دولت بودجه شهرداری را نمی‌دهد/ ماموریت جدید کمیسیون بودجه مجلس

دولت بودجه شهرداری را نمی‌دهد/ ماموریت جدید کمیسیون بودجه مجلس

http://www.bananews.irنماینده شهردار تهران در شورای گفتگوی دولت و بخش‌خصوصی گفت: دولت منابع مالی در نظر گرفته شده برای شهرداری تهران در بودجه ۹۱ را پرداخت نمی‌کند و بر این اساس، قرار شد که روسای کمیسیون‌های برنامه و بودجه و اقتصادی مجلس جلسه مشترکی با شهرداری و دولت برگزار کنند.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) سیدمناف هاشمی در گفتگو با مهر در خصوص جلسه امروز شورای گفتگوی دولت و بخش‌خصوصی گفت: امروز اولین جلسه‌ شورای گفتگوی دولت و بخش‌‎خصوصی بود که مباحث مربوط به منابع درآمدی شهرداری تهران مطرح می‌شد که با توجه به اینکه شهردار تهران یکی از اعضای شورا است، این فرصت فراهم شد که وضعیت عملکردی بودجه شهرداری تهران و شرایط پرداخت آن از سوی دولت تشریح شود.

معاون شهردار تهران افزود: در ۸ ماهه اخیر که نزدیک به ۲۰ ردیف بودجه‌ای در قانون بودجه سال ۹۱ کل کشور برای شهرداری‌ها در نظر گرفته شده بود، هیچ عملکردی از سوی دولت برای تخصیص بودجه به شهرداری‌ها به ثبت نرسیده و پرداخت سهم این بندهای قانونی از قانون بودجه ۹۱ به شهرداری محقق نشده است.

وی تصریح کرد: در قانون بودجه سال جاری، منابع مالی حاصل از جرایم راهنمایی و رانندگی باید از سوی خزانه‌داری کل کشور به حساب شهرداری واریز شود، ضمن اینکه ۱۰ درصد از منابع حاصل از درآمد سوخت و فرآورده‌های نفتی از سوی دولت نیز باید به حساب شهرداری‌ها واریز شود.

 

به گفته هاشمی، از ابتدای امسال تاکنون هیچ یک از این ارقام تعیین شده به شهرداری اختصاص نیافته است، ضمن اینکه در بحث قوانین حمل و نقل و ترافیک نیز قوانینی وجود دارد که دولت و شهرداری سهم مشترک درآمدی دارند، همچنین از محل یارانه بلیت مترو و یارانه بلیت اتوبوس نیز شهرداری سهم دارد.

وی عدم پرداخت منابع در نظر گرفته شده در قانون بودجه سال ۹۱ کل کشور برای شهرداری‌ها را در ۲۰ سال اخیر بی‌سابقه دانست و خاطرنشان کرد: قرار بر این شد که کمیسیون‌های برنامه و بودجه و اقتصادی مجلس شورای اسلامی این موضوع را پیگیری کنند.

هاشمی گفت: بر این اساس، روسای کمیسیون‌های برنامه و بودجه و اقتصادی مجلس شورای اسلامی جلسه‌ای تدارک خواهند دید که در آن از نمایندگان شهرداری و دولت دعوت خواهند کرد که در این مورد توضیحاتی ارایه دهند.

وی اظهار داشت: پیش بینی ما این است که بر اساس قانون بودجه باید تاکنون به جز مباحث فاینانس، ال سی و اوراق مشارکت، ۶۰۰ میلیارد تومان منابع مالی به شهرداری تهران اختصاص یابد که این رقم تا پایان سال به ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ میلیارد تومان خواهد رسید.

هاشمی ادامه داد: علی‌رغم عدم تخصیص بودجه، اقدامات عمرانی و پروژه‌های شهرداری تهران متوقف نشده است و پروژه‌ها تا ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

 

 

 

    نظرات