مسکن‌مهر ویلایی از سال آینده

مسکن‌مهر ویلایی از سال آینده

ساختمان‌های ۳ طبقه حیاط‌‌دار برای متقاضیان جدید

وزارت مسکن از سال آینده برای چند شهر کشور، ساخت‌وسازهای جدید مسکن‌مهر را به صورت مجتمع‌های ویلایی حیاط‌‌دار اجرا می‌کند.

این برنامه که در پاسخ به درخواست دو ماه پیش رییس‌جمهور مبنی بر «فاصله گرفتن از احداث آپارتمان‌های متراکم ۵۰، ۶۰ متری» در دستور کار قرار گرفته به این صورت است که زمین‌های ۹۹ساله در قواره‌های ۲۰۰ تا ۳۰۰ متر مربعی واگذار می‌شود و در هر قطعه حداکثر به ۳ طبقه تک‌واحدی اجازه ساخت داده می‌شود. ساخت در طبقه‌های محدود از یک‌سو هزینه‌ها را در مقایسه با آپارتمان‌های متراکم کاهش می‌دهد و از سوی دیگر در زمان احداث صرفه‌جویی می‌شود. علی نیکزاد پنج‌شنبه گذشته در بازدید از استان البرز با اعلام اینکه از سال آینده دور جدید ساخت‌ مسکن‌مهر در کشور آغاز می‌شود و جزئیات آن به زودی ارائه می‌شود، گفت: در نظر داریم بخشی از این واحدها را به صورت ویلایی احداث کنیم.

خبرنگار دنیای‌اقتصاد دیروز در این باره از مسوولان وزارت مسکن، موضوع را پیگیری کرد و مطلع شد مسکن‌مهر ویلایی به عنوان یک گام جلوتر از درخواست احمدی‌نژاد، برای تهران نیز قابل اجرا است. رییس‌جمهور ۱۱ مهرماه امسال در مراسم افتتاح ۱۰۰۲ واحد مسکونی‌مهر در شهر جدید هشتگرد، از وزارت مسکن خواسته بود به جز چند شهر بزرگ کشور (تهران) در بقیه شهرها از ساخت آپارتمان‌های ۴۰، ۵۰ و ۶۰ متری فاصله گرفته شود و خانه‌های ویلایی برای مردم ساخته شود. اکنون وزارت مسکن نه تنها برای سایر شهرها بلکه برای تهران نیز قصد دارد به ویلاسازی روبیاورد. این ویلاها در شهرهای جدید هشتگرد و پردیس ساخته می‌شوند به شکلی که حدود ۳۰ هزار واحد مسکونی در این دو منطقه در این قالب احداث می‌شود. ۶۰ درصد مساحت زمین در هر قطعه به حیات اختصاص داده می‌شود. جمشید نورصالحی معاون وزیر مسکن در امور شهرهای جدید در این باره به دنیای‌اقتصاد گفت: زمین‌های ۹۹ساله‌ای که از سال آینده در شهرهای جدید هشتگرد و پردیس واگذار می‌شود اگر به لحاظ شرایط توپوگرافی قابلیت احداث ویلا را داشته باشد، فقط مجوز ساخت دو تا سه طبقه ساختمان برای این زمین‌ها داده می‌شود.

وی هزینه ساخت در این حالت را متر مربعی ۲۶۰ هزار تا ۲۷۰ هزار تومان اعلام کرد. معاون وزیر مسکن در عین حال گفت: ساخت‌وسازهای مسکن‌مهر از این به بعد با خصوصیت کم‌تراکم و کم‌جمعیت انجام می‌شود.

 

 

 

    نظرات