای باز و سبز دیده شده است.

وی با بیان اینکه ضوابط طرح تفصیلی در حفظ باغات مغایرتی با قانون ندارد اظهارکرد: بسترهایی در این زمینه فراهم شده تا این دستور العمل ارتقا یابد.

پاکساز ادامه داد: باغات به دو دسته پیوسته و ناپیوسته تقسیم‌بندی می‌شود که در اراضی بزرگ این امکان فراهم شده که مالکان بتوانند ۳۰ درصد به ساخت وساز پرداخته و ۷۰ درصد را به شهرداری برای احداث پارک و فضای خدماتی واگذار کنند.

وی اضافه کرد: طرح تفصیلی تاکید دارد که ۷۰ درصد از باغات به بوستان تبدیل شود و اگر باغی وجودد دارد تنها ۳۰ درصد زیر سطح اشغال رود و تراکمش هم از پهنه تبعیت کند.

پاکساز در ادامه خاطرنشان کرد: بر اساس طرح شورای شهر ،شهرداری باید به کسانی که مجوز باغ مسکونی دارند درصورتی پایان کار ارائه دهد که ۷۰درصد باغ را احیا و حفظ کرده باشند و تا زمانی که ۷۰ درصد احیا نشود پایان کار ساختمانی صادر نشود.

    نظرات