عملکرد شفاف دولت در نوسازی بافت فرسوده شهر تهران

عملکرد شفاف دولت در نوسازی بافت فرسوده شهر تهران

http://www.bananews.irشرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران عملکرد دولت در نوسازی بافت فرسوده شهر تهران را شفاف دانست.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) پیرو انتشار خبری تحت عنوان « بهره بانکی «وام» بافت‌های فرسوده ۳ برابر شد!» که مصاحبه خبرنگار ایسنا با رئیس سازمان نوسازی شهرداری تهران بود، شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران در توضیحاتی اعلام کرد: شهر تهران بعنوان پایتخت کشور جمهوری اسلامی ایران و یکی از کلان‌شهر های بزرگ دنیا همواره در سال های گذشته ازدیدگاه شهری و ساخت و ساز دچار تغییرات فراوانی بوده است و دراین میان ساخت و سازهای بر جامانده از میراث گذشته به دلیل افت ارزش ملک و کمبود خدمات و زیر ساخت ها امروزه به بافت هایی تبدیل شده اند که نوسازی و بهسازی این مناطق امر ضروری و حیاتی به نظر می رسد.

در ادامه این توضیحات آمده است، تاکنون چهار هزار و ۲۸۸ هزار هکتار بافت فرسوده دراستان تهران شناسایی شده است. یکی از سیاست‌های تشویقی دولت برای احیاء و نوسازی بافت های فرسوده شهری، اعطاء تسهیلات بدون سپرده در نوسازی بافت های فرسوده است که هر سال تسهیلات اعطایی نسبت به سال قبل رشد قابل توجهی داشته است، به‌طوریکه در سال ۸۸ تعداد پنج هزار واحد مسکونی، در سال ۸۹ تعداد ۱۶ هزار و ۸۳۳ واحد مسکونی، در سال ۹۰ تعداد ۳۳ هزار و ۸۸۷ واحد مسکونی و امسال نیز تا کنون نیز ۱۴ هزار و ۹۱۸ واحد مسکونی جهت دریافت تسهیلات نوسازی به بانکهای عامل معرفی شده اند که تعداد ۱۰ هزار و ۵۱۴ تسهیلات نوسازی در سال جاری به عقد قرارداد با بانک های عامل منجر شده است و مابقی نیز درحال انعقاد قرارداد است.

چگونگی اعطاء تسهیلات در استان تهران

شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران در ادامه توضیحات خود مطرح کرد: لازم به ذکر است دولت دهم در راستای سیاست‌های خود جهت تسریع در بهسازی و نوسازی بافتهای فرسوده کشور بویژه در شهر تهران اقدام به اعطاء تسهیلات نوسازی مناسبی داشته است. باید اذعان داشت از ابتدا روند امر نوسازی تا پایان سال ۹۰ بیش از ۵۵ هزار تسهیلات نوسازی در محدوده بافت های فرسوده شهر تهران اعطا ء شده است . . این تسهیلات در سال ۹۱ به ۳۰ هزار تسهیلات از محل منابع داخلی بانکها و ۵۰ هزار تسهیلات از محل خط اعتباری مسکن مهر در نظر گرفته شده است، سقف تسهیلات ۲۰۰ میلیون ریال است ( کارگروه نمایندگان ویژه ریاست جمهور در مسکن سقف وام را به میزان ۳۰۰ میلیون ریال افزایش داده اند که در صورت تصویب در شورای پول و اعتبارکشور اجرایی خواهد شد).

در ادامه این توضیحات آمده است: براساس تصمیم این کارگروه میزان نرخ سود تسهیلات بافتهای فرسود در سال ۹۱ در دوران مشارکت معادل۲۰ درصد و در زمان فروش اقساطی ۱۵درصد است. همچنین این تسهیلات در سال گذشته براساس بخشنامه بانک مرکزی دردوران مشارکت ۱۱ درصد و در زمان فروش اقساطی ۱۲درصد بوده است.

در پایان این توضیحات آمده است: همچنین نرخ سود تسهیلات در قالب مسکن مهر (پرداخت خود مالکی) نیز به ترتیب ۹ درصد برای شهر تهران، ۷ درصد در مراکز استانها و ۴ درصد برای سایر شهرهاست. این تسهیلات به افراد واجد شرایط ( دارای فرم (ج) سبز و سرپرست خانوار) پرداخت خواهد شد.

    نظرات